Wątek: Auto scaner
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19.01.2024, 20:05   #25
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,989
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 10 godz 46 min 59 s
Domyślnie

Sorki, nie miałem okazji podpiąć się do Kijanki młodego bo zanim przyszedłem z pracy to wybył do GF Postaram się to jutro sprawdzić...

Cytat:
Napisał Ronin78 Zobacz post
Bingo, jakbym miał Forda to bym się nie martwił, a tam siedzi szajsowate 2.0 TDI grupy VAG
Czy aby na 100% to jest silnik VAGa? Bo stronka poniższa coś tam pisze, że ten Twój silnik ma oznaczenie DTR:

https://www.ultimatespecs.com/car-sp...0-EcoBlue.html

Ale jeśli nawet to 2.0TDI VAG z rodziny EA288 (miałem dwa Tiguany z tym silnikiem, jeden 150KM i drugi 190KM) to wypalanie DPF następuje w następujących przypadkach:

- Regeneracja pasywna - gdy silnik jest nagrzany, a samochód jest użytkowany głównie na autostradzie ze stałą prędkością – użytkownik zwykle nie zauważy tej regeneracji,

- Faza nagrzewania - gdy silnik jest zimny, ECU przechodzi do zaprogramowanej fazy nagrzewania, aby szybko doprowadzić filtr DPF do temperatury. Identyfikowana przez wyższe obroty biegu jałowego po uruchomieniu

- Aktywna regeneracja - ECU mierzy ciśnienie lub obciążenie sadzą w układzie DPF i przechodzi w tryb aktywnej regeneracji DPF - zwykle identyfikowany przez podwyższoną prędkość biegu jałowego, nawet gdy silnik jest w pełnej temperaturze

- Wyjazd regeneracyjny użytkownika - Klient musi udać się na przejażdżkę, aby wymusić zakończenie regeneracji, jeśli zaświeci się kontrolka DPF na desce rozdzielczej (sprawdź w instrukcji czy masz taką lampkę - czasami to jest stałe świecenie symbolu świecy żarowej, a czasami inna lampka)

- Regeneracja serwisowa - Wymuszona regeneracja DPF poprzez podłączenie komputera diagnostycznego dealera, gdy normalna regeneracja nie jest możliwa

- Regeneracja po przebiegu - ECU będzie przeprowadzał aktywną regenerację co ok. 700 km niezależnie od ilości sadzy w DPF, jeśli nie zarejestrował KOMPLETNEGO cyklu regeneracji w ciągu ostatnich 700 km.

Objawy aktywnej regeneracji:
- wyższe obroty biegu jałowego,
- wyższe chwilowe spalanie
- włączony wentylator chłodnicy,
- specyficzny smród
- nie działa system Start/Stop,
- potencjalnie świeci się 'coś' na desce,

Więcej tutaj (od strony 57):

https://pics3.tdiclub.com/data/517/820433_EA288.pdf

Oczywiście nie mam pojęcia czy tak samo się to odbywa teraz w Fordzie z 2023 roku, bo mogli coś pozmieniać w oprogramowaniu zarządzającym tym procesem

Podsumowując: ja bym na razie nic nie robił i ew. zerkał w CarScannerze na potencjalne wskazania związane z DPF, wtedy być może da się 'wyczaić' moment zbliżającej się regeneracji i pogonić go trochę.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem