Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29.12.2023, 20:27   #814
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,568
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 1 tydzień 14 godz 54 min 51 s
Domyślnie

Wigilia, to dzień z wyjątkową atmosferą, do której tęsknimy i chętnie wracamy. Według staropolskiej tradycji wspominamy zmarłych domowników i stawiamy dodatkowe nakrycie dla niespodziewanych gości...

Parę kilometrów od Huty Pieniackiej we wsi Kotłów upowcy zamordowali podczas wieczerzy wigilijnej 35 Polaków-7 polskich rodzin: „Wieczorem, przy silnej zadymce, ruszyliśmy do Kotłowa. Szło nas dziesięciu. W szkolnym budynku znaleźliśmy pomordowanych. Siedem rodzin: kobiety, dzieci, starcy i młodzi mężczyźni. Naliczyłem trzydzieści pięć osób. Widok był makabryczny: długi, zastawiony wigilijnymi potrawami stół cały był poplamiony krwią. Szczególnie utkwił mi w pamięci opłatek przesiąknięty krwią.
Tam były pomordowane młode dziewczęta i jakże okrutnie... jedną powieszono za włosy na drzwiach i rozpruto jej brzuch, a drugiej z kolei ręce przybito gwoździami do stołu, a stopy – do podłogi. Albo ten maleńki chłopczyk... powieszony za genitalia na klamce..”
(Franciszek Sikorski)

W Wołochach nad jeziorem Ponikwa, 6km od HP, podczas wieczerzy wigilijnej na dom rodziny Żeglińskich dokonali napadu banderowcy; uprowadzili i zamordowali 12 Polaków oraz 2 Ukraińców. Po kilku dniach odnaleziono ich zmasakrowane zwłoki w lesie. (Sulimir Żuk)

Tuż za Górą Werchobuską in żródłem Bugu, we wsi Kruhów, upowcy zamordowali 18 Polaków (w tym 6-osobową rodzinę Bratkowskich) i 2 Ukraińców goszczących u Polaków podczas wieczerzy wigilijnej.(Stanisław Dłuski)

Krwawa Wigilia w Ihrownicy...





Piękna piosenka naszego przyjaciela Andrzeja Kołakowskiego


ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem