Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05.10.2023, 07:34   #23
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

na domu mam 15cm styro do spodu fundamentu, okna w domu drewniane trójszybowe, strych ocieplony 15cm wełny mineralnej na połaciach dachu oraz w podłodze strychu między belkami. Pewnie można to zrobić lepiej ale jest jak jest. Podłoga w domu nie jest na pewno szczytem marzeń izolacyjnych ale tego już nie zmienię.
W garażu plastik z podwójną szybą na ścianach 12cm styro, dach nieizolowany ale mam wydzielony wewnątrz warsztat w pewnym sensie na parterze bo garaż jest piętrowy - to pomieszczenie i kotłownię jestem w stanie wydzielić do ogrzewania jako 1/3 kubatury.

1. Nie wykluczam tematu pompy ciepła ale obecnie głównie dwa argumenty mnie odstręczają: brak PV i nawet po jej założeniu te nowe rozliczenia z energetyką wydają mi się mało sensowne. Poza tym - wtedy kiedy potrzebuję grzać jest albo ciemno, albo po prostu nie ma słońca bo zdarzają się miesiące gdzie niemal w ogóle nie świeci. Do tego dochodzi temat nieprzystosowania domu pod taką technologię - optymalna jest podłogówka - ciężko z tym dyskutować - trzebaby wywalić podłogi. Szczerze to po prostu nie jestem psychicznie na to przygotowany. Serio.

2. Kotłownia na pellet w garażu ma również wady z których sobie zdaję sprawę. Gdyby był to kocioł zgazowujący to jak mniemam ma on już w sobie wymiennik a nie jest wytwornicą gazu li tylko?
Z kotłem na pellet myślę o buforze w garażu, do tego mogę puścić sobie jeden grzejnik na garaż, żeby trochę złamać temperaturę. Nie myślę o tym jako o urządzeniu do zapewnienia 20C zimą w garażu.

Ktoś doradzał mi do garażu klimatyzator - nie pamiętam już kto to był. To ma w sumie sens: osuszy i ogrzeje.

Póki co zastanawiam się i zbieram opinie.


dom jest po prześwietleniu ka
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem