Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19.05.2021, 12:11   #6
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,885
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 5 dni 36 min 54 s
Domyślnie

Cordura z reguły ma splot płócienny a wielkości 600D czy 1000D nic nie mówią o splocie a róznią się od siebie grubością włókien. W 1000D te włókna są grubsze.

W praktyce 1000D ma większą wytrzymałość na rozciąganie czy przebicie ale do zastosowań standardowych spokojnie starcza 500D czy 600D.
Nie spotkałem się z wszywkami DuPont a z nimi pracuję od lat bowiem wszywki dają do brandu a nie do własnej firmy, tak że możesz się spotkać ze wszywkami Nomex czy Kevlar (Dupont) podobnie jak Cordura czy Coolmax (Invista).

Dodam tylko że oryginalność Cordury polega na tym, że kupuje się włókna (przędzę) z Invisty i oni dają producentowi wszywki (tzw. labels) , które wszywa się w produkty.

Oczywiście materiały aramidowe można też kupić bez brandu bo np. Nomex jest nazwą zastrzeżoną więc możesz kupić to samo gówno tylko zamiast Nomex będzie napisane metaaramid/paraaramid tylko dla tej kompozycji przy Dupont stosuje nazwę Nomex. Podobnie jest z Cordurą. Invista da wszywki ale naprawdę nie zauważyłem znaczącej różnicy między Cordurą a jej odpowiednikiem z poliamidu nie brandowanego przez Invistę, pomijając marketingowy bełkot. Co innego np. poliester 600D czy 1000D. To już jest kilka razy słabsze od Cordury czy tego typu materiałów poliamidowych.

Armalith to polietylen jak dynema. Tutaj bym się obawiał że podczas tarcia osiągnie temperaturę taką że może poparzyć.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem