Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23.04.2021, 17:11   #128
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,986
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 6 godz 48 min 16 s
Domyślnie

Jak już kiedyś pisaliśmy w temacie EV jest sobie świetna aplikacja o nazwie "A Better Routeplanner".

https://abetterrouteplanner.com/

Nieźle wytycza trasę, a będąc aplikacją dla samochodów EV pozwala oczywiście na wytyczenie tej trasy z uwzględnieniem optymalnej ilości "tankowań". Posiada wiele ciekawych ustawień jak np. można z listy wybrać swój samochód EV i wtedy uwzględnianie są jego parametry jak pojemność baterii, średnie zużycie energii itp. Cześć z opcji jest dostępna w wersji płatnej (jak live status ładowarek, pogoda itp).

Niestety będąc niejako aplikacją offline czyli nie widzącą na bieżąco parametrów jazdy samochodu, może wiec sugerować że dojedziemy np. do ładowarki a realna wartość naszej baterii nam tego nie umożliwi.

Drugą przydatną aplikacją, którą używam jest EVNotify czyli apka które po złączu OBD sciąga różne parametry pojazdu jak SOC (czyli stan baterii w %), pobierany lub regenerowany prąd, temperaturę pakietu baterii itp. Aby działało EVNotify trzeba oczywiście użyć jakiegoś adaptera OBD2. Mam po Tiguanie taki adapter Volkswagena, który nazywa się DataPlug i służył do połączenia z aplikacją VW o nazwie Connect App (której i tak nigdy nie używałem)



Niestety okazało się, że DataPlug nie współpracuje z EVNotify (tzn EVNotify wykrywał go po Bluetooth ale komunikacja była zrywana po ok. 5 sekundach). Dlatego też kupiłem adapter Carista OBD2 na Amazon:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00YVHGTBM

Okazało się, że ten adapter działa z EVNotify i można z listy samochodów w tej aplikacji wybrać ID.3 choć w obecnej wersji aplikacja obsługuje ID jako produkt beta, więc funkcje mogą nie działać poprawnie (albo nie działać w ogóle).



Pozazdrościłem Polestarowi 2 że ma obsługę ABRP zintegrowaną z audio tego samochodu i zacząłem grzebać w necie czy nie da się sprząc ABRP z EVNotify na zasadzie EVNotify ściąga dane samochodu z OBD2 i przekazuje je live do ABRP i okazuje się ze ABRP ma taką opcję. Trzeba tylko wskazać aby ABRP pobierało dane z EVNotify poprzez wybranie odpowiedniej opcji w Settings > More Settings > Live Data > Setup.

Tak więc aplikacja ściąga wtedy dane o SOC, temperaturze baterii itp i uwzględnia je na bieżąco pokazując na mapie w trakcie nawigacji i plus bierze je pod uwagę sugerując ładowarki po trasie.





ABRP ma obsługe CarPlay i wkrótce Android Auto (jest bezpłatna beta do pobrania ze sklepu Play) więc chyba wykupię płatną subskrypcję i może się okazać, że jak Google Maps nie zrobi ukłonu w kierunku kierowców EV to ABRP może stać moją podstawą aplikacją nawigacyjną.
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.

Ostatnio edytowane przez nabrU : 23.04.2021 o 18:16
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem