Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25.12.2020, 22:29   #213
Metel
 
Metel's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2019
Miasto: Kraków
Posty: 80
Motocykl: Transalp
Metel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 14 godz 51 min 55 s
Domyślnie Przepis na niezwykły Sylwestr

Uważam, że nie ma sensu opowiadać tu o zdarzeniach, które w Polsce i Rosji są niemal takie same.
Dlatego nie mogę nie opowiedzieć o Sylwestrze.
Do Sylwestra zostało nam tyko kilka dni i uważam, że to świetna okazja opowiedzieć o tym jak czasami niezwykle, spędzają ten czas Rosjanie. Zresztą, oprócz samej opowieści znajdziesz w tym poście gotowy przepis na niezwykły Sylwestr również dla siebie.

Ten post jest długi, ale jeśli pogrążysz się w czytanie, zabierze Cię do niezwykłej świątecznej podróży. A teraz od samego początku…

Dzisiaj Boże narodzenie w Rosji obchodzi się 7 stycznia, jednak to święto jest zdecydowanie mniej popularne wśród Rosjan niż noc sylwestrowa. Wyjaśnić mogę to prosto: w czasach Związku Radzieckiego było nie mile widziane wszystko, co w ten czy inny sposób jest powiązane z religią. Dlatego obchody nocy sylwestrowej, a po rosyjsku obchody „nocy noworocznej/ новогодней ночи” z czasem przyćmiło Święto Bożego Narodzenia, choć ta sytuacja znowu się zmienia.

Jeśli zapytać przeciętnego Rosjanina z czym on kojarzy Nowy Rok (jako święto), odpowiedzi będą takie:

- Aromat mandarynów...pardon! mandarynek i choinki

-Sałatka z francuską nazwą Oliwje (przepis: ugotowane mięso, ugotowane ziemniaki, groszek konserwowany, ogórek marynowany, sól, majonez Od niedawna, Rosjanie zaczęli przyrządzać bardziej wyrafinowane potrawy, jednocześnie łącząc swoją wyobraźnię lub czerpiąc pomysły od zagranicznych sąsiadów. Noworoczny stół z pewnością musi być bogaty, to kolejne popularne przekonanie. Aby nie spotkać biedy w nadchodzącym roku, musisz go spotkać pełny i bogaty. Więc nie pomyśl proszę, że kanapki w masłem i kawiorem na zdjęciu, to codzienna potrawa Rosjan. Stół świąteczny na zdjęciu zgadza się z rzeczywistością.


-Filmy komediowe z czasów radzieckich: Ирония судьбы или C лёгким паром! z Barbarą Brylską; Vabank, przetłumaczony na język rosyjski. („Ucho od śledzia/Ухо от селёдки” do dziś jest powszechnie używane w języku potocznym.), „Джентельмены удачи” i inne, wcale nie koniecznie z noworocznym tematem. To daleko nie pełna lista kultowych filmów, bez których żaden Nowy Rok w Rosji nie może się obejść. Te filmy tradycyjnie są wyświetlane w czasie świąt i mimo że są dosyć stare, są bardzo lubiane przez Rosjan.


-Bania. Co może być piękniejszego niż rosyjska bania 31 grudnia? Najpierw gorąca para, po czym ostry mróz, biały, puchaty śnieg i gorąca herbata z miodem…

Jak toczą się przygotowania?
"Jak Nowy Rok spotkasz - tak go spędzisz» - mówią Rosjanie.
Przygotowania do uroczystości trwają cały grudzień. Kupowane są prezenty, przygotowywane jest świąteczne menu, a 31 grudnia alkohol i przysmaki gwałtownie znikają z półek sklepów w całym kraju.
31 grudnia to główny dzień przygotowań. W tym dniu ludzie starają się zakończyć wszystkie sprawy, rozdać długi, uporządkować dom, udekorować choinkę. Uważa się, że wejście w Nowy Rok bez załatwienia spraw starego, mijającego roku, jest złym znakiem.

Jak się obchodzi?
Zwyczajowo obchodzony jest nowy rok z rodziną i/lub bliskich przyjaciół.
Spotkanie noworoczne przy stole zaczyna się od pożegnania starego roku. Zwykle o 22.00 stół jest już gotowy do rozpoczęcia uczty. Zebrani przy stole omawiają wydarzenia mijającego roku i życzą sobie nawzajem zdrowia i pomnożenia osiągnięć. O godzinie dwunastej w nocy wszyscy wstają, otwierają szampana i życzą sobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Po tym momencie zaproszeni zaczynają żartować, śmiać się i wygłupiać.

Gdzie się obchodzi?
Tu są warianty:
- W domu z rodziną i/lub przyjaciółmi,
- W restauracji. Bardzo rzadko używana opcja. Decyduje o tym cena usług restauracji i ograniczona rozrywka.
- Na placu Czerwonym. Opcja dla tych kto nie ma dokąd pójść. Często można tam spotkać imigrantów i osób bezdomnych.
- Wyjazd na kilka dni do domu wypoczynkowego, to bardzo ciekawa możliwość z mnóstwem rozrywki, lecz cena dla całej rodziny może być zabójcza.

Najważniejszym elementem tego święta jednak jest rozrywka. Dlatego co roku są wymyślane co raz ciekawsze sposoby spędzenia nocy noworocznej.
O jednej z takich niezwykłych możliwości opowiem dzisiaj. Jednak zanim wrócę do tematu świątecznego, muszę zrobić dygresję, więc bądź cierpliwy.

O rosyjskich drogach kolejowych już w niektórych postach wspominałam. Ale w żadnym z nich nie napisałam, że drogi kolejowe dla wielu Rosjan to daleko nie zwyczajny temat. Prawie każdy Rosjanin wiążę z nim wspomnienia o pięknych dalekich podróżach. Atmosfera podróży pociągiem jest wyjątkowa. Pociąg dla wielu ludzi na zawsze pozostanie symbolem dzieciństwa, podróży, nowych doświadczeń, nowych miejsc i znajomości.

Dzisiaj podróży pociągiem wyglądają tak: są cztery warianty wagonów. Prawie w każdym pociągu są wszystkie cztery, dlatego można wybrać dowolny bilet zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi.
Najniższa klasa wagonów to wagony z fotelami:


Najniższa klasa z miejscem do spania, to tak zwany „Plackart”:


W takim wagonie przedziały są otwarte i nie mają drzwi, a przejście znajduje się pomiędzy przedziałami, a miejscami bocznymi.

Wariant dla bardziej komfortowej podróży nazywa się „Coupe”:
Jest droższe, ale sąsiadów będzie tylko troje. Przedział ma drzwi i jest dosyć komfortowy.


I ostatni wariant nazywa się SV (wagon sypialny):


To najbardziej ciekawa opcja, choć ceny są bardzo różne. Zwykle cena zawiera wyżywienie, a o dodatkowych usługach trzeba pytać.

Ceny na bilety
zależą od długości podróży i klasy wagonu.
Oto przykładowe ceny na podróż 13 godzin/około 1000km w różnych klasach (ceny przeliczone na złotówki):

Fotele – nie ma takiej opcji na tak długa podróż
Plackart -182 zł
Coupe – 320 zł
SV – 690 zł.

Jest jednak dzień w roku, a właściwie noc, kiedy popyt na bilety drastycznie spada razem z cenami o ponad 50%.....

Niezwykły pociąg


Pociąg nr 603 codziennie opuszcza dworzec Kijowski w Moskwie i wykonując okrążenie przez Kaługę, Tula i Nowomoskowsk, wraca do Moskwy na dworzec Pawielecki. Tych pociągów jest dwa. Drugi taki sam pociąg jedzie w przeciwnym kierunku: z dworca Pawieleckiego na Kijówski. Czas podróży wynosi 12,5 godziny i 616 km. W składzie znajdują się wagony wszystkich klas - siedzący, plackart, Coupe i SV gdzie wszystkie wagony są nowe.
Dlaczego taki pociąg? Ten rejs był uruchomiony w listopadzie 2019. Pomysł polegał na zorganizowaniu nowych połączeń najbliższych regionów z Moskwą i między sobą. Zainteresowanie pociągiem dodawało, że jest to trasa obwodowa i wszyscy chętni mogą kupić bilet i zrobić kółko. Ceny w tym pociągu są raczej oszczędne, ponieważ to pociąg przyspieszony, a nie pospieszny.

Po jakimś czasie pociąg z dziwną trasą „Moskwa-Moskwa” stał się popularny…..jako hotel z romantyką podróży.
Zaśnieżone lasy za oknem, a ty jedziesz sobie popijając herbatę…..


Obchody świąt Nowego Roku zwykle są przewidywalne: przedświąteczny zgiełk, pojemniki z sałatką, petardy pod oknami, przejadanie się i obolała głowa rano. I tak co roku.
To dlatego szybko znaleźli się chętni wykorzystać możliwość i spędzić noc sylwestrową w takim pociągu. Przygotowania rozpoczęły się razem ze startem sprzedaży biletów. Czyli jeszcze w listopadzie.
Dalej opowie świadek wydarzeń - Кирилл Балберов.


„ Moja żona bardziej lubi samoloty, ale pomysł jazdy pociągiem w Sylwestra też jej się podobał. Myślałem, że będziemy tylko we dwoje w całym pociągu, ponieważ biletów było bardzo dużo. Ale stopniowo pasażerowie wykupili bilety na wszystkie miejsca w obu pociągach.
Zdjęcie na pamięć
Na początku bałem się kontyngentu: będą pić, hałasować, dyskutować. Ale na peronie w Moskwie nagle odkryłem, że do pociągu idą ludzie, o których nie można powiedzieć, że jadą "żeby się napić". Nie! Wiele rodzin z dziećmi, pary rodzinne, miłośnicy kolei.

"Nie możesz pić. Z otwartymi drzwiami"
W pociągu nie było przygotowano żadnych specjalnych atrybutów noworocznych, z wyjątkiem kartki A4 z wydrukowanymi gratulacjami, która wisiała na drzwiach do przedsionka. Pociąg odjechał o 20: 59. Przewodniczka, zbierając bilety, ostrzegła, że przy otwartych drzwiach nie można pić alkoholu. Nie zamierzaliśmy. Przygotowaliśmy coś z jedzenia: kawałki mięsa i sera, bułki, trochę owoców, słodyczy i butelkę wina z dobrymi kieliszkami (nadmierne spożycie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia). Jak później się okazało, w pociągu jedzie kilka osób ochrony dróg kolejowych, więc na niepożądane zdarzenia i zakłócenia porządku raczej nie ma szans.

Za pół godziny był przygotowany stół.


Trzy godziny podróży po rozmowach i pożegnaniach starego roku minęły niezauważone i o 23:53 dotarliśmy do Kaługi. Ludzie wychodzili na platformę z kieliszkami, ogniami bengalskimi i przy radosnych okrzykach witali rok 2020.

Wszyscy radośnie gratulowali sobie nawzajem, pytali, kto, dokąd i skąd jedzie (odpowiedź była standardowa-z Moskwy do Moskwy, robili zdjęcia i zwiedzali okolice stacji.

Najlepiej bawił się plackart
Kiedy wyruszyli ze stacji Kaluga, postanowiliśmy przejść przez cały skład, aby zobaczyć, kto i jak się bawi. W wagonie z fotelami jechało trochę ludzi, ale nawet tutaj byli Ci, którzy postanowiłi przejechać całą trasę. Piękna biżuteria, kostiumy, dziwny makijaż-mam nadzieję, że chłopaki świetnie się bawili, chociaż najwyraźniej nie bawili się tak dobrze, jak w innych wagonach.


W przedziałach coupe (podobnie jak w SV) w zasadzie wszyscy siedzieli za zamkniętymi drzwiami i świętowali. Tam, gdzie można było zajrzeć, wszystko było eleganckie i świąteczne. Ale najśmieszniej jechał wagon plackartny. Był Ded Moroz i jego wnuczka -Śnieguroczka, którzy chodzili po wagonach i organizowali konkursy. Było wiele dekoracji, ludzie bardzo twórczo podeszli do tego procesu przygotowań tej podróży.


Wszyscy częstowali się nawzajem cukierkami i domowymi ciasteczkami, kazano mi opowiedzieć wiersz i aktywnie pytano, gdzie później szukać zdjęć z tej imprezy.


"Najlepszy Sylwester"

Na platformie wszyscy byli radośni. Nagle zobaczyłem, że podróżują z nami nawet zwierzęta. Wygląda na to, że podróż przebiegła nieoczekiwanie dobrze dla wszystkich.


"To był najlepszy nowy rok" - powiedzieliśmy z żoną prawie jednocześnie.
Czy powtórzyłbym taką podróż w przyszłym roku? Z przyjemnością!”

Jeśli jesteś jednym z tych kto chciał by spędzić Sylwestra w sposób niezwykły, spróbować swoje siły w języku rosyjskim (a nawet z zerową znajomością, jestem pewna, że nauczą Cię mówić już w ciągu kilku godzin), poznać sporo Rosjan, wszystko możesz osiągnąć w ciągu tylko jednej nocy.


Przepis na niezwykły Sylwestr:
Kup bilet do pociągu przez Internet w listopadzie.
Zamów wizę do Rosji.
Kup bilet na samolot.
Przygotuj się na dobrą zabawę.

P.S. Popularność pociągu rośnie. W tym roku wyjedzie z Petersburga. W ciągu doby pociąg przejedzie trasę Petersburg-Nowogród Wielki-Chudowo-Pietrozawodsk-Ruskeala-Wyborg-Petersburg. "Pociąg odjedzie 31 grudnia i wróci wieczorem 1 stycznia. W pociągu czeka na Ciebie ciepła, świąteczna atmosfera, program rozrywkowy, wagon restauracyjny i noworoczne pozdrowienia!"- czytam w mailu przewoźnika. O ile mi wiadomo, w tym roku pociąg będzie składał się z dwukondygnacyjnych wagonów.

Szczęśliwego Nowego Roku!
Katerina.
__________________
Kochasz jeździć? Kochaj i jeździj. Miłość należy uprawiać.

Ostatnio edytowane przez Metel : 26.12.2020 o 10:12
Metel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem