Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23.05.2020, 22:12   #183
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,986
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 6 godz 44 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał gkrz67 Zobacz post
Załozyłem pompę ciepła powietrze woda, w domu kaloryfery, powierzchnia ok.170m, temperatura w domu ustawiona 20 dzień 18 noc, opłata za prąd cały ( woda, ogrzewanie i reszta, w tym warsztacik) to: od 15 listopada do 20 maja to 813+880+550zł= 2243zł + jakieś 700zł za resztę roku, to daje ok. 3000zł na rok, przeciętnie instalacja 10kWh na dzień dzisiejszy to ok. 30.000zł, czyli zwrot po 10 latach. Czy warto się teraz szarpać. Może za 5 lat będzie połowe taniej.
Młodzi mogą inwestować im się na pewno zdąży zwrócić
A ja będę znowu krytykiem i powiem tak koledze gkrz67: baju baj...

W uzasadnieniu moje argumenty:
1. Pompa powietrzna ma najgorszy COP ze wszystkich pomp ciepła, czyli po chłopsku najgorszą wydajność.
2. Kolega ma kaloryfery czyli najmniej kompatybilne rozwiązanie z pompą ciepła, która (szczególnie powietrzna) jest niskotemperaturowym źródłem ciepła.

Skąd więc tak wyśmienite wyniki? Niska temp ustawiona (20/18)? Dom energooszczędny z wentylacją mechaniczną? A może kominek z płaszczem wodnym i/lub rozprowadzeniem ciepła jako dodatkowe źródło ciepła?

I rozwala mnie to dziwne pojęcie "zwrotu". Kompletny nonsens. Czegoś takiego nie ma... bo nie da się wycenić/porównać/policzyć wielu rzeczy jak np.: komfortu obsługi PC w porówaniu z piecem np. na ekogroszek, cen energii, gazu czy innego opału za 10 lat itp. Po prostu każdy z nas decyduje się mniej lub bardziej świadomie na jakieś rozwiązanie grzewcze biorąc pod uwagę różne czynniki w momencie wyboru tego rozwiązania. Czasami jest to dobry wybor a czasami zły (jak było kiedyś z gazem z przydomowego zbiornika chyba). I nie ma co tu dorabiać jakiejś ideologii "zwrotu".

Ja w 2011 roku zdecydowałem się na pompę ciepła bo:
- miałem kasę na etapie budowy na to bądź co bądź drogie i nieznane jeszcze 10 lat temu rozwiązanie i wolałem wydać więcej na początku, a mniej potem przy użytkowaniu,
- jest to urządzenie prawie w 100% bezobsługowe i czyste (zero sypania czegokolwiek, brudzenia się itp), więc u mnie pomieszczenie gospodarcze nie wygląda jak kotłownia,
- spiąłem PC z podłogówką z całym domu, czyli najlepszy tandem,
- nie mam gazu w ogóle w domu, więc tu też oszczędność na kosztach podpięcia gazu,
- brak komina czyli następna oszczędność na etapie budowy domu.

Po prawie 10 latach jestem zadowolony, urządzenie działa i w domu jest ciepło. I to jest najważniejsze. Czy byłoby ciepło np z piecem kondensacyjnym? Pewnie tak, ale ja poszedłem w PC...

Cytat:
Napisał Szpilon Zobacz post
Czyli 1200 zł rocznie wychodzi Tobie za CO i CWU.
Mega mało.
Będę wdzieczny jak mi powiesz jak to wyliczyłes skoro kolega nie ma specjalnego podlicznika na PC?
Ja taki mam i realne zużycie na cele CO i CWU jestem w stanie podać.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem