Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14.07.2018, 09:48   #9
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Marcinnn6 Zobacz post
SawTom bo napisałeś:
"W uproszczeniu: każdy telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS jest w stanie raportować swoje aktualne położenie, przesyłając informacje na serwer poprzez sieć transmisji danych."

No w"trybie" lokalizacji, że telefon "pokazuje" gdzie jest - i z tego co napisałeś wywnioskowałem, że używa i sieci i gpsa.

I jeżeli telefon używa sieci do tego to w zasadzie przydatność telefonów jako spot jest ograniczona do UE tak jak napsał voytas


To może mniej skrótowo niż napisałem wcześniej:
Tu masz dwie kwestie:
1 Jak telefon ma ustalić swoją (i Twoją lokalizację)
2 jak ją przesłać zainteresowanym.

Ad 1. Prawie wszystkie współczesne smartfony (ios/android/Windows) ustalają swoją pozycje w oparciu o różne dostępne informacje i to jest zaszyte w systemie telefonu: jak jest dostępny sygnał GPS/GLONAS to z satelity, ale w pomieszczeniu jak jest WiFi to z IP lub innych danych jakie są o tym WiFi, jak nie ma nic innego to z triangulacji czyli na podstawie nadajników GSM, które są w zasięgu telefonu. Od dostępnej metody zależy dokładność ustalania pozycji telefonu.
Ad 2. Żeby Twój telefon wiedział, ze ma sprawdzić swoją lokalizację i/lub ją wysłać do kogoś kto chce ją zobaczyć, musi mieć dostęp to internetu (do transmisji danych). Ten dostęp może być realizowany przez GSM (tak jak rozmowy) lub WiFi.

Jak któryś z tych dwóch punków nie jest spełniony to przekazywanie lokalizacji nie zadziała. Weźmy 3 scenariusze:
1. Wyobraź sobie, że jesteś w Rosji/Albanii czy gdzieś, gdzie wyłączasz transmisję danych w roamingu bo za drogo - nie działa punkt 2 bo telefon nie ma jak wysłać info do rodziny czy na fejs-zbuka.
2. Jesteś w górach w EU, a nawet w PL ale w dolince i nie ma zasięgu GSM - ani nie zadzwonisz ani nie telefon nie wyśle info o lokalizacji.
3. Jesteś w piwnicy po imprezie lub w kanionie w górach - telefon nie ustali pozycji dokładnie i nie będzie miał czego wysłać, nawet jak będzie zasie GSM.

Dlatego SPOTy korzystają z GPS/GLONAS do ustalania pozycji i Irydium (telefonii satelitarnej - nadajniki telefoniczne są na satelitach, a nie wieżach naziemnych) do transmisji danych/SMS. Korzystanie z Irydium jest drogie ale dostępne wszędzie gdzie widać niebo (dosłownie). GPS/GLONAS i Irydium to systemy satelitarne ale sieć Irydium to co innego niż GPS/GLONAS (inne satelity).

Uff - mam nadzieję, że to wyjaśnia/pomoże.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem