Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16.11.2008, 17:24   #12
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,740
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 6 godz 39 min 46 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Franz Zobacz post
Olej smaruje i chłodzi.Gdyby było inaczej to pojemność miski olejowej miała by naparstek.
Ktoś tam kiedyś jadąc do po Azji nie dolewał
i wrócił. Nawet film nakręcił jak stuka.
Ten ktoś z naszego forum jest.
Pewnie tej kontrolki nie widział bo pod słońce jechał
Chyba z tym naparstkiem przesadziłeś.Według mnie smarowanie i chłodzenie ma trochę inne podłoże.....

Załóżmy że lejemy do suchego silnika (nowy filtr oleju) 1l oleju.
Po uruchomieniu okaże się że 1,2l potrzeba jest do zapełnienia całej magistrali olejowej (razem z chłodnicą) a więc zanim olej spłynie z silnika smok będzie zasysał powietrze. Brak ciśnienia powinna zasygnalizować kontrolka. Jest jakaś minimalna pojemność przy której zapewniony jest ciągły obieg oleju - nie wiem ile to jest na pewno poniżej min na bagnecie. Jest to baza wynikająca chociażby z konstrukcji silnika długości / przekrojów kanałów itp..Żeby było bezpieczniej (zakręty jazda pod górę i góry) do tej minimalnej objętości dodana jest rezerwa bezpieczeństwa i tu dochodzimy do oznaczenia na bagnecie min - max.

Innym zagadnieniem jest długotrwałe duże obciążenie silnika przy obniżonym ciśnieniu oleju (jazda na pograniczu min tego stanu ciągłości mimo nie palącej się kontrolki) może spowodować mniej intensywne smarowanie a co za tym idzie szybsze zużywanie się współpracujących części. Prawidłowe ciśnienie to 5 - 6 Bar/5000obr/min z braku chwilowych niedoborów oleju ciśnienie może oscylować wokół
1 Bar'a kontrolka się nie zapali jej próg zadziałania to coś około 0,4Bara'
W takiej sytuacji zgodzę się z Tobą że jazda kilka tyś km bez pilnowania stanu oleju może się skończyć stukami w silniku.

Wiadomo po to jest bagnet a na nim podziałka co by pilnować stanu oleju a wracając do RD-03 (nie ma chłodnicy oleju) czy tam olej chłodzi silnik to bym podyskutował - na pewno smaruje bo Dzieju jeszcze jeździ co innego w silnikach chłodzonych powietrzem!!!
Kilka lat pracowałem na hamowni silnikowej co prawda silniki samochodowe, ale zasada działania podobna......
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem