Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18.03.2011, 23:35   #15
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Hej,
co do przydatności GPSu to IMO jest to przydatne urządzenie, ale przy wyjazdach turystycznych powinien (w moim rozumieniu zagadnienia) tylko pomagać nawigować po trasie zaplanowanej za pomocą prawdziwej mapy. GPS zupełnie nie daje poglądu na okolicę - owszem, można przejechać całą trasę za kreską na małym ekraniku, ale chyba nie w tym rzecz. Takie podejście sprawdza się gdy trzeba szybko dojechać w obcym mieście do celu.

Inna sprawa, to to, że GPSy często potrafią nieźle oszukać użytkownika i NIGDY NIE NALEŻY IM BEZWARUNKOWO WIERZYĆ. Zawsze warto sprawdzić co właściwie policzył nasz odbiornik po ustaleniu trasy, bo może się okazać, że mocno to odbiega od naszych oczekiwań.
Przykład z życia: w Czarnogórze wbiłem punkt odległy o jakieś 10 km w linii prostej - ok. 20 km optymalną (jak mi się wydawało) drogą. Nie sprawdziłem dobrze i dopiero po wyjechaniu z miasta coś mnie tknęło, że coś nie bardzo w tą stronę jedziemy - po weryfikacji okazało się, że "cholerstwo" policzyło trasę na około (jakieś 80km), bo widocznie miało zrypaną kategoryzację dróg - uważał, że droga która była najkrótsza jest tak złej jakości, że przejazd nią zajmie więcej czasu (faktycznie były na niej 15 cm uskoki, ale to tylko podnosiło jej walory ) Finalnie musiałem jeszcze raz przejechać przez Bar (który można potraktować jako niezłą zaprawkę jeśli chodzi o ruch uliczny przed wyjazdem do Turcji), co wkurzyło mnie do tego stopnia, że "kopłem" w podnóżek - a ten wziął i pękł na secie (tak, jechałem BMW... a na serio - mógł być już nadwyrężony po glebach). Resztę drogi jechałem z prawą nogą na podnóżku pasażera, a dodatkowo przytopiłem jeszcze tylną lampę przez źle zabezpieczony czujnik stopu.. :/
Wniosek: kontroluj wymysły odbiornika, chyba, że masz czas i stać Cię, żeby tego nie robić
Wniosek#2 (nieoczywisty): Praktyka dowodzi, że jeśli prowadzisz ekipę to ta niekoniecznie wykazuje zrozumienie dla problemów generowanych przez korzystanie z GPSu.

Tak więc GPS - owszem, ale z umiarem.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy

Ostatnio edytowane przez fxrider : 19.03.2011 o 01:28
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem