Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Dach budynku gospodarczego/wymiana pokrycia. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44172)

Widmo80 11.04.2023 14:58

Dach budynku gospodarczego/wymiana pokrycia.
 
Witam. Tematy na tym forum są wszelakie, więc może i w tym mi ktos doradzi.
Szykuję się do wymiany pokrycia dachowego, około 100 m2 , od 94 roku leży eternit. chcę to zmienić ( i tu dylemat na co - blacha trapezowa czy płyta warstwowa) na nowe pokrycie , by móc na tym ułożyc panele fotowoltaiczne do grzania wody. Połac korzystna bo na południe idealnie i kąt tez ok.
Mam dylemat czym to pokryć. Jest to budynek gospodarczy i jest tam głównie bałagan na 1 piętrze i trochę maszyn na parterze. 2 spadowy dach, około 12x 4 metra jedna połać.
Myślałem nad płyta warstwową- ale to koszt 104 m2 grubej na 4 cm i cena brutto z transportem do mnie to 11,600zł Do tego miesiąc czekania, cena trochę z dupy.. ale, blacha trapezowa, sensowna, to też około 50 zł za m2, do tego folia pod, bo się skrapla, no i to zwykła blacha.
Był majster i za całą robotę, łącznie z rozbiórką eternitu, chce 7000zł .
metrów jest około 104. W tym ma zrobic rynny , 2 wyłazy dachowe, obróbkę komina i wiatrownice. Nie wiem czy to dużo czy mało. Belki, konstrukcja zostają stare, bo zdrowe sa , łaty raczej nowe, choc te stare nie wyglądają źle.
Pytanie w co iść. Czy nie iść na razie w nic w ogóle, może stanieje. płytę warstwową kłądłem 2 lata temu SAM, na wiacie tez około 100 m2 i jest malina, ciepło w mrozy i ogólnie dobrze to wygląda. ale to był parter.
Nie wiem jak u Was ceny wyglądają- Tu (dolnośląskie) tak wołają - wymiana pokrycia 45zł za metr, zdjęcie eternitu, około 15 zł za metr. i ułożenie go w kupki.

ArtiZet 11.04.2023 16:09

Robiłem podobny zabieg w ubiegłym roku...
Zacznij od sprawdzeni w Gminie dotacji na utylizację azbestu-u mnie musiałem czekac 2 lata w kolejce na dotacje ale z niecałych 5tys. za usuniecie azbestu Gmina zwróciła mi 4,3tys.
Temat krycia przy pomocy "fachowców" odpuściłem bo ceny były zaporowe u mnie w ok. Warszawy- za wymiane więźby (budynek 5x9m, dach 2 spadowy, kąt ok. 42st) i pokrycie membraną najtańszą blacha trapezową ok. 120m2, obróbki blacharskie firma zażyczyła sobie ok. 40tys.
Wzmocniłem tylko samodzielnie konstrukcję więźby (krokwie i murłata lekko są spróchniałe) i dałem jako pokrycie papę zgrzewalną.

szarik 11.04.2023 19:00

Jest blachodachowka z "flizeliną" podklejoną i to ma zapobiegać skraplaniu wody. Czy zapobiega nie wiem. Cena jak obejmuje obróbki + rynny wydaje się ok , bo jest z tym pieprzenia .
Ja położyłem w 2021 roku 140 m na wiacie , ale kładłem po prostu 7 metrowe arkusze , obrobki to były zwykłe "kątowniki" które wykonał mi hurtownik.
Za obróbkę komina bym się samodzielnie nie brał.

pałeł 11.04.2023 21:23

Wymienisz bo ? bo jak nie cieknie i nie specjalnie ktoś tym rusza to eternit jest wieczny.

ergo ja bym nie ruszał napewno trwalsze od blachy :D

gerard36856 12.04.2023 18:39

Płyta warstwowa raczej. Ja robiłem. Teraz.

Odpada zabawa z podbitka . Montujesz to w jeden dzień.

Widmo80 15.04.2023 08:00

I chyba na razie odpuszczę temat. Nigdzie nie kapie , fakt, ale fotowoltaike chcę kłaść.

Zgromadzę sobie wszystkie materiały, płyty warstwowe, 2 wyłazy dachowe i wtedy jak już to będzie u mnie leżeć, będę się martwił, kim/ jak to zrobić. Ceny usług spadaja ai "nastawienie" dekarzy wyraźnie się poprawia ;)

Brzeszczot 15.04.2023 08:41

A po co masz czymś kryć? Panele fotowoltaiczne mogą być dachem , zbudowałem sobie wiatę właśnie w ten sposób , panele ułożyłem na szynach aluminiowych ,szyny do krokiew na śruby dwugwintowe . Pomiędzy panele jako szczeliwa użyłem kleju do wklejania szyb samochodowych czołowych . Dodatkowa korzyści z takiego rozwiązania to że panele mają lepsze chłodzenie i nie obciążamy dodatkowo dachu blachą ani płytami . No i oczywiście to co zaoszczędzone na dach można przeznaczyć na podróże motocyklowe-:)

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

ArtiZet 15.04.2023 17:11

1 Załącznik(ów)
Dom w mojej wiosce :)

torak 16.04.2023 21:11

Jeśli nie zależy ci mocno na wyglądzie to poszukaj płyty warstwowej 2 gat. mogą różnić się odcieniami. Ja (8lat wstecz) kupiłem dwa kolory. Popielatą widzę na co dzień, a czerwona jest do d...y strony :-)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.