Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Regulator, akumulator czy alternator? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=23963)

zimny 25.05.2015 09:54

Regulator, akumulator czy alternator?
 
Mam taką sytuację, w zeszłym roku zaniedbałem akumulator i odparowało mi większość elektrolitu, w sumie w celach pozostała 1/3. Uzupełniłem to zimą i aku wydawał się odratowany. Faktem jest że po naładowaniu ma 12,5 a następnego dnia jak włącze zapłon 12,1 i spada.

Natomiast - w czasie jazdy przy obrotach powyżej 2-3 tysięcy zawsze miałem stabilne napięcie 14,3V. Teraz obserwuję coś takiego, jadę, stabilnie kręcę 5tys rpm i po 2-3 minutach stopniowo spada 12,9...12,8...12,7...12,6 itd aż do około 12,0V. Gdy wysprzęglę i obroty spadną do biegu jałowego ładowanie wraca na 14V i jak dalej jadę przez kolejne 2-3 minuty jest ok, potem spada i tak w kółko. Dzieje się to od około 300km.

I tu pytanie:
- akumulator taki cyrk powoduje,
- regulator
- alternator (jako najgorsza opcja..)

Zacznę chyba od akumulatora który chyba i tak już jest w agonii...

Coś ktoś wie? Z tego co pamiętam to padający regulator zwykle daje większe napięcie, 15V i więcej..

Pozdr
zimny

rambo 25.05.2015 10:08

A bez świateł..?

KORNIK 25.05.2015 11:16

Cytat:

Napisał zimny (Post 433813)

Coś ktoś wie? Z tego co pamiętam to padający regulator zwykle daje większe napięcie, 15V i więcej..

Pozdr
zimny

Padający regulator daje za wysokie napięcie lub za niskie albo wcale, zacznij od akumulatora bo pomiary powinno się robić na sprawnym i naładowanym aku.

ArturS 25.05.2015 11:25

Regler może mieć różne odchyły. W mojej Teresie było prawie tak, jak u Ciebie. Najlepsze ładowanie było przy ok 2tys.obr, a im wyższe tym gorsze, ale poniżej 12.5V na światłach nie spadało, więc jeździłem, aż w końcu padł. Kupiłem chinkę, taką jak wstawiają do trampków, pochodził z tydzień i padł. Na szczęście oryginału nie wymontowałem (bo nie jest to łatwe), podłączyłem i o dziwo znowu działał. Całkowicie wyzionął ducha dopiero po kilku miesiącach. Wymieniłem na tourmaxa i po problemach. Wymiana akumulatora nic nie zmieniała. Na stator bym nie zwalał.

zimny 25.05.2015 11:26

A bez świateł to nie wiem, w czasie jazdy nie wyłączałem.

Myślę że nowe aku to będzie podstawa na początek diagnostyki... Ten obecny 2-3 dni po naładowaniu jak właczę zapłon to ma 12,1, jak do tego światła to 11,5...a jak odpalam to spada do 9V.

mishieck 25.05.2015 11:33

Jak będziesz zakładał regler to załóż używkę z trampka 650. Jest mosfetowy, nie psuje się, na allegro czasem nawet za 50 zł ;)

http://tecnica.transalp.it/fai-da-te...golatore-ta650

Ale zacznij od aku bo wszystkie objawy na niego wskazują.

zimny 25.05.2015 11:40

OK, rzecz w tym że i tak mam zapasowy sprawny od PD10.

Jakbym kupował to pewnie coś właśnie od 650 bym kombinował :Thumbs_Up: Dobra rada

Pozdr
zimny

marekw 26.05.2015 06:37

Wymien aku i bedzie ok

piotr_3miasto 26.05.2015 08:24

Cytat:

Napisał mishieck (Post 433831)
Jak będziesz zakładał regler to załóż używkę z trampka 650. Jest mosfetowy, nie psuje się, na allegro czasem nawet za 50 zł ;)


Czyli to jest recepta na jedną z podstawowych bolączek afryk?
Ten mosfetowy nie posiada żadnych wad? Pytam na zapas, bo nie znam dnia, ani godziny, kiedy stanę z problemem "twarzą w twarz". :)

Załapałem z małym opóźnieniem, że to porada dla zimnego. Czyli do trampka, a do afryki ten regler również parametrami przypasuje?

mishieck 26.05.2015 08:55

Cytat:

Napisał piotr_3miasto (Post 433979)
Czyli to jest recepta na jedną z podstawowych bolączek afryk?
Załapałem z małym opóźnieniem, że to porada dla zimnego. Czyli do trampka, a do afryki ten regler również parametrami przypasuje?

Pasuje jak najbardziej. A ty myślisz, że ten magiczny 'forumowy' regulator to na czym innym się opiera jak nie na mosfetach?
Mając wybór wolałbym założyć jednak coś, co wyszło do Hondy (szczególnie że jest tanie) :D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.