Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   brak zasilania pompy (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=2388)

bartol 23.01.2009 12:42

brak zasilania pompy
 
Witka.
Sprawa wygląda tak - próbuje uruchomić silnik... i dupa. Po oględzinach się okazało, że nie ma podawanego napięcia na pompe paliwa :dizzy:. Why ???:confused:

Pompa sprawdzona - funguje. Moduł działa, bo iskry są na świecach.
Po analizie schematu el., sprawdzeniu wtyczek i kabelków (i tu też wszystko OK), utknąłem na jakimś sterowniku pompy o wdzięcznej nazwie: "fuel cut-off relay":mur:.
Wie ktoś, co to takiego? Na przekaźnik mi to raczej nie wygląda.
Można to jakoś sprawdzić, naprawić, omiąć, zastąpić?
A może przyczyna jest inna. Jakieś sugestie?
Z góry dzieki.
Pozdro

podos 23.01.2009 14:35

a nie wysuwa sie któryś konektorek z plastikowej wtyczki?

"relay" to przekaźnik. a cut-off to "odcinać"

Więcej nie wiem.

klanol 23.01.2009 14:39

??? tak na odległość to trudno zeznać. wszelkie "relaye" można ominąć podpinając na krótko. ale nie o to penie chodzi. weź miernik i kabel po kablu obadaj. pożycz może przekaźnik od kogoś i wtedy wykluczysz awarię (mało prawdopodobne) swojego. może przy module się coś poluzowało? ciężko zeznać bez organoleptyki ale mogą to być i styki :)
a... ten "relaj" to nic innego jak przekaźnik ino eklektroniczny. wchodzi do niego zasilanie spod bezpieczników i przwód sterujący (załączający) z modułu.

podos 23.01.2009 14:55

zerknąlem na schemat. Wychodzi, że mozna odpiąć cut-off relay i zewrzeć kable fioletowo czarny i niebieski z pompy. Jak pompa chodzi to wiesz ze albo przekażnik albo jego sterowanie - czyli coś na lini Moduł cewka.

A jakby pompa nie chodziła, to stacyjka, przełącznik na kierownicy lub zielony - prąd z reglera.


O! widzę, że klanol to samo pisze... Zaczynam widać coś kumać :)

Kazmir 23.01.2009 17:23

Cytat:

Napisał bartol (Post 40639)
Witka.
Sprawa wygląda tak - próbuje uruchomić silnik... i dupa. Po oględzinach się okazało, że nie ma podawanego napięcia na pompe paliwa :dizzy:. Why ???:confused:

Pompa sprawdzona - funguje. Moduł działa, bo iskry są na świecach.
Po analizie schematu el., sprawdzeniu wtyczek i kabelków (i tu też wszystko OK), utknąłem na jakimś sterowniku pompy o wdzięcznej nazwie: "fuel cut-off relay":mur:.
Wie ktoś, co to takiego? Na przekaźnik mi to raczej nie wygląda.
Można to jakoś sprawdzić, naprawić, omiąć, zastąpić?
A może przyczyna jest inna. Jakieś sugestie?
Z góry dzieki.
Pozdro

http://africatwin.com.pl/showpost.ph...82&postcount=6

bartol 23.01.2009 23:13

Było - ale o tym, gdzie podpiąć "pstryczek", którym ręcznie podpompujemy paliwo jak nam wyparuje z gaźników, żeby nie zajechać aku, a nie o tym co jest do tej wtyczki podpięte. Nawiasem mówiąc - bardzo dobre miejsce, z którego skorzystałem ODPALAJĄĆ SILNIK PO REMONCIE :):):), ręcznie sobie pompując paliwo. Ale właśnie - ręcznie.
Wracając do tematu - wszystkie znaki na ziemi i w powietrzu wskazują na to, ze niestety padł ten elektroniczny przekaźnik.
Tak sam z siebie:confused: Ciekawe:Sarcastic:
Kable i połączenia sprawdzone. Jedynie czego nie umiem sprawdzić, zmierzyć - czy ipmuls z CDI dochodzi do przekaźnika. Ale , q...wa cudów ni ma, druty są OK.
Pytanie do elektroników - jak takie ustrojstwo sprawdzić, co pomierzyć?
Jak napisał klanol, chyba nie pozostaje mi nic innego tylko, - pożyczyć takie ustrojstwo, żeby sprawdzić, tak dla pewności? A w razie W, to można to czymś zastąpić?

klanol 24.01.2009 12:48

przekaźnik ów może być od innych chąd, widziałem w kilku takie same. nie polecam natomiast kombinowania gdzyż mamy tu obwód sterowany modułem zapłonowym. w razie jak coś pomieszasz istnieje ryzyko uszkodzenia modułu! taki przekaźnik nie powinien dużo kosztować.

Kazmir 24.01.2009 16:58

Podpiąć multimetr pod ten przewód (pomiar napięcia ustawić na zmienne) musi coś pokazać na odpalonym silniku. Co wy na to ???

PawelZDR 24.01.2009 21:26

Lepiej sprawdzi się dioda z odpowiednim rezystorem.Miernik za 5zł może być za wolny by wychwycić sygnał.

Kazmir 24.01.2009 22:20

No nie ja miałem na myśli multimetr samochodowy za 600-800zł taki sobie chyba poradzi skoro mierzy impuls na wtryskiwaczu ?
Można kombinować z diodą tyle że taki zestaw stanowi pewne obciążenie czy to wytrzyma moduł nie wiem
Miernik natomiast nie stanowi zagrożenia


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.