Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Szpej turystyczny - Produkty i Porady (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=132)
-   -   Elektryka do pojazdu (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45641)

jorge 29.02.2024 08:31

Elektryka do pojazdu
 
Hej. Planuje zbudować zasilanie solarne w pojeździe. Potrzebuję pociągnąć czajnik na kawę i kuchenkę. 1000W mają max. Jaki panel (elastyczny, cienki) i jaką baterię muszę mieć?:bow:

Mazurkas007 29.02.2024 08:35

A więcej danych :
- jaki przewidujesz czas ładowania
- jaki przewidujesz czas używania
- jakie napięcie odbiorników

muszel72 29.02.2024 08:53

Przerabiałem temat modułu elastycznego. Słabe uzyski i krótka żywotność. Jeśli masz możliwość zamontuj klasyczny moduł PV. Bateria wg potrzeb.

ramires 29.02.2024 09:12

Jorge, to odbiorniki masz mocno "oporowe". aby to działało potrzebujesz wg mnie min 2 x moc odbiorników instalację albo bufor bateryjny bo na samym to tak wiesz...

Przerabiałem podobny temat z panelami i mini bankiem prądu zrobiony z 2 x 100A akku.

W teorii wyjście z samych paneli 1,2kW w piku, ale realnie maks 800W, po dołożeniu buforu bateryjnego szło miodzio. Po drodze jakiś sterownik siedział (nie ja to konstruowałem).

Tak dla porównania - czajnik makita 18V 5aH wystarcza na zagrzanie wody około 600ml i bateria praktycznie pusta. Jak chcesz ugotować np. litr wody to trochę prądu już trzeba a nie mówiąc o kuchence.

Nie jestem specem od tych spraw, ale akurat miałem takie coś na tapecie.

Bohun 29.02.2024 09:23

Cytat:

Napisał jorge (Post 846934)
Hej. Planuje zbudować zasilanie solarne w pojeździe. Potrzebuję pociągnąć czajnik na kawę i kuchenkę. 1000W mają max. Jaki panel (elastyczny, cienki) i jaką baterię muszę mieć?:bow:

Na podstawie postów poprzednich, wyczuwam "misję południową" i przygotowania:D. Wiem, ze nie pomogę moim wpisem w temacie zasilania. Jednak proponuję skierować się w stronę zakupu kuchenki na LPG.

pałeł 29.02.2024 09:28

Cytat:

Napisał jorge (Post 846934)
Hej. Planuje zbudować zasilanie solarne w pojeździe. Potrzebuję pociągnąć czajnik na kawę i kuchenkę. 1000W mają max. Jaki panel (elastyczny, cienki) i jaką baterię muszę mieć?:bow:

napięcie odbiorników ? przy 12V 1000W to aż 83A w przewodach a to wymusza spore przekroje.

mniej problematyczna bedzie kuchenka i czajnik :D na gaz

consigliero 29.02.2024 09:30

Z prądu robimy u siebie wszystko ale na wyjazd biorę kuchenkę gazową. Może jak będę miał auto z V2L to się skuszę na ekspres do kawy elektryczny.

Bohun 29.02.2024 15:59

<<<wymoderowano>>>

Jak budżetowo zrobić:
- separacja akumulatora hotelowego (kwasowy lub AGM) heblem
- ładowanie panelem słonecznym na postoju
- w trakcie jazdy prądem z auta

W celu zasilania lodówki kompresorowej 60W?

stopa-uć 29.02.2024 16:29

1 Załącznik(ów)
PRZETWORNICA ! ! !
To załatwia CI wszystko ,a panele doładowują akumulatory.
Nie mówię że aż taka mocna jest CI potrzebna bo na tej to można spawać,
ale przetwornica wystarczająca do Twoich potrzeb.
ciał

ps.panel możesz postawić obok auta na postoju.
! ! ! !STEROWNIK! ! ! !

garbaty 29.02.2024 18:05

Cytat:

Napisał Bohun (Post 846970)
<<<wymoderowano>>>

Jak budżetowo zrobić:
- separacja akumulatora hotelowego (kwasowy lub AGM) heblem
- ładowanie panelem słonecznym na postoju
- w trakcie jazdy prądem z auta

W celu zasilania lodówki kompresorowej 60W?

zamiast hebla proponuję CYRIX CT100, mam w 3cim wozie i gorąco polecam. Po prostu działa.

Kuchenki miałem zawsze gazowe a zamiast piekarnika mam frytkownicę beztłuszczową, niby 1200W ale przetwornica 1kW od Volt Polska
daje radę.

Co do PV to na dachu mam panel 260 lub 320W, aku hotelowe ca 100Ah, przetwornik mmpt 20A od Victrona. Lodówka kompresorowa radio, ładowanie laptopa, telefonów i gadżetów. Nie podpinam się na kempingach i spokojnie wystarcza.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.