Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Odgłos tarcia z lewej strony silnika ??? :( (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=12913)

Roger 24.03.2012 17:44

Odgłos tarcia z lewej strony silnika ??? :(
 
Naszło mnie aby odmalować zaśniedziałe pokrywy silnika, pomalowałem, poskładałem, nawet pojeździłem.
Po kilkunastu kilometrach z lewej strony silnika zaczęło coś hałasować - takie metaliczne tarcie.
Hałas ten nasila się po przechyleniu motoru w prawo, a cichnie gdy go pochylę na lewo (to chyba zrozumiałe - przelewa się tu więcej oleju i tłumi).
Osłuchałem specjalnym stetoskopem silnik i odgłos niesie z okolic zębatek rozrusznika.
I tu pytanie - co mogłem zrobić źle przy składaniu? zębatka górna (ta bliżej rozrusznika) założona dobrze - OUT na zewnątrz.
Może na sworzniach tych zębatek były jakieś podkładki dystansowe, które mi gdzieś umknęły w garażowym burdlu?
Jak odbywa się smarowanie tych zębatek - kąpiel w oleju, czy jakiś kanalik olejowy (starałem się aby kawałki zeskrobywanej starej uszczelki nie dostały się do silnika, ale wykluczyć nie mogę).

PANY HELP!!!
Motur poskładany a boję się jeździć!!:cold:

Roger 24.03.2012 18:00

1 Załącznik(ów)
Załącznik 29471
Poprzeglądałem fiszki - dystansów żadnych nie ma.
Może te zębatki 2 i 4 są popasowane i na znaki się je ustawia czy cuś?

rambo 24.03.2012 18:28

Tam jest taka blaszka co kable trzyma...

Roger 24.03.2012 19:26

rozbebeszone - hałasują te 2 zębatki
why?
gdy zamontuję je w pokrywie i zakręcę nimi na sucho - hałasują zazębiając się
z której strony napis OUT?
montowałem je umieszczając nie na pokrywie, tylko na silniku, zakładając na koło wału i wtedy napis OUT był na zewnątrz (tak, że go widziałem), tak jest w serwisówce...
Dodam, że ich wałki czyste, bez śladów przetarć, na wałkach chodzą lekko...
zęby też nie mają śladów zużycia.
czemu hałasują?

Evvil 24.03.2012 19:50

Rozloz, zloz jeszcze raz. Skoro po przechyle w prawo jest halas to gdzies jakis luz musi byc.... (grawitacja) to tak na chlopski rozum.... na pochyle w lewo jest halas?

KORNIK 24.03.2012 20:06

Nie przeglądałem serwisówki ale może posiałeś gdzieś podkładki dystansowe, często są takie żeby nie tarły koła po obudowie. To powinno wszystko lekko wchodzić i chodzić. To że hałasują na sucho może być winą braku oleju. A OUT to powinno być na zewnątrz.

BLOB 24.03.2012 20:32

To zafajdane sprzęgiełko rozrusznika.
Gładź i te zafajdane sprężynki robią robotę krecią. No to bym postawił. U mnie po wizycie pana co tokarkami pracuje uspokoiło nerwowy cykotoszumienke. Ale to robił mechanior.

Roger 24.03.2012 23:39

4 Załącznik(ów)
Ehhhh... Kurde blaszka!!!

Rambo - strzał w 10:Thumbs_Up:

Jakie zębatki? Przecież one kręcą się jedynie przy rozruchu!!!
(pisałem posta na gorąco z miejsca demontażu moto, na dodatek panika i emocje wzięły górę):dizzy:

Blaszka mocująca przewody się odegła i tarła po kole:

Załącznik 29492

początkowo myślałem, że podegnę ją i będzie git

Załącznik 29493

ale czujne oko Marchewy, który zajechał styrany offem na warsztat, dojrzało też ślady tarcia na magnetycznych kwadracikach, z których zczytuje czujnik położenia wału

co się okazało?
blaszka, którą (poganiany) pospiesznie zakładałem, nie weszła u dołu w prowadnice, więc pod naporem przewodów wzięła i się odegła:o

Powinna wskoczyć na swoje miejsce tak o:

Załącznik 29495

Pokazuję dla potomnych, co by takiego błędu jak ja nie popełnili, a mogło się skończyć gorzej, bo byłem bliski stwierdzenia - "a ch.j, niech se trze, może przestanie, pogoda jest, to trza jeździć...":at:
no i bym najeździł

Wszystko dobre co się dobrze kończy.
Afra poskładana, stoi na garażu, ja mogę spokojnie zasnąć, jutro dzida w teren - od listopada nie jeździłem.

Z podziękowaniem dla Rambo i Marchewy przede wszystkim.
:D

Jaro-Ino 25.03.2012 00:22

Miałem dokładnie tą samą sytuacje :D Wymieniałem osłone alternatora i nie wsadziłem tej blaszki gdzie trzeba :)

marchewa9 25.03.2012 09:20

K U R N A B L A S Z K A !!! tak to jest z blaszkami...z nimi nie ma żartów...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.