Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Hamulce, kola, opony (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Urwana szpilka uchwytu osi koła (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=32558)

tadzik 01.08.2018 13:21

Cytat:

Napisał majo (Post 593504)
Dociśnij lage do osi koła.

Poważnie? Ja słyszałem, że lagi powinny "luźno zwisać" i wtedy się je skręca. Inaczej robimy zawieszenie "w trójkąt" no i się wycierają i ciężko chodzi to zawieszenie.
Prawda to?

szynszyll 01.08.2018 15:05

wlasciwa osiowosc wyznacza nam zacisk. tarcza ma pracowac symetrycznie na srodku w nieruchomym jarzmie zacisku ktory z kolei na sztywno zamociwany jest do goleni.

Poncki 01.08.2018 15:56

Szynszyl, czyli jak w praktyce to ustawiasz?
Porównujesz szczelinę z lewej i prawej strony tarczy?
Jeśli nie są równe to naginasz lagę?
Zawsze miałem z tym problem i dziwię się, że nie ma tam jasnych oznaczeń.

matjas 01.08.2018 16:09

z mojej życiowej praktyki to jest tak, że NIE MA MOŻLIWOŚCI ustawienia czegokolwiek jeśli macie fabryczny setup. pomyślcie:

1. powierzchnie przylgowe goleni od wewnątrz są obrobione równolegle do osi podłużnej lagi;
2. oś koła przechodzi przez środek koła w osi obrotu prostopadle do płaszczyzny promieniowej koła;
3. dystanse ustalające po obydwu stronach opierają się o łożyska /osadzone osiowo i prostopadle do koła/ i dystanse owe ustalają koło w odpowiedniej pozycji P/L, min. w stosunku do zacisków - jak pisał powyżej Szynszyll.

Uświadomcie mnie bo nie kumam, GDZIE jest mozliwość regulacji.
Jeśli coś nie pasuje to znaczy, że coś jest krzywe - teraz tylko znaleźć CO.

Jak pisał powyżej Kolega zawieszenie nie może pracować zukosowane ponieważ będą większe opory na panewkach i ich szybsze zużycie. W ekstremalnych przypadkach zawieszenie może być zupełnie nieruchome lub na przykład nie odbijać do końca. Wszystko to jednak są IMVHO objawy skrzywienia: osi koła, końcówek goleni, nieosiowego ustawienia półek względem siebie.

na koniec Tadzik :D jak laga luźno zwisa to jest na ogół OK :D

matjas

szynszyll 01.08.2018 16:15

1. lewy zacisk na lewej goleni jest na sztywno i nic tego nie zmieni
2. zdejmujesz konika zeby bylo latiwej
3. wrzucasz os z kolem i slimakiem
4. dokrecasz os z odpowiednim momentem
5. zakladasz konika
6. jezeli wszystko jest proste dokrecasz konika 4x12Nm
7. wiekszosc motocykli jest krzywa
8. luzujesz sruby w polkach dla prawej lagi
9. tak krecisz prawa laga zeby tarcza byla w centrum zacisku
10. dociagasz sruby w polce
11. dokrecasz konika

Skeeb 01.08.2018 16:58

@Matjas, polemizuję;)

Otwory w goleniach, przez które przechodzi oś są różnej średnicy. W prawej goleni jest szerszy otwór. Na tyle szeroki, że możesz przewlec tamtędy oś, wsadzić ją z jednej strony, przeciągnąć i wyjąć z drugiej.

Właśnie na tej goleni jest możliwość regulacji, przez przesuwanie goleni po tej grubszej części osi. Dopóki nie ściśniesz konikiem, to jest tam wystarczająco dużo luzu, żeby nieco rozchylić zawieszenie. I skręcanie osi nie psuje tego ustawienia.

ślimak stanowi prawy dystans. On się przy skręcaniu zapiera o zgrubienie osi, nie o goleń. Ściskane są kolejno oś, slimak, łożysko R, tuleja dystansowa wewnątrz koła, łozysko L, goleń lewa.

szynszyll 01.08.2018 17:02

1 Załącznik(ów)
slimak wspiera sie o golen - nie os. nie ustalicz slimaka bez goleni. wypust jest na zewnatrz. pokaz mi na osi to 'zrubienie'.

bez goleni slimak bedzie sie obracal wraz z ruchem kola.

maciej33 01.08.2018 17:03

Cytat:

Napisał majo (Post 593504)
Dociśnij lage do osi koła. Ośki powinno więcej wystawać.

A nie powinna ona byc rôwno ?? Znaczy sie nie tam gdzie kluczem krecisz powinno tylko wystawac .

szynszyll 01.08.2018 17:05

ustawiamy na srodek zacisku...

luźno kieta 01.08.2018 17:24

No to zagadka: dokrecilem os z siłą 64 nm ( ponoć jak w serwisowce stoi) i koło przednie przestało się kręcić... Popuscilem więc. Po przejechaniu około 40 km przestał działać licznik. Rozkręciłem więc znowu - ślimak się kręci plaskowniczek napędzający linkę wystaje odpowiednio, a wkładka plastikowa przekladni wygląda jak nowa. Skręcam znów z odpowiednią siła i koło się nie kreci... Popuszczam więc aż do momentu gdy kręci się w miarę lekko, skręcam wszystko i jadę wesół, aż po jakimś czwartym km znów brak napędu licznika.... Po rozkręceniu po raz wtóre okazuje się że nie mam przekladni.... Plastik stracił zęby, wyjąłem go więc i skręciłem wszystko o dziwo dopiero teraz mogłem zadać ośce siłę 64 i cóż Waszmosciowie na to? Bom zgłupiał....


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.