Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Webasto do Forda Transita. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28036)

Piotr_As 11.12.2016 23:59

Webasto do Forda Transita.
 
Chciałbym założyć webasto do mojego Forda Transita. Kto z Was mógłby mi w tym temacie doradzić? Czego szukać, na co zwracać uwagę (przy używkach), a może ktoś z Was czymś takim handluje?
Kompletnie obcy temat dla mnie.

Pozdro
PiotrAs

ArtiZet 12.12.2016 00:21

Wiem ze nie takiej odp. oczekujesz ale może łatwiej zmienić auto ???

PawelM. 12.12.2016 05:11

Czemu łatwiej? Przecież odgroma montuje się nowych zestawow do aut które tego nie mają. Ja miałem auta z webasto i czasem dokladalem ale kupowałem gotowe zestawy uzywane pod auto. Zadzwoń do serwisów gdzie montują itp a dadzą Ci odp co jest ok a wtedy poszukasz używki bo samo webasto to pikuś a schody są przy kompletacji wezow, pompek itp

steve69 12.12.2016 07:09

Cytat:

Napisał Piotr_As (Post 510315)
Chciałbym założyć webasto do mojego Forda Transita. Kto z Was mógłby mi w tym temacie doradzić? Czego szukać, na co zwracać uwagę (przy używkach), a może ktoś z Was czymś takim handluje?
Kompletnie obcy temat dla mnie.

Pozdro
PiotrAs

Suche czy mokre?

Piotr_As 12.12.2016 07:52

@ArtiZet - właśnie zmieniłem:), @steve69- przecież piszę, że obcy temat dla mnie.

Pozdro
PiotrAs


P.S.
Z rozpędu temat nie w tym dziale co być powinien.
Adminie podepnij proszę o dział niżej - "Hyde Park"

zbyszek 12.12.2016 08:08

Suche -dmucha ciepłym powietrzem ze swojego(webasta) wylotu.
Mokre -ogrzewa płyn chłodniczy silnika, nadmuch poprzez układ grzania/chłodzenia kabiny auta.
Mokre bardziej skomplikowane, pobiera więcej prądu.
Moim zdanie tylko suche, ze swoim aku ładowanym z altka samochodu.
Możesz wyssać prąd do zera, i tak odpalisz bo aku auta nie zasila webasta.

Onufry22 12.12.2016 08:16

W sumie ja mam webasto w Mercedesie Atego i nie używamy, zastanawiałem się czy nie zdjąć i nie sprzedać. Nie mam pojęcia co to za webasto:)
Jeżeli zainteresowany to możemy pogadać:)

Mat 12.12.2016 08:50

Cytat:

Napisał zbyszek (Post 510334)
Moim zdanie tylko suche, ze swoim aku ładowanym z altka samochodu.
Możesz wyssać prąd do zera, i tak odpalisz bo aku auta nie zasila webasta.

Obie wersje mają wady i zalety.
Montowałem w samochodzie mokre 2 lata temu bo zależało mi na dogrzewaniu silnika (krótkie dystanse w mieście). Suche szybciej nagrzeje wnętrze, ale zawsze istnieje ryzyko, że spaliny pójdą do środka (urządzenie jest w kabinie). Mokre jest montowane pod maską.
Suche masz tu (sprzedawca polecany na innym forum, daje gwarancję): https://www.olx.pl/oferta/webasto-eb...tml#0cb0c0d052
Swoje mokre kupowałem od człowieka z Wielkopolski. Jak znajdę namiary to podeślę.

Emek 12.12.2016 08:56

Jakie ma być zastosowanie tego ogrzewania? Chcesz wsiadać do ciepłego i nagrzanego auta czy ma działać bo podróżujesz samochodem i będziesz w nim np. spał. Wszystko zależy czego oczekujesz. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Czym innym jest ogrzewanie do samochodu wyprawowego a czym innym jak parkujesz na dworze i chciałbyś mieć nagrzane jak wsiadasz rano do pojazdu.
Generalnie rozwiązań jest kilka.
Najprostsze rozwiązanie to system Defa WarmUp. Montujesz grzałkę w bloku silnika i dmuchawę na wnętrze. Stosuje się to masowo w krajach skandynawskich. Służy do rozgrzania płynów w silniku oraz dodatkowo może nagrzewać wnętrze. Ogrzewanie jest elektryczne i wymaga podłączenia do sieci elektrycznej.
http://www.defa.com/en/automotive/wa...warmup/warmup/
Zaletą jest niski koszt, znikoma awaryjność. Minusem jest konieczność podpięcia do prądu.
Bardziej rozbudowane systemy - Webasto lub Eberspacher.
Zasilane paliwem. Suche lub mokre. Suche wali powietrzem a mokre podgrzewa płyn chłodniczy i korzysta z układu pojazdu do pracy, czyli tak jakby nieodpalony samochód ogrzewał ci wnętrze. Pracuje jednak nie silnik pojazdu lecz ten zamontowany w układzie ogrzewania. Zalety są takie że działa samodzielnie, nie musisz nic podłączać do prądu. Wady są oczywiste. Korzysta z zasilania pojazdu, wymaga serwisowania a montaż i zakup urządzenia są kosztowne i skomplikowane. Dodatkowo masz obciążenie akumulatora bowiem zasilanie musi być, tutaj przydaje się drugi akus na IBS, który odpowiada za obciążenia dodatkowe. Ewentualnie ogrzewanie z własnym zasilaniem.
Przerabiałem temat budując moją terenową wyprawówkę i odpuściłem. Musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie. Po co ci to i czemu ma służyć. Dopiero potem zdecydować jaki wariant wybrać. Znajomi mają w wyprawówkach ale jak jeżdżą na zimowe wyprawy na Kolski, Ural czy tego typu tereny to ma sens i jest wręcz koniecznością.

Dubel 12.12.2016 12:47

Emek dobrze prawi, mam i uzywam DEFA i jest do znakomite rozwiazanie przy zalozeniu ze ma sie dostep do sieci 230v. U nas w Norge 85% samochodow posiada DEFA bardziej lub mniej rozbudowana. Najprostsza to grzanie srodka, najbardziej rozbudowane to grzanie silnika, srodka, ladowanie aku, to wszystko podpiete z timerem itd. System w polsce malo popularny a na prawde skuteczny i nie zawodny.
Pozdro


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.