Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Wymiana oleju w lagach (progresy) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=29)

7Greg 24.05.2011 00:06

Można. Jeżeli w miarę znasz przeszłość poprzedniego oleju, uszczelniacze nie ciekną to będzie ok. ;)

Dzieju 24.05.2011 07:54

Cytat:

Napisał banditos (Post 179034)
Trza rozkrecac w drobny mak lagi czy mozna wywalic sprezyne, przeplukac ropa i zalac swiezym oleum?

Jak Greg pisał jeśli mechanicznie działa to porządne wielokrotne płukanie wystarczy.

Dzięgiel 24.05.2011 15:14

Mam u siebie progressy wilbersa z dodatkową tuleją dystansową i stale mnie wkurza okrutnie to nurkowanie przy hamowaniu zwłaszcza podczas jazdy z pasażerem. Są na to jakieś domowe metody poza zmianą zawiechy lub motocykla? Czy taka spreżyna progresywna moze stracić swoje wartości? Dodam, że długość sprężyna w stanie spoczynku ma prawidłową i dokładnie taką jak nowa.

Dzieju 24.05.2011 15:26

Ile ci ten progres wystaje ponad lagę bez tulejki przy jej max wysunięciu?
U mnie jest to do 10mm , kiedyś była jeszcze wsadzona krótka srężyna seryjna ( co dawało łącznie ok 5 cm ponad lagę ) ale to była katastrofa , twarda katastrofa.
Jeśli ci ten progres trochę wystaje i przy oleju 7.5 -8 nurkuje to albo sprężyna ma dość albo za luźny przepływ oleju wewnątrz lag.
Możesz spróbować z olejem 10-11.

Dzięgiel 24.05.2011 16:38

Sprężyna wystaje mi właśnie ok 10mm i do tego jeszce tuleja dystansowa skraca sprężynę o kolejne 20mm. Rzeczywiście nie chcę żeby było za twardo, ale przy jeździe z pasażerką najmniejsze dotknięcie klamki hamulca powoduje nieprzyjemne nurkowanie. Właśnie wymieniłem olej na świeży 7,5 i chyba wiele gęstszego lać nie bede choć słyszałem opinie, że z czasem każdy, nawet najgęstszy olej się rozrzedza - nie znam wartości procentowych o ile, ale ponoć takie rzeczy się z nim dzieją w krótkim czasie od wymiany. Jakkolwiek to jest wolałbym żeby zawieszenie jednak tak nie pływało czego osiągnąć nie mogę. W teren to może i dobre, ale na trasie raczej średnie. Dzięki za info!

rambo 24.05.2011 17:15

To po co kolega zakładał te progresy, przecież one właśnie podczas fazy hamowania są miekkciejsze niż seryjne sprężyny i bedzie bujać jak starym kutrem. Progresy to są dobre do szosówek na idealnie równe drogi :Thumbs_Up:

Nie wiem ile ma nalatane twoja czwóreczka ani ile ważysz ale 7,5W to dobre keidy moto jest nowe i kierownik waży 80kg.
Od 10W bym zaczął, a nie zdziwył by się gdyby na 15W bylo Ci w końcu OK. Olej układa się około 1000km po zmianie na nowy

Dzieju 24.05.2011 18:42

Miałem okazję spróbować zwykłych w innych 03 i progresów u siebie i powiem że istotnie na wertepy podchodzą bardziej zwykle linniowe jednak istnieje ryzyko dobicia.
Ale też nie narzekam na swoje ( i nie zamienię na zwykłe) bo dobicie praktycznie nie możliwe ( pomijam tutaj celowe działanie) a na asfalcie przy nagłym hamowaniu lekki nurek a potem już sztywnieje.
Wszystko zależy co kto lubi , co potrzebuje, czy sam czy w 2 osoby itp .

Dzięgiel , napisz jeszcze czy te nurkowanie masz tylko początkowo a potem sztywno? Jeśli tak to wszystko OK .
Jeśli twierdzisz że przy oleju 7.5 oraz dodatkowych tulejkach 20 mm nadal za mocno nurkuje to możliwe że sprężyny masz już zmęczone.
Ewentualnie pokaż sprzęt komuś kto ma porównanie i wie jak powinien się zachowywać działający progres.

Co do oleju , jeśli wlejesz np 7.5 to niezaleznie od warunków działa jak 7.5 ..... jak wlejesz np 10 to działa jak 10 i " rozrzedzanie z wiekiem " nie ma tu nic do gadania to naturalny proces eksploatacyjny.
Jak wspomniał Rambo pojeździj trochę i wtedy ocenisz.
Jak nadal bedzie miękko to przejdź na 10 lub 12.

7.5 przy moich progresach działa dobrze i nie mam zamiaru lać gęściej niż max 8

banditos 24.05.2011 23:26

Pany a czym to wyplukac?

Jakims rzadkim olejem, nafta czy ropa tez styknie?

rambo 25.05.2011 01:23

diesel :Thumbs_Up:

Dzięgiel 25.05.2011 11:43

@ Rambo - Moja czwórka nalatane ma sporo ale progressy raczej tak stare jak ona nie są. Kierownik waży 82kg i jeżdżąc sam jest odrobinę lepiej. Jak dołożyć parnerkę to się robi trochę gorzej...ale tak to już jest w związkach :P


@ Dzieju - Nurkowanie zmniejsza się razem z dociskiem ale uważam, że i tak jest zbyt duże. Racja, nie mam porównania do innych sprzętów i moze tylko sobie coś wkręcam porównując moją RD04 do jakiegoś nowego GS'a czy KTM'a:)

Mam jeszcze komplet nowych progressów od Wilbersa. Spróbuję je wsadzić z tymi tulejkami, które mam teraz założone i może wtedy będzie lepiej.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.