Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Jak zabezpieczyć stawy nóg przed skręceniem (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14571)

Rychu72 23.08.2012 09:07

Jak zabezpieczyć stawy nóg przed skręceniem
 
Wiem, że było wiele w wątkach o ortezach itp, ale ....

Drugi rok z rzędu leżę w gipsie, bo przy glebie stopa odwróciła mi się w drugą stronę i złamałem kostkę boczną.

Rok temu miałem zwykłe buty turystyczne typu TCX Infinity no i pewnie to wina butów, bo za mało sztywne.
Tym razem miałem buty crossowe, co prawda z nie najwyższej półki, ale miałem nadzieje, że chociaż trochę bardziej zadziałają w tej kwestii.

Pytanie czy takie zabezpieczenie jest wogóle możliwe. Gleba chwytając czubek buta odwraca go do tył w ruchu posuwistym jeźdzca do przodu, a cholewka na bank okręci się na łydce. Myle się?
Druga sprawa, to nawet jak się nie okręci cholewka buta, to czy nie ukręci kolana? Orteza na kolano? Tylko jaka?

Już myślałem o jakiś szerszych gmolach które przy glebie zrobią odstęp stopy od ziemi.

Nie chce rezygnować z offa, ale w robocie już krzywo patrzą na moje prawie trzymiesięczne L4. :Sarcastic:

Podsuncie jakieś pomysły.

Koszty się nie liczą.

jorge 23.08.2012 09:32

Z mojego skromnego doświadczenia:

1. Naucz się trzymać nogi na podnóżkach - stopy palcami na podnóżku, jak najbardziej schowane (ciężko mi to opisać). Trzymaj nogi "przy baku" (to dokładnie wyjaśnią Ci ludzie po doszkalaniu).

2. Kup i odegnij dobre gmole.

3. Kup dobre buty - ja mam SIDI Adv. i dwa razy wyrwałem korzeń drzewa w lesie - stopie nic. Raz zaliczyłem drzewo - "ślizgiem", Afra przejechała po korze gmolami, odbijając się, tu też but zaliczył ślizg.

4. Po prostu uważaj - bo najlepszy sprzęt nie daje gwarancji.

PS

Przydają się również podnóżki poszerzane.

majki 23.08.2012 09:42

DOBRE (!) buty to podstawa w offie. :oldman: Ja się chyba w końcu szarpnę i kupię Crossfire'y. Do tej pory miałem O'neal Elementy (wygodne, ale miękkie niestety), teraz O'neal Clutch (szwy puszczają i mnie uwierają mocno, a do tego nie są super sztywne). Do tego ortezy (evs rs7) i teraz człowiek czuje się trochę pewniej.

Co do Twojej figury Rychu, to Ola ostatnio zaliczyła bardzo podobną akcję na KTMie (obróciło jej nogę o 180st pod moto). Miała buty Astars tech8 i ortezy EVS rs7 i poza bólem nic poważnego się nie stało (choć było nocne zwiedzanie szpitala, spuchnięta kostka i trochę bólu, ale może sama opisze dokładniej ;)). Mi nigdy nie zrobiło takiej akcji. Podejrzewam, że też trochę zależy od tego jak kto ma mocne kości/ścięgna/więzadła. ;)

ex1 23.08.2012 09:51

ja też przede wszystkim poszedł bym w dobre buty, ortezy to też ważna sprawa. mało kto tego używa ze względu na cenę no i niewygodę. ale myślę że jednak warto.
ważne jest też uważne wybieranie toru jazdy. na normalnych drogach raczej cieżko jest zahaczyć, być.może też za mocny teren wybierasz na możliwości afryki :D

ps. SIDI adventure mają jeden feler, to jest szycie na podbiciu, przy właśnie zahaczeniu, potrafi puścić i paluszki wychodzą na wierzch :D

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...77774379_n.jpg

ja polecam SIDI crossfire

Grucha 23.08.2012 10:06

Rychu, nie chcę być nie miły, ale jedynym pewnym zabezpieczeniem jest.....


nie upadać :haha2: nie przewracać się :haha2: nie podpierać :haha2:

a najlepiej, to kup se kłada albo zrób se offa emeryta :D siedź w domu i oglądaj innych.


Ps. mnie w tym samym miejscu zerwało nogę z podnóżka, ale udało się jakoś sprawnie wywinąć, a mam miękkie obuwie. Jak zaczynałem jeździć to miałem nawet takie majty z poduszkami i inne bajery. Teraz uważam, że najlepsza metoda to nie upadać, a jak człowiek wyglebi i ma pecha, to na ch.. te wszystkie zabezpieczenia. Z drugiej strony ....... Powrotu do zdrowia. Szybkiego.

Ps 2. jak mi ściągnęło nogę w tym "wąwozie" to już potem miałem tak przyklejone buty do silnika, że nawet żyletka by się nie zmieściła.
Ps 3. a jak potem na takiej wyrwie w drodze, w trawie wsadziłem buta w tylne koło, to tylko cudem nic mi się nie stało. Poleciałem tylko z motorkiem jak szmata.. i jak "kot" na koła.
Ps 4. widać nie ma zasady, jest tylko prawdopodobieństwo. Żadne zabezpieczenie nie zapewni 100% bezpieczeństwa.

Rychu72 23.08.2012 10:07

Cytat:

Napisał ex1 (Post 254920)
.......być.może też za mocny teren wybierasz na możliwości afryki :D

Akurat wtedy pyrkoliłem sobie DRką. Prędkość ok. 10 km/h i nagle przednie koło sobie poleciało na bok. Dosłowenie śmieszna i niewinna gleba jakich wiele tyle, że stopa się nie tak ułożyła.

dopra 23.08.2012 11:05

Ja również przyłączę się do teorii, że buty to podstawa, ja mam Sidi Crossfire i przy 50km/h kamień w trawie zdjął mi nogę z podnóżka, miałem czarne myśli, ale nic się nie stało, mimo, że uderzenie poczułem w całej nodze. Dodam również, że w listopadzie podczas wypadku i uderzenia w drzewo, kości: piszczel i strzałka mi się złamały właśnie w bucie, nie wiem czy miałbym nogę gdybym ich nie miał.

Miras Sc 23.08.2012 11:28

Też Rychu myślę że to niefart z tą nogą. Na chwilę brakło szczęścia. A jak masz super buty, najlepsze ortezy to co wtedy strzeli .... biodro, a to nieciekawa perspektywa. Na pocieszenie Ci powiem że mam dla Cię latareczkę i gumki do mocowania szyby. Zdrowiej szybko.

Rychu72 23.08.2012 11:35

Jak by nie było to w tą zimę zakupię wszystko, co da mi większe szanse na wyjście z gleby z mniejszymi obrażeniami.
W tym sezonie to chyba już nie pojezdże. :-(
Siedzenie w motosezon w gipsie jest psychicznie niebezpieczne.

Dzięki za rady i pocieszenie

Miras
Mówisz o Durexach czy Stomilach? :-)

RAFWRO 23.08.2012 11:50

Dobre buty i ortezy trzeba posiąść.
Myślę sobie, czy w związku z poprzednimi urazami, kostka a głównie ścięgna nie są osłabione. Prowadzi to do tego, że przy średniej kolizji z glebą Twoja stopa wymięka i zamiast SIDI - SRIDI i innych, musisz nosić buty z gisu, a zamiast manetki, trzymasz w łapie pilota. Jednak tu powinien wypowiedzieć się forumowy znachor. Powrotu do zdrowia.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.