Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Rekuperator (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33595)

Rafał_RD 16.11.2018 18:20

Również użytkuje od 6 lat. Z plusów o których juz wcześniej pisano:
-świeże powietrze cały czas
-brak jakichkolwiek oznak wilgoci
-brak uczucia suchości w zimie
-brak zapachów
-wentylacja, o którą ciężko we wspólczesnych domach z kanałami grawitacyjnymi
..i mimo wszystko uważam że duża oszczędność, moje rachunki za gaz przekanaly juz kilka osób do wyboru tego źródła ogrzewania a porównując mój dom z podobnym domem bez rekuperacji jestem tego pewien.
Minusów poza kosztem montażu nie dostrzegam

ArtiZet 16.11.2018 19:09

Miałem dylemat rok temu...zrezygnowałem z reku po rozmowie ze... znajomym prezesem firmy, który buduje domki jednorodzinne oraz po wizycie w domu znajomych, którzy maja reku...
Koszty poniesione na reku nie zwróca się za naszego życia (żadna firma co robi reku nie była mi w stanie wykonać rachunku ekonomicznego pokazującego opłacalność).
Nawet gdyby koszt na reku był uzasadniony w komforcie uzytkowania to nie zauważyłem tego u znajomych...jedynie firmy robiące reku zachwalają to ale rzucaja jedynie sloganami "odzysk ciepła, świerze powietrze itp. ale nie zauważyłem tego u znajomych którzy wydali 20tys. na ten gadżet.
Mieszkam w domu od wrzesnia wiec za krotko aby powiedzieć, że przy grawi jest bosko ale już zauważam, że jest dobrze ale trzeba zastosować kratki z mozliwością regulacji przepłuwu powietrza wywiewanego (na parterze jest dużo większy "cug").

P.S. W szczelnych oknach stosuje się nawiewniki jak nie ma reku (jest to nawet u mnie w projekcie zapisane).
Jak na razie nie mam nawiewników ale podcięcia pod wszystkimi drzwiami- możliwe, że nie bede musiał ich stosować, bo mam bardzo dużą kubature budynku

cyryl 16.11.2018 19:30

Jaki jest sens montażu super szczelnych okien, drzwi, ciepłych montaży parapetów, stosowanie świetnego ocieplenia itp. jak do tego zakłada się nawiewniki w okna?
Poważnie pytam.

Buduję drugi dom i zastanawiam się co wybrać. Bardo dobre ocieplenie i do tego rekuperacja czy jednak dobre jakościowo okna, drzwi ale bez zbędnego silenia się na najlepsze parametry szczelności i do tego grawitacja?

Kazmir 16.11.2018 20:56

O korzyściach ekonomicznych nie piszę bo to jest sprawdzone!
Mam znajomych co mają dwa identyczne domy, ale w jednym jest rekuperator. Ten dom bez wcześniej zaczyna sezon grzewczy i później kończy.

Instalacja musi być przemyślana dobrze wykonana i przemyślane sterowanie całym cyklem np. dobowym.

Kolega go kupił w czasach kiedy to dopiero wchodziło i pewnie zapłacił jak za ......;),ale po tylu latach jest przekonany na 100% o zasadności tego rozwiązania. A jest to człowiek cholernie kumaty technicznie.
Wcale nie musi to kosztować 20-30 tysi. Jak się zorientuje firma że nie jesteś w temacie to ci założą "złote" przewody wentylacyjne. Co to ich obchodzi, jak to będzie działało - kasa i następny jeleń:(

W jego domu normalnie się gotuje. Ludzie z tego domu nie jedzą obiadów w Ikei i nie zamawiają kuchni na dowóz (dom z normalnymi tradycjami) Przed świętami gotowanie (kapusty), czy smażenie ryb na 30 osób bywa upierdliwe. Nie ma żadnych smrodów. Grawitacja tego nie zrobi. I tu dochodzimy do ....

Jeśli twój dom będzie pokazowym muzeum dla gości, bez gotowania smażenia, a spać będziesz sporadycznie to rekuperator nie ma sensu chyba, że masz cenne dzieła sztuki i wymagają specjalnego powietrza.;)

Nikt tu nie wspomniał, ale w składzie tego "pudła" może być jonizator powietrza (przy okazji "czyści" kanały), czujniki CO2 i inne, które robią dobrą robotę w szczególności dla ludzi mających problemy zdrowotne.

Kolejny paradoks, jak ktoś tu zauważył? Budujesz super termos. Trzywarstwowe okna, na ociepleniu 20cm styropianu i co trzeba to w zimę rozszczelnić bo wilgoć leje się po oknach i ścianach?
Grawitacja różnie działa! Są pory roku, jak i dni gdzie są cofki do kominów, szybów wentylacyjnych itp.

To jest bardzo ciekawy temat:).

WieniuZiel 16.11.2018 20:59

Okna na dzień dzisiejszy badane są pod kątem 100 proc szczelności i tak dopuszczane do obrotu na rynku. Każde dodanie nawiewnika wpływa negatywnie na wsp Uw. Okna z nawiewnikami nawet nie są badane pod kątem Uw.
Na rynku są okna z automatycznym nawiewem z odzyskiem ciepła, cena z orbity, ale są. W ofercie są również nawiewniki z odzyskiem montowane np w ścianie.
W reku dopływ świeżego powietrza odbywa się dedykowanym kanałem. Reku nie łączy się z nawiewem otrzymanym przez "nieszczelności" okien.

Rafał_RD 16.11.2018 22:11

[QUOTE=cyryl;611763]Jaki jest sens montażu super szczelnych okien, drzwi, ciepłych montaży parapetów, stosowanie świetnego ocieplenia itp. jak do tego zakłada się nawiewniki w okna?
Poważnie pytam.
(..)
Według mnie w tym przypadku żaden.
Koszt dodatkowych szyb i grubszej izolacji który nigdy się nie wróci, ponieważ będziemy permanentnie ochładzać (wentylować) dom kratkami nawiewnymi i tego typu wynalazkami, co za tym idzie więcej będziemy grzać i tak w koło Macieju.

emillioo 16.11.2018 22:24

A więc może warto skupić się na optymalnym ociepleniu i oknach bez rekuperacji?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

tyran 16.11.2018 22:44

Cytat:

Napisał emillioo (Post 611812)
A więc może warto skupić się na optymalnym ociepleniu i oknach bez rekuperacji?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Idąc tym tropem dojdziemy do kurnej chaty z trzciny i gliny, z klepiskiem i ogniskiem po środku.

Sorry za sarkazm, ale wentylacja grawitacyjna to prehistoria.

Qter 16.11.2018 22:51

Mam reku u siebie. Samo urządzenie kupiłem gotowe. Dołożyłem do instalacji gwc. Całą instalację wykonalem sam. IMHO działa i jak bym miał ponownie robić zrobił bym tak samo. Mniej kurzu, łatwa wentylacja, odzysk ciepła - to zalety. Wady ? Kosztuje.

Pzdr

Qter

piję bro i palę szisze....

sluza 17.11.2018 11:49

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 611757)
Miałem dylemat rok temu...zrezygnowałem z reku po rozmowie ze... znajomym prezesem firmy, który buduje domki jednorodzinne oraz po wizycie w domu znajomych, którzy maja reku...
Koszty poniesione na reku nie zwróca się za naszego życia (żadna firma co robi reku nie była mi w stanie wykonać rachunku ekonomicznego pokazującego opłacalność).
Nawet gdyby koszt na reku był uzasadniony w komforcie uzytkowania to nie zauważyłem tego u znajomych...jedynie firmy robiące reku zachwalają to ale rzucaja jedynie sloganami "odzysk ciepła, świerze powietrze itp. ale nie zauważyłem tego u znajomych którzy wydali 20tys. na ten gadżet.
Mieszkam w domu od wrzesnia wiec za krotko aby powiedzieć, że przy grawi jest bosko ale już zauważam, że jest dobrze ale trzeba zastosować kratki z mozliwością regulacji przepłuwu powietrza wywiewanego (na parterze jest dużo większy "cug").

P.S. W szczelnych oknach stosuje się nawiewniki jak nie ma reku (jest to nawet u mnie w projekcie zapisane).
Jak na razie nie mam nawiewników ale podcięcia pod wszystkimi drzwiami- możliwe, że nie bede musiał ich stosować, bo mam bardzo dużą kubature budynku

Jak kupujesz odkurzacz to sie pytasz kiedy Ci się on zwróci?
W czasach szczelnej stolarki wentylacja grawitacyjna NIE DZIAŁA.
Rekuperacja to kontrolowana wymiana powietrza z odzyskiem ciepła i to nie są slogany. Wróć do tematu za rok lub dwa, kiedy pojawią się brzydkie zapachy w łazience, chyba że poratujesz się wentylatorem kanałowym, który będzie pracował niemal na okrągło


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.