Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Gadżety / wyposażenie (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=253)
-   -   Tubeless dla NAT (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33489)

matjas 15.03.2019 15:18

Cytat:

Napisał Romano2105 (Post 628677)
Jakby co to wchodzę w to, tylko kto to przeplecie?

Z tym kłopotu to raczej nie ma.

Galar 15.03.2019 17:38

Cytat:

Napisał madafakinges (Post 628674)
excel w rugedroads wychodzi 870zł
https://ruggedroads.co.uk/epages/00c...ts/RE.52.01.36

tylko nie wiem czy do tego szprychy też trzeba zmieniać?

Zakładałem ten model felgi do F800GS i szprychy pasowały oryginalne.
Więc myślę że NAT powinno być podobnie.

kristoch 15.03.2019 17:54

Cytat:

Napisał Galar (Post 628687)
No właśnie chodzi o to że na bezdętkówce przy najechaniu na gwóźdż nie ujdzie raptownie czyli jest czas na jakąkolwiek reakcję. Przy dętce tego czasu może zabraknąć.



Ja złapałem gumę z przodu w NAT kilka razy (różne dętki) i powietrze zawsze schodziło powoli. Powiem więcej - na oponie bez powietrza przejechałem kilkanaście km w poszukiwaniu wulkanizacji. Powoli bo powoli, ale przejechałem.
Nie zmienia to faktu, że mam opór jakiś przed TL bez rantu i to z przodu.
I jeszcze - może ktoś mi wyjaśnić dlaczego prędkość uchodzenia powietrza ma zależeć od tego czy jest dętka, a nie od tego jakie jest przebicie (mały/duży otwór)?

GregoryS 15.03.2019 18:32

W TL przy przebiciu jedynym miejscem ktorym powietrze ucieka jest samo przebicie - czesto "zatkane" wciaz tkwiacym tam gwozdziem czy innym sprawca sytuacji. Sama felga tez jest szczelna.
W detkowym kole detka i oponaIMHO nie uszczelniaja sie na przyslowiowym gwozdziu, a powietrze spiernicza nie tylko dziura w oponie ale i nieszczelnosciami w nyplach.
Lata temu jeszcze w simsonie po zlapaniu gwozdzia powietrze zeszlo mi z kola w jakies.. 10 sekund ?
No i zeby to naprawic musialem zdejmowac kolo i wytargac detke...

kristoch 15.03.2019 19:06

Tubeless dla NAT
 
Chodzi mi o samo uchodzenie powietrza. Nie debatuję nad wyższością TL vs TT. Są różne racje.

Rozumiem efekt „samowulkanizacji” opony przysłowiowym gwoździem. I to faktycznie jest scenariusz robiący różnicę teoretycznie (mam też na koncie dokładnie taki scenariusz w TT i powietrze schodziło przez kilka minut/km)
Jednak argument o uchodzeniu przez nieszczelność opony/nypli do mnie nie przemawia bo w TT najpierw powietrze musiałoby się wydostać z dętki i nie uleci szybciej niż puści dziura w dętce. Co z tego, ze dalej ma wiele nieszczelności jak najpierw musi pokonać „wąskie gardło” w postaci otworu w dętce.

Tak czy inaczej ani TL ani TT, IMVHO, nie gwarantuje powolnego uchodzenia powietrza i tym samym nie dlatego stosuje się rant zabezpieczający. Prędzej chodzi o uszkodzenie felgi, które na TT nie robi zwykle większego wrażenia, na TL już może zdjąć oponę. Ale ja się nie znam.
PS sorry, że sam sobie odpowiadam - nie było to zaplanowane :-)

turas 16.03.2019 09:31

Na upartego można zrobić jeszcze taki patent, żeby zakleić tą taśma 3M przednią obręcz i... włożyć dętkę :D
Tak piszą chłopy na zagranicznym forum AfricaTwin.
To dla tych co się boją o brak rantu.
Teoretycznie zyskujemy możliwość uszczelnienia kapcia zwykłym sznurkiem wulkanizującym w momencie kiedy akurat wyjątkowo nie pasuje nam targanie dętki, bo na przykład miejsce jest wyjątkowo niekorzystne.
Jak skręcimy wentyl od dętki nakrętką z zewnątrz, to guma powinna uszczelnić otwór i trzymać ciśnienie.
Łapiemy gwoździa, wyciągamy, ładujemy sznurek, pompujemy kompresorem lub nabojami i jazda. Dętkę można wymienić na spokojnie, w dogodnym miejscu.

PiraniaD 16.03.2019 09:39

Cytat:

Napisał turas (Post 628812)
Na upartego można zrobić jeszcze taki patent, żeby zakleić tą taśma 3M przednią obręcz i... włożyć dętkę :D
Tak piszą chłopy na zagranicznym forum AfricaTwin.
To dla tych co się boją o brak rantu.
Teoretycznie zyskujemy możliwość uszczelnienia kapcia zwykłym sznurkiem wulkanizującym w momencie kiedy akurat wyjątkowo nie pasuje nam targanie dętki, bo na przykład miejsce jest wyjątkowo niekorzystne.
Jak skręcimy wentyl od dętki nakrętką z zewnątrz, to guma powinna uszczelnić otwór i trzymać ciśnienie.
Łapiemy gwoździa, wyciągamy, ładujemy sznurek, pompujemy kompresorem lub nabojami i jazda. Dętkę można wymienić na spokojnie, w dogodnym miejscu.

Obawiam się, ze po takim zabiegu dętka nie będzie nadawała sie do klejenia.

GregoryS 16.03.2019 11:23

Z drugiej strony slyszalem tez glosy gosci ktorzy wola miec detki. Na przyklad w jednym z ostanich filmikow o nowym KTMie jeden z jezdzcow stwierdzil ze unika tubeless. Wg niego opona TL jest twardsza, i wg jego doswiadczenia niemal nie do zdjecia za pomoca zwyklych lyzek, pracujac solo. Wiec w razie wiekszej draki i koniecznosci zdjecia opony jest spory problem.
Czyli co kto lubi.

darius 16.03.2019 17:54

Cytat:

Napisał Galar (Post 628654)
Oczywiście jak się rozerwie oponę to nie ma znaczenia.

Ale jak gwóźdź, drut, wkręt to szybkość schodzenia powietrza ma znaczenie.

Z dętki zejdzie natychmiast a z opony wolno.

Potwierdzam, z dętki schodzi natychmiast w ułamku sekundy.


Pozdrowienia,
D

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Tank 17.03.2019 06:37

Cytat:

Napisał darius (Post 628892)
Potwierdzam, z dętki schodzi natychmiast w ułamku sekundy.


Pozdrowienia,
D

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Niekoniecznie i nie zawsze.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.