Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Zmiękczacz wody. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=35953)

ural2 07.10.2019 10:30

Zmiękczacz wody.
 
Witam. Czy ktoś z grona doradzi jaki zmiękczacz wody nadawał by się dla rodziny 4osobowej? Zużycie wody około 10 kubików na miesiąc.
Na necie są różne opcje cenowe od 1000 zł do kilku tysięcy.
Z góry dziękuję.

ArtiZet 07.10.2019 10:36

Mam Viessmana Aquahome 30-N;
kosztował cos chyba 3,5k.
Zuzycie jak u Ciebie.
Chodzi 2rok wiec za wiele nie mogę powiedzieć o awaryjności;
działa ;)

P.S. jak masz kran zewnetrzny np. do podlewania itp. to nie zapomnij dac go przed zmiękczaczem

fotogregor 07.10.2019 14:02

Ja używam dla 4 osobowej rodziny VIESSMANN AQUAHOME 20-N.
Żona zachwycona, żadnych zacieków.

muszel72 07.10.2019 15:06

Od 10 lat mam coś jak poniżej i bez uwag. Uważam, że nie warto tutaj przepłacać. Dom ok 130 m2 i 4 osoby

https://filtry.co/pl/p/ZMIEKCZACZ-WO...R-WODY-SOL/932

srebnil 07.10.2019 16:05

Cytat:

Napisał muszel72 (Post 654067)
Od 10 lat mam coś jak poniżej i bez uwag. Uważam, że nie warto tutaj przepłacać. Dom ok 130 m2 i 4 osoby

https://filtry.co/pl/p/ZMIEKCZACZ-WO...R-WODY-SOL/932

Mam identyczny od 5 lat. Żadnych problemów.
Polecam

ural2 07.10.2019 16:08

Dzięki chłopaki. Już mam jakiś pogląd na temat. Głównie chodzi mi o opinie użytkowników co i jak się sprawuje.

srebnil 07.10.2019 16:20

Musisz pamiętać o pilnowaniu stanu soli.
Nie ma w tym konkretnym urządzeniu żadnego czujnika informujące Cię o tym. I tyle.

ural2 07.10.2019 16:21

Myślę, że kontrola raz na miesiąc powinna wystarczyć?

srebnil 07.10.2019 16:33

Spokojnie wystarczy.
Pamiętaj tylko o tym co napisał ArtiZet
'P.S. jak masz kran zewnetrzny np. do podlewania itp. to nie zapomnij dac go przed zmiękczaczem'

ural2 07.10.2019 16:33

Tak, będę pamiętał.
Dzięki

muszel72 07.10.2019 18:46

20 kg soli raz na 3 miesiące. Ale to też zależy od twardości wody.

mygosia 07.10.2019 19:27

Tak się zastanawiam...
Te urządzenia zamieniają jony wapnia i magnezu na jony sodu. Jak wiadomo sód w nadmiarze nie jest pożądany dla naszego organizmu.
Skoro tak, to się zastanawiam czy nie warto zostawić osobnego obiegu również dla wody pitnej?

ural2 07.10.2019 19:54

Myślę, że wystarczy zrezygnować z używania soli do przyrządzania potraw i będzie ok:)

Emek 07.10.2019 20:10

Cytat:

Napisał mygosia (Post 654085)
Tak się zastanawiam...
Te urządzenia zamieniają jony wapnia i magnezu na jony sodu. Jak wiadomo sód w nadmiarze nie jest pożądany dla naszego organizmu.
Skoro tak, to się zastanawiam czy nie warto zostawić osobnego obiegu również dla wody pitnej?

Warto. Nie z powodu nadmiaru soli w wodzie tylko smak się zmienia i woda po prostu jest niesmaczna. Kumpel ma gabinet stomatologiczny w chacie i do wody pitnej ma obejście zmiękczacza. Tej wody w mojej ocenie pić się nie da z racji goownianego smaku ale co kto lubi.

ural2 07.10.2019 20:24

Zmiękczacze mają,niby możliwość ustawienia twardości wody na wyjściu. Za optymalny stopień twardości uznaje się stężenie 50-60 mg CaCO3.
Co do smaku to nie mam pojęcia. Piłem wodę z odwróconej osmozy i ta była faktycznie wstrętna.

ArtiZet 07.10.2019 20:29

Mam lodówkę z podajnikiem wody i filtrem i po przefiltrowaniu daje rade tę zmiękczoną wode pić ale faktycznie taka z kranu ma nieco dziwny smak.

P.S. zmiekczacz wymaga odpływu do kanalizacji bo złoże w czasie regeneracji dośc intensywne się płucze wiec trzeba pomyslec gdzie go ustawić

muszel72 07.10.2019 20:41

Zmiękczacze montuje się również z innego powodu. Zużycie AGD przy twardej wodzie jest masakrycznie przyspieszone. Ponadto osad na ściankach prysznica, czajnik itd itd

pałeł 07.10.2019 21:32

woda twarda jest zdrowa miekka nie! ale o tym chyba wiemy pitna i do gotowania powinna być twarda
co zaś tyczy agd to tylko pralki bo zmywarka ma swój własny zmiękczacz ,kąpiel miękka
woda miękka to również większa korozja tak nawiasem mówiąc

Dario 07.10.2019 21:41

Konkretnego modelu nie komentuję, bo jest ich wiele (ja mam amerykański CosmoWater). Eksploatuję to już ponad 8 lat bez żadnych problemów. Kran w kuchni (woda do celów spożywczych), wszystkie ujęcia gospodarcze i podlewanie ogrodu poza stacją zmiekczającą.
Stacja ustawiona na maxa - mniej niż 1 stopień niemiecki (nawejściu prawie 18 stopni - lubelszczyzna ma gwneralnie twardą wodę).
20 kg worek soli raz na 2- 3 miesiace.
Baaardzo polecam. Czyste krany i prysznice.

ural2 07.10.2019 22:21

Czyli do spożywczych twarda, a reszta miętka? Wiedziałem, że to nie będzie takie proste����

Dario 07.10.2019 22:25

Cytat:

Napisał ural2 (Post 654125)
Czyli do spożywczych twarda, a reszta miętka? Wiedziałem, że to nie będzie takie proste����

Raczej proste. Robisz po prostu przed wejsciem do stacji trójnik i część wody puszczasz poza stacją. Kazdy hydraulik poradzi sobie z tym bez problemu.

ural2 08.10.2019 08:10

Cytat:

Napisał Dario (Post 654127)
Raczej proste. Robisz po prostu przed wejsciem do stacji trójnik i część wody puszczasz poza stacją. Kazdy hydraulik poradzi sobie z tym bez problemu.

Podłączenie jest bardzo proste. Pruć ściany żeby puszczać nową instalacją :vis:

marnix 08.10.2019 08:52

Hej :) Co do kombinowania z wodą do picia po zmiękczaczu są jeszcze inne wyjścia... Można albo zamontować sobie filtr kuchenny z mineralizatorem albo są jeszcze zmiękczacze z węglem aktywnym, po czym woda jest smaczna i problem z głowy. Można to rozwiązać łatwiej :D

Rolo 08.10.2019 09:47

A ktoś mundry się o tym wypowie? Dla mnie to wygłada trochę zbyt pięknie, bo bez przerabiania instalacji i pieprzenia z solą i płukaniem, i zajeżdza mi to takimi troche Mango telezakupy, ale gośc, który serwisował mi piec powiedział że ma i działa i poleca.

https://www.wigo.pl/oferta/oferta-dl...lacji-domowych

Dario 08.10.2019 11:03

Cytat:

Napisał ural2 (Post 654143)
Podłączenie jest bardzo proste. Pruć ściany żeby puszczać nową instalacją :vis:

Raczej nie trzeba pruć ścian.
Ja też miałem taki dylemat - bo najpierw zrobili mi 100% kranów ze zmiękczoną wodą a dopiero potem dowiedziałem się, że to niezdrowo.
Hydraulik (na podstawie zdjęć, które zrobiłem przed wylaniem posadzek) odnalazł w garażu właściwą rurkę, która idzie do kranu kuchennego i wpiął się w nią jeszcze w garażu. Rzeczywiście było trochę kucia ale w strefie gospodarczej, którą zazwyczaj łatwiej i taniej naprawić. Zastanów się, czy możesz tak zrobić.

ural2 08.10.2019 11:43

Cytat:

Napisał Dario (Post 654182)
Raczej nie trzeba pruć ścian.
Ja też miałem taki dylemat - bo najpierw zrobili mi 100% kranów ze zmiękczoną wodą a dopiero potem dowiedziałem się, że to niezdrowo.
Hydraulik (na podstawie zdjęć, które zrobiłem przed wylaniem posadzek) odnalazł w garażu właściwą rurkę, która idzie do kranu kuchennego i wpiął się w nią jeszcze w garażu. Rzeczywiście było trochę kucia ale w strefie gospodarczej, którą zazwyczaj łatwiej i taniej naprawić. Zastanów się, czy możesz tak zrobić.

Mojej instalacji nie da się tak ominąć. :mur:

ural2 08.10.2019 11:44

Cytat:

Napisał Rolo (Post 654169)
A ktoś mundry się o tym wypowie? Dla mnie to wygłada trochę zbyt pięknie, bo bez przerabiania instalacji i pieprzenia z solą i płukaniem, i zajeżdza mi to takimi troche Mango telezakupy, ale gośc, który serwisował mi piec powiedział że ma i działa i poleca.

https://www.wigo.pl/oferta/oferta-dl...lacji-domowych

Ciekawe to mango. Ktoś używa?

pałeł 08.10.2019 14:57

Cytat:

Napisał ural2 (Post 654193)
Ciekawe to mango. Ktoś używa?

powiadam butlischit jakby tak było to kazdy kocioł parowy by miał takie cudo a nie ma :) oni walczą z kamieniem ciagle i to w dużych ilościach

ural2 08.10.2019 15:23

Cytat:

Napisał pałeł (Post 654215)
powiadam butlischit jakby tak było to kazdy kocioł parowy by miał takie cudo a nie ma :) oni walczą z kamieniem ciagle i to w dużych ilościach

:Thumbs_Up:

voxan69 08.10.2019 17:39

W UK przepisy regulują i układ ma dwa obiegi. Woda do picia bez soli i do AGD i mycia. Mój ojciec od lat montujetaki urządzenia w UK i polecił mi urządzenie do zmiękczania wody dzialające na zasadzie impulsów elektrycznych. Działa i jestem bardzo zadowolony. Odnośnie AGD to wystarczy do każdego prania czy mycia naczyń dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i problem kamienia znika.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

aadamuss 08.10.2019 22:07

Wątek jak o oleju :-)
Twardość wody wychodzącej reguluje się na stacji, nie może być za mała bo wypłukuje metale, za duza też nie bo zostaje kamień. Sól używana jest tylko do regeneracji złoża i nic nie zostaje co byłoby wyczuwalne w smaku. Regeneracja w zależności od zużycia wody - raz na tydzień lub dwa - często w nocy gdy nie jest używana woda ( ustawia się godzinę regeneracji).
Stacje niemieckie to też amerykańskie :-) i dużo chinczykow .
Ogólnie stacja to jeden z elementów który faktycznie daje jakieś korzyści finansowe - dużo mnie chemii domowej jest potrzebne ( płyny do prania, płukania, mydła, kremy, balsamy i inne).
Pozdrawiam adam

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

marnix 09.10.2019 16:19

Zmiękczacz 10/10
 
Z tego co wiem, twardości nie można ustawiać do 0 jedynie w przypadku instalacji z miedzi. Sporo na ten temat można się dowiedzieć bezpośrednio od obsługi sklepów z takimi rzeczami. Ja wierciłam dziurę ludziom na czatach (np. krainawody./, .filtry-do-wody.info)
Zanim kupiliśmy takie cacko, na różnych niezależnych i zależnych stronach czytaliśmy o tym. Warto patrzeć na głowice i jakość złoża. :)

ural2 09.10.2019 18:29

To jaki producent robi dobre złoża?
Bo jest dużo urządzeń, które posiadają złoża tego samego producenta.

marnix 10.10.2019 09:59

Masz rację, jest tego sporo na rynku.
Dobrym modelem złoża które używa się w zmiękczaczach jest np. Lewatit (przynajmniej w moim jest takie, mam model Ecoperla Hero i chyba we wszystkich tej marki jest to złoże)
Ale głowice są też ważne, bardzo popularne są głowice Clacka, ale one też robią cenę całego urządzenia.

mygosia 29.10.2019 20:56

A czy ktoś ma doświadczenia w stosowaniu tzw. magnetyzerów do zmiękczania wody?

marnix 30.10.2019 09:39

Hmm... Według mnie jest to równie pewne co filtrowanie wody szungitem... Zmiękczanie wody przez zmiękczacze (czyli przez wymianę jonową) jest pewne, sprawdzone i działa. Magnetyzer może i by zadziałał, ale jeśli chcesz zmiękczyć wodę w całym domu, to polecam zainwestować w dobrej jakości zmiękczacz, gdzie możesz zamówić sobie serwis czy części zamienne..
Chemia nie kłamie, jak matematyka :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.