Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   SAG - regulacja zawieszenia przód, tył (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=123)

DrSpławik 28.03.2008 11:24

SAG - regulacja zawieszenia przód, tył
 
Prawidlowo ustawione parametry przedniego i tylniego zawieszenia są tak samo ważne jak sprawne hamulce i stan opon. Regulacja zawieszenia powinna być przeprowadzona każdorazowo gdy zamierzamy użytkować motocykl przez jakiś czas przy nie zmiennym obciążeniu czyli szczególnie gdy:
1. jeździmy sami z niewielkim obciążeniem (miasto, wycieczki, off-road)
2. jeździmy z pasażerem
3. jeździmy z bagażem solo lub z pasażerem

Ogólne zasady wymagaja pomiaru trzech wartości wysokości zawieszenia:
F1/R1 - wysokość zawieszenia całkowice odciążonego przód/tył
F2/R2 - wysokość zawieszenia obciążonego masą motocykla przód/tył
F3/R3 - wysokość zawieszenia obciążonego pełnym ładunkiem przód/tył

Wg. Ohlinsa parametry te wynoszą odpowiednio:
F1-F2 25-35 mm
R1-R2 25-35 mm
F1-F3 75-85 mm
R1-R3 30% skoku zawieszenia

Te parametry są uniwersalne. Proszę o uszczegółowienie tych danych dla Afryczek oraz info dotyczące sposobu regulacji napięcia wstępnego sprężyny oraz twardości zawieszeń.
źródło: http://www.ohlins.com/Portals/0/docu...s/07295-25.pdf

pozdrawiam Spławik

GAMBOR 29.03.2008 15:43

Widzę kolego że odrobiłeś pracę domową. Ja wczoraj nwet miałem ochotę zabrać się za pomiary ale jakoś mi weny zbrakło może dzis się wezme. Nadal jednak się obawiam że skręcenie sprężyny na maksa niewiele podniesie mi tył, ale to się okarze.

podos 01.04.2008 19:38

Cytat:

Napisał GAMBOR (Post 903)
Widzę kolego że odrobiłeś pracę domową. Ja wczoraj nwet miałem ochotę zabrać się za pomiary ale jakoś mi weny zbrakło może dzis się wezme. Nadal jednak się obawiam że skręcenie sprężyny na maksa niewiele podniesie mi tył, ale to się okarze.


4-5 cm licząc od ziemi do krawedzi tylniego błotnika - odczuwalnie sporo :)

hubert 01.04.2008 23:05

Cytat:

Napisał GAMBOR (Post 903)
Nadal jednak się obawiam że skręcenie sprężyny na maksa niewiele podniesie mi tył, ale to się okarze.

Zawsze można wymienić sprężynę :):)

podos 07.04.2008 23:07

Cytat:

Napisał hubert (Post 1659)
Zawsze można wymienić sprężynę :):)

chyba nie rozumiem - co to da? Widzilem ze sie kiedys doktoryzowales, ale sprezyne mozna na twardsza lub mieksza wymienic. na wysokosc to chyba nie ma wplywu?

hubert 08.04.2008 09:45

Jak to nie ma. Wkładasz twardszą sprężynę, siadasz dupskiem na Afri i na tej twardszej tył ci mniej siada niż na miększej prawda ?? Poza tym nie wiem jak inne ale ta z Wilbersa jest minimalnie dłuższa niż oryginał ...

Oczywiście wymiana sprężyny na twardszą ma sens tylko wtedy gdy na oryginalnej brakuje nam regulacji żeby prawidłowo ustawić SAG.

Aha i to nie są teoretyczne rozważania bo po wymianie sprężyny, przy maksymalnym skręceniu regulacji ledwo dostaję całymi stopami do ziemi przy moim wzroście 193 cm ...

podos 08.04.2008 10:05

Cytat:

Napisał hubert
Jak to nie ma. Wkładasz twardszą sprężynę, siadasz dupskiem na Afri i na tej twardszej tył ci mniej siada niż na miększej prawda ?? Oczywiście wymiana sprężyny na twardszą ma sens tylko wtedy gdy na oryginalnej brakuje nam regulacji żeby prawidłowo ustawić SAG.

Racja ... pisales ze wymienic sprezynę a ja myslalem ze chodziło Ci o długosc...
Wszystko jasne

Cytat:

Napisał hubert
Poza tym nie wiem jak inne ale ta z Wilbersa jest minimalnie dłuższa niż oryginał ...

moze orginalna nie trzymala nominalnej długosci bo juz sklepana była?

hubert 08.04.2008 10:08

Cytat:

Napisał podos (Post 2652)
moze orginalna nie trzymala nominalnej długosci bo juz sklepana była?

Być może. Wiem tylko że nie była jeszcze poniżej minimalnej długości :-)

podos 09.04.2008 12:23

Dobra, musze sie wiec przyjrzec temu SAGowi - teraz, kiedy regulacje dlugosci amora robie nie zsiadająć z moto... :drif:

hubert 09.04.2008 15:31

Cytat:

Napisał podos (Post 2900)
teraz, kiedy regulacje dlugosci amora robie nie zsiadająć z moto... :drif:

Podosek przyznaj się coś Ty tam wsadził ??


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.