Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   4x4 (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=118)
-   -   Pług śniegowy (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=22629)

wasilczuk 12.12.2014 23:35

Pług śniegowy
 
A to dopiero mi odbiło. Co o tym myślicie? Używał ktoś lub używa?
Odpadów metalowych u mnie dostatek a łopatą mam do odwalenia prawie 400 m kw. Kto nie z Podlasia ten nie wie o czym mowa :)
Jedyne z czym mam problem to jak rozwiązać napęd podnoszenia pługa.

puszek 13.12.2014 00:23

Jak masz terenówke to zaprzęgnij do pracy wyciągarkę...

wasilczuk 13.12.2014 00:48

Tak tylko, że szmelcowej wyciągarki nie chcę kupować a dobra kosztuje kupę kasy.

Lepi 13.12.2014 09:49

Rozwiązań jest pięć.
1 napęd ręczny :)
2 napęd mechaniczny
3 napęd pneumatyczny
4 napęd hydrauliczny
5 napęd elektryczny (wyciągarka)

Kup se gównianą wyciągarkę. Pług na pewno podniesie a może nawet da radę kilka razy Cię wyciągnąć z czarnej dupy.

Mhv 13.12.2014 11:36

Jak robić pług to solidny..i to też nie będzie ani tanie ani łatwe ani szybkie. Kawał blachy prosty czy raz załamany pod kątem nie załatwi sprawy, powinno być to jakoś wyprofilowane, bo będzie się napiętrzało i auto nie da rady. Poza tym jak śniegu dużo to w ogóle może być problem. Jak nierówno, łatwo zahaczyć etc..
Najprościej i najtaniej podnoszenie ręczne na jakiejś śrubie samohamownej z pokręcadłem na dużym przełożeniu (stopka od przyczepki samochodowej? - ale trudno będzie to zrobić tak, żeby nie szły przez nią obciążenia przód-tył..do zastanowienia) lub elektrycznie (silniczek na pługu mały elektryczny z przekładnią lub bez) albo tak jak piszą wyciągarka.

A nie myślałeś o jakiejś odśnieżarce? Taniej, nie odpalasz auta (taniej), efektywniej, efektowniej chyba też, ilość śniegu nie ma znaczenia..

PS. Wiem, ze burzę koncepcję..wybacz:)
Jak chcesz koniecznie coś pomotać to zrób sobie wyjście ze skrzyni/reduktora i napędzisz wiele rzeczy, od wyciągarki i pługa po rozrzutnik:)

wasilczuk 14.12.2014 00:07

Co to znaczy: "Zrób sobie wyjście."
Możesz to rozwinąć. Myślałem o napędzie hydraulicznym.
Nie najtańszy ale najskuteczniejszy.Na któreś kółko pasowe z przodu silnika przykręcić jeszcze jedno kółko pasowe i paskiem napędzić pompę hydrauliczną od jakiejś maszyny rolniczej. Siłownik nówka sztuka wala się w stodole u ojca. Na pewno produkcji radzieckiej bo czerwony. Od Władimirca albo Belarusa. Będzie z tym zabawy bo i szybkozłącza trzeba i zawory, węże itd. Mogę też z przyczepy rolniczej wyjąć siłownik pneumatyczny, który rozpierał hamulce bębnowe. Trzeba by go zasilić powietrzem ale skąd go wziąć? Pompka elektryczna 12V z gniazda zapalniczki myślę, że nie wyrobi. To musi być sprężarka więc znów skąd wziąć do niej napęd. Wracamy do punktu wyjścia jak z pompą hydrauliczną.
Na początek zrobię pług bez podnoszenia. Będzie od dołu guma a za gumą kółeczka gumowo- stalowe, żeby pług jechał sobie 1 cm nad powierzchnią. Później będę rozwijał koncepcję.
Trzeba odezwać się do Pastora.
On na pewno coś wie.

puszek 14.12.2014 09:06

Jeśli nie masz oryginalnie klimy to można powietrze wziąć z kompresora klimatyzacji.Trzeba tylko zrobić dziurkę na smarowanie strzykawką od czasu do czasu.

Mhv 14.12.2014 11:54

Ale człowiek głupieje po 30..zapomniałem na śmierć o hydraulice..
Będzie mały wywód, z mojej wiedzy (tzn. bynajmniej nie z wszech-wiedzy)

Wyjście ze skrzyni albo reduktora raczej czyli PTO czyli power-take-off czyli przystawka odbioru mocy (jak w każdej maszynie rolniczej i nie tylko).

Plus przystawki na reduktorze to łatwe załączenie i niższe obroty na wyjściu - więc więcej mocy, porządnie i uniwersalnie; minus - nie jest tanio. Napęd z silnika jest sporo prostszy do zrealizowania, ale po pierwsze obciąża to silnik cały czas - (nawet jak pompa nie pracuje to żre jakąś moc wprost z silnika jak reszta osprzętu) a po drugie szybsze obroty (niezredukowane) czyli mniej tej mocy..
Przy różnych prędkościach napędu muszą być zastosowane inne pompy. Z tego co wiem do napędu wyciągarki małe pompy napędzane od silnika średnio się nadają (mała wydajność?), do pługu powinno wystarczyć.

Hydraulika to węże, zbiornik, olej i podłączanie za każdym razem siłownika do reszty.
Pneumatyka to mniejsze siły, ale może jakiś kompresor zamontować z małym zbiorniczkiem i by starczyło? Od razu do pompowania kół można wykorzystać np.

No i tak czy inaczej ten cały dodatkowy szpej będziesz woził cały czas ze sobą. Pochwal się jak coś wystrugasz.:)

Lepi 14.12.2014 12:16

Najlepsze rozwiązanie to hydraulika ale i najdroższe.

Kompromisem jest pneumatyka.
Zakładasz elektryczny kompresor ze zbiornikiem. Że może się przydać do innych rzeczy to oczywiste. Jak się da zbiornik zabudować gdzieś w komorze silnika/pod autem.

Zakładasz siłownik pneumatyczny i hula. Ma to tę zaletę, że siłownik pneumatyczny pozwoli unieść się pługowi po najechaniu na jakąś przeszkodę.
Przy hydraulice musiałbyś dorabiać jakiś układ napinający. Inaczej coś Ci się urwie.

KORNIK 14.12.2014 14:17

1 Załącznik(ów)
A może coś takiego.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.