Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Samochód Forumowicza (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=186)
-   -   [1.9 TDI Fabia I] Problem z hamulcem (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44531)

CzarnyCzarownik 01.07.2023 10:11

[1.9 TDI Fabia I] Problem z hamulcem
 
Robiłem wczoraj trasę i miałem dziwną sytuację z hamulcem. Rano odpalilem auto i normalnie jechałem w ruchu miejkskim/pozamiejskim z 50km. Chcę hamować i nagle pedał hamulca zapada się praktycznie w podłogę, na samym końcu dopiero hamował normalnie. Po puszczeniu flaka i wciśnięciu ponownym był już normalny, czuć bylo opór na początku i hamował normalnie.

Nie miałem jak się zatrzymać i do najbliższego parkingu jeszcze 2x tak zapadł się pedał hamulca. Jak używałem to działał normalnie, jak robiłem chwilę przerwy to tak jakby się zapowietrzał i działał znowu dopiero pod koniec lub działał normalnie po tym jednym pompowaniu.

Zatrzymałem się, sprawdziłem poziom płynu hamulcowego i jest pod korek. Brak jakiś widocznych wycieków, przewody podciśnienia bez widocznych pęknięć. Tylko przy pompie vaccum króciec ma maly luz - z tego co wyczytałem to częsty problem w 1.9TDI. Ale on tak lata już od dawien dawna :D Brak podciśnienia w układzie to raczej byłby problem wcisnąć hamulec a nie że się zapada.

Po ponownym odpaleniu auta hamulec działa normalnie, kilka prób na parkingu i też wszystko ok. Pojechałem dalej i co często testowałem hamulec - już problem nie wrócił. Zrobiłem 350km i zero problemów.

Ale mimo wszystko to trochę niepokojące. Ktoś spotkał się z czymś takim lub doradzi co jeszcze można sprawdzić?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Lepi 01.07.2023 10:26

A sprawdzałeś, czy jedna z tarcz/piast nie była gorąca?
Czasem klocek się nie cofnie i trze wytwarzając wysoką temperaturę. Może to doprowadzić do wrzenia płynu i daje właśnie efekt jaki opisałeś.

CzarnyCzarownik 01.07.2023 11:39

Zacisków/bębnów nie macałem. Jak będę gdzieś jechać to sprawdzę czy coś się nie grzeje.

Dzięki za nowy trop :D

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Franz 02.07.2023 11:13

Cytat:

Napisał Lepi (Post 821761)
A sprawdzałeś, czy jedna z tarcz/piast nie była gorąca?
Czasem klocek się nie cofnie i trze wytwarzając wysoką temperaturę. Może to doprowadzić do wrzenia płynu i daje właśnie efekt jaki opisałeś.


Dokladnie tak jest . Motocyklu może być również zwlasza podczas jazdy z góry gdy nie hamujemy silnikiem a tylko hamulec.
__________________

CzarnyCzarownik 02.07.2023 20:26

Jazda była głównie po prostym i hamowania było bardzo mało. Zrobiłem powrót do domu i zero problemów... ponad 900km zrobione i tylko na poczatku zrobiło się jakieś jajo.

Dziwna sprawa.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

stopa-uć 02.07.2023 21:34

Tego typu awarie są najgorsze.
Nigdy nie wiadomo kiedy wystąpi znowu.
A ponieważ dotyczy to HAMOWANIA to pojechałbym na Twoim miejscu do
Skody--może mieli podobne przypadki.
ciał

Lepi 02.07.2023 21:39

Te przypadki nie są typowe akurat dla skody. Tak czy tak warto sprawdzić zaciski bardzo najprawdopodobnie tam jest problem.

Melon 02.07.2023 21:47

Abs masz ?

CzarnyCzarownik 02.07.2023 22:59

Abs jest.

Kontrolka abs nigdy nie wyskoczyła (tylko się świeci przed odpaleniem silnika, żarówka działa :D).

W zimie jeszcze abs normalnie pyrkał na śniegu.

Na poczatek myślę jechać na przegląd aby sprawdzili siłe hamowania/opory toczenia.

Ściągnę zaciski i delikatnie depnę, sprawdzę czy tłoczki pracują w obie strony.

Myślę jeszcze nad wymiana pompy hamulca. Ale jakoś wątpię aby gumka mogła się podwinąć i potem odwinąć...

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

mishieck 02.07.2023 23:03

A płyn kiedy był wymieniany? Bo teoria z wrzeniem jest ok, szczególnie jeśli płyn ma już swoje lata.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.