Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Lagi nie pasują w półkę (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=8549)

kotwas 06.02.2011 10:54

Lagi nie pasują w półkę
 
1 Załącznik(ów)
Witam. Mam następujący problem. w ubiegłym sezonie zaliczyłem ślizg. Plastiki połamane kiera skrzywiona. Owiewki pokleiłem kiera, myślę tragedii nie ma, będę jeździł. Wczoraj postanowiłem wymienić olej w lagach. przy wyjmowaniu nie obyło się bez młotka, ale stwierdziłem że tak musi być. Dzisiaj olejem zalałem wkładam lagi a tu problem...nie pasują w górną półkę. są przesunięte obie o jakieś 2 mm. nie mam pojęcia co z tym zrobić. Kupować półkę (którą?) naginać, pukać walić??:mur: prawdę mówiąc taka półka tania nie jest jężeli macie jakiś sposób byłbym wdzięczny. Widać na zdjęciu to przesunięcie na lewej ladze. Na prawej jest identycznie

Mecia 06.02.2011 11:01

Nie wiem , czy to dobry pomysł, ale możesz poluzować górną pułkę i jakoś na bank je wsadzisz z tym ,że warto po tym obadać sprawe jak się sprzęt zachowuje , jak to wygląda bo coś jest raczej walnięte.

Lepsza fota by się przydała bo nie widać w którą strone nie pasują.

kotwas 06.02.2011 11:37

na zdjeciu widać minimalną przerwę po lewej stronie otworu górnej półki a lagą. Lagi są przesunięte o kilka mm w prawą stronę.

maher 06.02.2011 11:43

Moim zdaniem to przesunięcie jest tak minimalne że jak polużnisz dobrze śruby w pułkach to wejdą bez problemu rękami tyklo wszystko porozkręcaj i poluzuj śrubę tę po środku górnej pułki tę co trzyma sztycę.

Bonjour 06.02.2011 12:28

Ja bym sobie przetłumaczył z Haynesa jak się poprawie skręca z powrotem zawieche. W sumie masz tam 5 elementów które sa poskręcane do kupy razem i muszą być równoległe i prostopadłe względem siebie. Na pewno trzeba to skręcać w określonej kolejności i w określony sposób. Ja bym poluzował wszystko począwszy od łożyska główki ramy i wszystkich śrub w półce górnej i dolnej wsunął lagi delikatnie skręcił śruby na górnej półce potem skręcił oś koła i na końcu śruby półki dolej. Sądze że powinno się wszystko ustawić samoczynnie i potem dokręcić na momenty. Zaczął bym jednak od zaniesienia lag do tokarza żeby je w kłach skręcił i sprawdził czujnikiem czy nie mają bicia.

kotwas 06.02.2011 13:09

Cytat:

Napisał Bonjour (Post 158166)
Zaczął bym jednak od zaniesienia lag do tokarza żeby je w kłach skręcił i sprawdził czujnikiem czy nie mają bicia.

W sumie wydaje mi się że gdyby laga miała bicie to tylko jedna. Dziwne że obie się nie mieszczą w otworach wiec myśle że to nie problem lag. Może i macie rację że muszę wszystko poluzować, pierwszy raz wyciagałem lagi i myślałem że łatwiej pójdzie. Zaraz spróbuję poluzować tą główną śrubę od półek
...
ta. odkręć tą śrubę, łatwo powiedzieć (tą główną od łożyska główki ramy). męczyłem się i w końcu musiałem poddać. musze przedłużkę załatwić. Swoją drogą to normalne że ona jest aż tak mocno skręcona?

Dzieju 06.02.2011 16:29

W przypadku krzywych lag luzowanie łożyska , wpychanie ich obydwu jednocześnie( z zamontowanym kołem) w półki a potem regulacja i dokręcanie główki dla mnie jest niewłaściwe.
Jeśli lagi są proste to tak można ale krzywe spowodują krzywe ustawienie półek i późniejsze dociąganie łożyska nie zapewni nam równoległości i właściwego styku bieżni.

Kotwas dlaczego myślisz że tylko jedna może się skrzywić jak dobrze przyłożyłeś to i dwie polecą. Prędzej lagi polecą niż półki ale to wszystko zależy od okoliczności zdarzenia.
Powiem ci że prostowałem przód w pewnej 07 , były jak chińska 8-ka i żadna się nie uszkodziła a tym bardziej półki.
Sprawdź osiowość lag obracając golenią , zobaczysz ile mają bicia.
Możliwe że jak obrócisz je odpowiednio znajdziesz rozstaw posujący w otwory półek.
Aha jeszcze pytanko dlaczego je wpychasz jednocześnie , ja montuję każdą osobno a potem koło i reszta.
Zacznij od sprawdzenia bicia i krzywizny.

newrom 06.02.2011 17:19

Rozkręcić lagi, wyjąć rury, przyłożyć do siebie i pokręcić jedną w lewo drugą w prawo. Jeśli się rozjadą to zapakować (np w rury PCV fi50mm) i wysłać do tecrolu. Szybko wyprostują i odeślą. Wiem bo miałem tak samo u siebie.

kotwas 06.02.2011 18:19

1 Załącznik(ów)
w tym sęk że wydaje mi się że lagi są proste gdyż obie są odchylone w tą samą stronę i o podobną wartość, jeżeli byłyby skręcone, miały bicie po którejś ze stron po ich obrocie zmieniałaby się odległość/miejsce "niedopasowania" nie wiem czy dobrze się wyraziłem i czy mnie rozumiecie, moze rys troche rozjaśni. Naszybciocha robiony bez myszki, poglądowy
dodam że oczywiście nie wkładam ich jednocześnie z zalożonym już kołem. koła jeszcze nie ma. sprawdziłem tylko czy jedna nie pasuje czy obie

newrom 06.02.2011 19:15

Czyli laga nie chce przejść przez obydwie półki, a na dole nic jej nie ustala ?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.