Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   NAT - Warsztat (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=171)
-   -   Akumulator Litowojonowy (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34068)

kristoch 22.01.2019 20:03

Merytoryczne porównanie LiFePO4/LiIon/Pb. Wprawdzie nie w kontekście motoryzacji ale fakty dot chemii są aktualne - polecam lekturę.
https://oh8stn.org/blog/2018/05/17/l...vs-lifepo4-vs/

muszel72 22.01.2019 20:27

Nie kupiłbym taniego chińczyka LiFePo z uwagi na to, że jego trwałość jest mocno ograniczona choćby przez słaby BMS. proces balansowania jest kluczowy w tego typach aku i nie da się go przeprowadzić byle jak i szybko. W firmie gdzie pracuję jest dział PV oraz autonomii oświetlenia gdzie prowadzi się projekty z udziałem baterii LiFePo4. Dobra bateria tego typu z pewnością będzie przewyższać ceną kilkukrotnie zwykły aku.
Fajny artykuł.

matjas 22.01.2019 20:49

Fajny artykuł dzieki!!!!

mdxmd 22.01.2019 21:26

"where lithium ion cells should never be used above +60 Celsius."


... ATAS ma właśnie taki aku, który jest nad silnikiem dość szczelnie zabudowany i jeżeli założymy, że będziemy sobie jeździć w terenie + upał jak 35 st.C to ile będzie na aku?? na bank wskoczy 60st.C ew. gdzieś w Maroko lub innej części "gorącego świata" natomiast z LiFePO4 nie ma już tak restrykcyjnego ograniczenia temperatury.... dla zwykłego kwasowego AKU taka temperatura też jest nie dopuszczlna.... coś się komuś pomyliło przy projektowaniu.

Info dla użytkowników starszych egzemplarzy CRF:

"Znamionowa temperatura pracy akumulatorów wynosi 20 [°C]. Praca akumulatorów bezobsługowych w podwyższonych temperaturach powoduje dramatyczne skrócenie ich żywotności. Żywotność zmniejsza się o połowę na każdy wzrost temperatury o 8 [°C] powyżej znamionowej temperatury pracy. Oznacza to, że akumulator eksploatowany w 28 [°C] zachowa 50 [%] a w 36 [°C] tylko 25 [%] projektowanej żywotności.

zalecenia w użytkowaniu (akumulatory kwasowe/bezobsługowe)

-umieszczać akumulator z dala od urządzeń będących źródłem ciepła,
-zachować przynajmniej 1,5 cm odstępu wokół akumulatora oraz stosować urządzenia z otworami wentylacyjnymi w obudowie dla zapewnienia -swobodnej cyrkulacji powietrza, zastosować efektywną naturalną lub wymuszoną wentylację,
-stosować zasilacz z kompensacją temperaturową napięcia ładowania jeśli temperatura pracy będzie znacznie przekraczać 20 [°C] .

Napięcie ładowania powinno zawierać się w zakresie od 2,25 do 2,30 [V/ogniwo] (zalecane 2,275 [V/ogniwo]) czyli od 13,5 do 13,8 [V] dla akumulatorów 12V. Przy dużych wahaniach temperatury pracy należy zastosować zasilacz z układem kompensacji temperaturowej napięcia ładowania, który zmniejsza napięcie ładowania przy wzroście temperatury. Współczynnik kompensacji temperaturowej wynosi minus 3,3 [mV/ °C/ogniwo] od 20 [°C]. Napięcie ładowania powinno być dobrze stabilizowane a jego tętnienia nie powinny przekraczać 1,5 [%].
"


to do wątku o bublu będzie pasować :) może dlatego musieli wsadzić chociaż Litowy a użytkownicy starszych egzemplarzy kupią sobie nowe aku zaraz po gwarancji (w zależności w jakich warunkach kto użytkował moto będzie to wcześniej lub później )

kristoch 22.01.2019 22:24

Akumulator Litowojonowy
 
Ja bym się nie spalał - chyba każdy aku Li... będzie lepszy od Pb. A i w razie czego da się ogniwa wewnątrz wymienić tanio na bazie aku RC.
Tanie Chińczyki to zawsze loteria, ale też niedroga.


Jaki aku, jaki bagaż - to są wprawdzie jedynie dylematy pierwszego świata, ale warto je pielęgnować 😉, bo raczej nikt nie chce się mierzyć z problemami trzeciego świata...

Zdrowia!
PS ale faktycznie aż dziw, że umiejscowienie aku w NAT nad silnikiem nie powoduje więcej problemów - tam przecież b. gorąco latem jest.

Rychu72 23.01.2019 07:37

Tu jest porównanie akumulatorów litowo - jonowych w zależności co w środku.
Ogólnie cały artykuł ciekawy
https://elektronikab2b.pl/technika/5...metry/strona/3

Ma ktoś pojęcie co jest pakowane do aku firmy JMT? Na niektórych jest napisane LiFePo, a na innych tylko litowo-jonowy.

mdxmd 23.01.2019 10:14

Jednego tylko nie mogę zrozumieć... pitolenia o specjalnych ładowarkach a w motocyklu regulator daje ciągle napięcie w granicy 13.5-14.4V i nie przerywa żadnego ładowania co ma miejsce w ładowarce dedykowanej więc po co cała ta propaganda..??? nabijanie w butelkę aby chyba kupić kolejny gadżet w postaci ładowarki o wartości 1/2 ceny akumulatora

Rychu72 23.01.2019 10:21

Ładowarka coś koło 90 Pln

kristoch 23.01.2019 10:47

Cytat:

Napisał mdxmd (Post 621246)
Jednego tylko nie mogę zrozumieć... pitolenia o specjalnych ładowarkach a w motocyklu regulator daje ciągle napięcie w granicy 13.5-14.4V i nie przerywa żadnego ładowania co ma miejsce w ładowarce dedykowanej więc po co cała ta propaganda..??? nabijanie w butelkę aby chyba kupić kolejny gadżet w postaci ładowarki o wartości 1/2 ceny akumulatora



Nabijanie w butelkę - jak piszesz bo jeśli w środku jest BMS (a musi jakiś być), to on i tak pilnuje by poszczególne ogniwa miały to samo napięcie.
Ja kupiłem dedykowaną ładowarkę do Shoraia bo w promocji była tanio i przede wszystkim dlatego, że ją się podłącza do osobnego gniazda w akumulatorze i nie trzeba aku wyciągać i odłączać od instalacji zimą by go podładować. Jeśli jeździ się w miarę regularnie i nie ma jakichś odbiorników pobierających za dużo prądu na postoju to żadna ładowarka nie jest potrzebna.

mdxmd 23.01.2019 11:28

Cytat:

Napisał kristoch (Post 621253)
Nabijanie w butelkę - jak piszesz bo jeśli w środku jest BMS (a musi jakiś być), to on i tak pilnuje by poszczególne ogniwa miały to samo napięcie.
Ja kupiłem dedykowaną ładowarkę do Shoraia bo w promocji była tanio i przede wszystkim dlatego, że ją się podłącza do osobnego gniazda w akumulatorze i nie trzeba aku wyciągać i odłączać od instalacji zimą by go podładować. Jeśli jeździ się w miarę regularnie i nie ma jakichś odbiorników pobierających za dużo prądu na postoju to żadna ładowarka nie jest potrzebna.

gdzie kupiłeś shorai ? czy model LFX19A4-BS12

odnośnie zabezpieczeń to nie wszystkie aku takowe posiadają, BMS musi być w aku ale co z przeładowaniem (zbyt duże napięcie) czy zwarciem albo przekroczeniem temperatury ogniw...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.