Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Garaż (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=15198)

Leonr2 01.11.2012 19:32

Garaż
 
Witam drogich forumowiczów.
Panowie i oczywiście panie;) od nowego roku będę miał nowy garaż o wymiarach 2.90m na 11.5m w którym będzie stała maleńka toyota, 4 rowery i motocykiel.
Chcę poradzić się was, drogie czarnuchy:), jak wykończyć garaż, żeby mieć własny kącik do majsterkowania, jakie mebelki, szafy narzędziowe, oświetlenie itp. Może podzielicie się zdjęciami ze swoich garaży, lub macie jakieś ciekawe propozycje.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Blackdog 01.11.2012 20:36

Ja również jestem w trakcie organizowania sobie garażu. Niestety mebelki narzędziowe, stoły ślusarskie i szafki na narzędzia są bardzo drogie. Zatem jako stół warsztatowy wykorzystuję stare biurko. Do ściany zamontowałem płytę do której przymocowałem haki na narzędzia i wiszą sobie tam klucze itp. W planie pozostaje jeszcze wykonanie półki na sprzęt turystyczny i torby bagażowe. Półki na narzędzia i inne patenty które jeszcze przyjdą mi do głowy. Ja w każdym razie improwizuję i wykorzystuję to co mam pod ręką bo na profesjonalne szafki mnie nie stać, a nawet gdyby to szkoda kasy.

Leonr2 01.11.2012 20:59

całkowicie się z tobą zgadzam blackdog, że szkoda kasy na oryginalne półki, chodzi mi o ciekawe pomysły takie jak twoja płyta z haczykami;)

piotreklodz 01.11.2012 21:05

Zależy czy grzebiesz coś na poważnie czy najpoważniejsze czynności to wymiana oleju i pompowanie kół :D

Dla mnie podstawa to porządny, ciężki stół z solidnym imadłem na którym można swobodnie napierniczać młotem w razie potrzeby, kanał (grzebie głównie przy aucie), kompresor bo sprężone powietrze do wszystkiego się przydaje, spawarka (nie wszystko da się na trytki), ze dwa flexy, wiertarka i trochę kluczy, śrubokrętów itp. Wtedy już coś tam podłubiesz, z czasem będzie Ci brakowało szlifierki, prasy, maszyny do ściągania opon.... w zależności od umiejętności i fantazji :D

Na "mebelki" moim zdaniem nie warto wydawać bo z czasem skompletujesz jakieś regały, półki - chyba że masz kasę to kto bogatemu zabroni.

Leonr2 01.11.2012 21:14

kompresor będzie, spawarka też, nie przewiduję maszyny do ściągania opon;)
Kasy mam jak większość z nas, gdybym miał jej więcej to kupił bym od franza niebieską afrę, albo od nowy011 jego hrc.

siwy 01.11.2012 21:35

Stół i blat warsztatowy zwykle jest ze stali ale jak nie trzeba aż tak solidnego to polecam blaty kuchenne, są całkiem niedrogie i solidne, z drewnopodobnych materiałów są najtwardsze. Biurko pod komputer z takiego sobie zrobiłem, szerokości 60 lub 90 cm, mocować można bezpośrednio do ścian.

Bonjour 01.11.2012 22:13

Nie wiem czy masz, ale jeśli nie to gorąco polecam zacząć od poleżenia terakoty na posadce. Zdecydowanie łatwiej warsztat utrzymać w czystości.
Co do stołu warsztatowego to polecam jak najcięższy i cały stalowy. To podstawa jeśli chcesz pracować z imadłem. Najprościej i najtaniej jest zrobić taki stół z arkusza blachy stalowej 2000 x 1000mm, gr 5 lub 6 mm. Trzeba tylko znaleźć zakład gdzie maja prasę krawędziowa i gilotynę. W Białymstoku nie powinieneś mieć z tym problemu. Z blachy na gilotynie każesz sobie wyciąć 5 formatek. Największa na blat 1600x1000mm i cztery formatki 800x100 mm na nogi. Dużą formatkę każesz przegiąć na 90 stopni wzdłuż dłuższych boków po powiedzmy 50 - 60 mm. Od frontu stołu do dołu a od "ściany" do góry - śrubki nie będą Ci spierdzielać się za warsztat. Z czterech małych formatek karzesz cobie zrobić kątowniki 50x50mm. Spawasz to wszystko do kupy trochę kątownika zimno giętego żeby połączyć nogi na mniej więcej połowie ich wysokości. Możesz potem z tego zrobić półkę pod warsztatem. I masz Panie kolego porządny i tani warsztat. Ja mam takich już 4 w zakładzie. Nie ma nic tańszego i cięższego.

Leonr2 01.11.2012 22:40

zgadza się terakota na pewno bedzie;) tym bardziej, że będę miał bieżącą wodę w garażu, i będę mógł zmywać na mokro.
Ciekawy patent z tym stołem, na razie mam ławkę szkolną na stalowych nogach. Zrobię blat stalowy, pozaginam według twoich zaleceń i powinno być ok. Na ścianie zamontuję płytę jak u blackdoga.
A teraz jakie polecacie narzędzia do amatorki warsztatowej, zacznę od najdroższych (chyba):
-spawarka
-kompresor
-kątówka
-jakiś palnik i opalarka
-wkrętarka na baterię

No i jeszcze wasze propozycję niezbędnych narzędzi poproszę;)(imadło, klucze nasadowe oczkowe, wiertarkę, lutownicę klucz dynamometryczny i inne drobiazgi mam)

Misza 01.11.2012 22:48

:haha2:

Leonr2 02.11.2012 06:28

a z czego taka radocha misza?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.