Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dział Producentów i Dostawców (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=53)
-   -   Kawa-serwis-ekspresy (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=34479)

bukowski 27.02.2021 21:39

nivona, niski model.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

radeksc 28.02.2021 10:22

Też jesteśmy właśnie po takiej decyzji. Przewertowałem temat, przeczytałem wątek dwa razy, wysłałem priv do kilku osób z prośbą o konsultacje.
Wyszła nam decyzja o kilku parametrach:
1. 19 bar
2. Nie zabójczy koszt serwisu po gwarancji
3. Jedno kliknięcie przy kawach mlecznych
4. Proste czyszczenie lub samooczyszczenie
5. W ch... kasy ale uznaliśmy z żoną, że to zakup raz na naście lat
6. Wybraliśmy taki jak niżej.

Ekspres DELONGHI PrimaDonna Class ECAM 550.85.MS

Po 3 tygodniach wiem, że kawa może być dobra. A po drugie sterowanie z telefonu do gadżet bez sensu. Można zaoszczędzić kilka stów.
Jak ktoś jest przed decyzją to polecam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wojtekk 28.02.2021 10:25

Człowiek nie jest kawoszem póki nie zacznie pić dobrej kawy :) jaki ekspres ? Najtańszy :) właśnie kupiłem za 100 z przesyłką. Mleko pieni jak wściekłe. 15 barów w zupełności wystarczy. To jak z pralka , że jeżeli nie ma 1600 obrotów to nie wiruje :) 600 też daje radę ;)

Na kawie nie oszczędzaj. To ma sens :) polski ma tania dość i dobra. Ale trzeba mieć swój młynek.

Jure testowałem na wyjeździe. Może być.

Elektronika , kombajny to drogi serwis i kłopotliwy.

Do Polskiego lepiej dzwonić. Zarobiony jest.

Młynek potrzebuje co pewien czas serwisu (no wymiana zarn). I wtedy cała kolubryne musisz wysyłać.

ArtiZet 28.02.2021 10:39

Posiada moze ktoś Philips LatteGo EP3246/70 ??
Szukam dla teściowej i takie coś wpadło mi w oko.

piotr_3miasto 28.02.2021 11:40

Zastanawia mnie parametr decydujący o wyborze - 19bar.
Po co takie ciśnienie. To nie jest myjka, żeby podniecać się, jak wąż wysoko skacze.
Do ekstrakcji espresso wykorzystywane jest ciśnienie w okolicy 9bar.
Ważne jest zachowanie przy tym ciśnieniu czasu ekstrakcji i uzysku naparu w tym czasie i temperatura.
Czas i uzysk regulujemy grubością mielenia ziaren. To recepta na uzyskanie najlepszego smaku.
Wiem, że w automatach ciężko jest panować nad tymi ustawieniami, ale ciśnienie 19bar, to dla mnie po prostu bełkot marketingowy.

aadamuss 28.02.2021 12:05

Tak jak w myjkach :-)

consigliero 28.02.2021 13:25

Cytat:

Napisał piotr_3miasto (Post 720284)
Zastanawia mnie parametr decydujący o wyborze - 19bar.
Po co takie ciśnienie. To nie jest myjka, żeby podniecać się, jak wąż wysoko skacze.
Do ekstrakcji espresso wykorzystywane jest ciśnienie w okolicy 9bar.
Ważne jest zachowanie przy tym ciśnieniu czasu ekstrakcji i uzysku naparu w tym czasie i temperatura.
Czas i uzysk regulujemy grubością mielenia ziaren. To recepta na uzyskanie najlepszego smaku.
Wiem, że w automatach ciężko jest panować nad tymi ustawieniami, ale ciśnienie 19bar, to dla mnie po prostu bełkot marketingowy.

Ciśnienie to bardzo ważny element bo bez niego nie uzyskamy odpowiedniej intensywności oraz smaku. W myjce wysokie ciśnienie nie służy nam do tego aby wąż skakał tylko w celu polepszenia intensywności mycia. Minimum to 15 bar a im więcej tym lepiej, to prawda że możemy regulować intensywność naparu mieleniem ale jak upilnujemy czas przy niskim ciśnieniu będzie on za długi i to co wyjdzie to nie będzie dobra kawa. Zasadniczo w automacie możemy tylko kontrolować mielenie, niektóre mają przycisk intensywności. W kolbowym mamy więcej eksperymentowania i dobrze mieć dwa młynki, jeden do mielenia kawy na ekspreso a drugi do wszystkich kaw z mlekiem i tych dużych, ciśnienie jest stałe, minimum 15 no i temperatura jest ważna. Celebrując robienie espresso zawsze trzymam kolbę w ekspresie aby była gorąca, czyszczę tylko przed zrobieniem kawy wsypuję miarkę ubijam zapinam i od razu włączam wodę aby kawa nie prażyła się na sucho, dopiero wtedy podstawiam filiżankę. Jeżeli kawa za szybko przeleci to znaczy że jest zbyt grubo zmielona. Polecam bo to fajna zabawa

piotr_3miasto 28.02.2021 14:29

Cytat:

Napisał consigliero (Post 720308)
Ciśnienie to bardzo ważny element bo bez niego nie uzyskamy odpowiedniej intensywności oraz smaku. W myjce wysokie ciśnienie nie służy nam do tego aby wąż skakał tylko w celu polepszenia intensywności mycia. Minimum to 15 bar a im więcej tym lepiej, to prawda że możemy regulować intensywność naparu mieleniem ale jak upilnujemy czas przy niskim ciśnieniu będzie on za długi i to co wyjdzie to nie będzie dobra kawa. Zasadniczo w automacie możemy tylko kontrolować mielenie, niektóre mają przycisk intensywności. W kolbowym mamy więcej eksperymentowania i dobrze mieć dwa młynki, jeden do mielenia kawy na ekspreso a drugi do wszystkich kaw z mlekiem i tych dużych, ciśnienie jest stałe, minimum 15 no i temperatura jest ważna. Celebrując robienie espresso zawsze trzymam kolbę w ekspresie aby była gorąca, czyszczę tylko przed zrobieniem kawy wsypuję miarkę ubijam zapinam i od razu włączam wodę aby kawa nie prażyła się na sucho, dopiero wtedy podstawiam filiżankę. Jeżeli kawa za szybko przeleci to znaczy że jest zbyt grubo zmielona. Polecam bo to fajna zabawa


Pełna zgoda, przykład z wężem, to była taka dosadna hiperbola. :)
Wiadomo, myjka nie jest do skakania wężem. Ale i nie samo ciśnienie odpowiada za skuteczne mycie, ale nie o tym tu mowa.

Dziwi mnie dlaczego w automatycznych ekspresach akceptowalne minimum to 15bar.
We wszystkich kolbowych nieautomatycznych, oczywiście tych, w których można mówić o jakimś parzeniu w kontrolowanych parametrach, ciśnienie oscyluje na poziomie 9bar i do osiągnięcia tego ciśnienia służą zawory OPV.
Doszli do tego wniosku w wyniku udoskonalania wersji maszyny, którą opantetował Luigi Bezzera w 1901.
Wszystkie maszyny do domowego, czy gastronomicznego użytku stosują tę zasadę.
Skąd więc w automatach 15? Jest takie w bloku zaparzającym, czy to parametr bardziej na pokaz?

piotr_3miasto 28.02.2021 14:42

Kawa-serwis-ekspresy
 
Właśnie odpaliłem maszinu. 🙂https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...e3190e9b7c.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...2c6bf2b156.jpg

consigliero 28.02.2021 15:27

Może powodem jest różnica w sposobie wytwarzania owego ciśnienia. Taka faema dysponując boilerem jest w stanie utrzymać ciśnienie 9 bar przez dłuższy okres, potrzebny do zrobienia naparu. Automat może wytwarza to ciśnienie przez krótszy okres a sam blok parzenia jest w moim wypadku z plastiku, zarówno w domowym saeco jak i w niby profesjonalnym WMF (taki jak BP był wcześniej i chyba też orlen takie miał). WMF ma boiler, nieduży ale ma jak jest w saeco nie wiem.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.