Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dział ogólny (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=271)
-   -   Honda CRF300L/Rally (2021) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=38547)

mikelos 18.11.2020 19:51

Honda CRF300L/Rally (2021)
 
Niebawem pojawi się więcej informacji o następcy CRF250L, dlatego dla porządku i potomnych zakładam nowy wątek - tylko poświęcony CRF300.

Co wiemy o CRF300L - dane dla Europejskiej wersji:

- Moc: przybyło tylko 2,5 KM :( (27,5 KM a w wersji na Azję jest 31 KM) - może da się zmienić mapę ?
- Moment obrotowy: 26,6 Nm (+4 Nm)
- Prześwit: 285 mm (+ 30 mm)
- ABS: odłączalny na tylnej osi
- Kanapa na wysokości 880 mm (+ 5 mm)
- Spadek masy ok 4 kg
- Sprzęgło antyhoppingowe
- Zbiornik paliwa nadal 7,8 l ale ma inny kształt
- Nowa rama - subframe przyspawany a nie dokręcany :(. Inaczej pospawana główka ramy, inaczej poprowadzone rury pod silnikiem.
- Chłodnica tylko po prawej stronie
- mniejszy tłumik - ciekawe czy też lżejszy ;)
- po lewej stronie pod owiewką zbiornik płynu chłodzącego i klakson i elektrykę
- inny pojemnik na narzędzia po lewej stronie
- inna kanapa - węższa z przodu
- lampa i kierunki - zwykłe żaróki (full LED tylko na Azję)
- inny wyświetlacz - pokazuje nareszcie włączony bieg + obroty + możliwość ustawienia kontrolki max obrotów
- inny wahacz

Update: wiosna 2021: graty od 250L typu plastiki, bagażnik, zbiornik paliwa, osłony silnika nie pasują do 300L.


Dane techniczne wersji na Tailandie (bez ABS)
https://www.advpulse.com/adv-news/cr...iled-thailand/

Dane na Polskę
https://www.honda.pl/motorcycles/ran.../overview.html

Cena w Polsce: 24 200 PLN

Bardzo jestem ciekaw po testach opinii i porównania użytkowników obecnych 250 L - czy te zmiany wnoszą nową jakość czy to tylko grubszy puder ?

jtd 18.11.2020 21:43

A co to jest?
 
Wetne się . A jeżeli tylko i tylko o 300L to sorki i do usunięcia....ale zastanawiający artykuł, może mowa o tym samym ale inne parametry więc??????
250L i Rally
1.Chłodzony cieczą silnik DOHC o pojemności 249 cm3 Hondy przeszedł zmianę rozrządu, częściowo dzięki nowemu wałkowi rozrządu po stronie dolotowej. Moc jest teraz mocniejsza i bardziej przyjazna dla kierowcy w niższych i średnich zakresach obrotów
2.Przełożenia również zostały obniżone dla biegów od pierwszego do piątego, przy czym szósty bieg uzyskał wyższe przełożenie, pomagając maksymalnie wykorzystać zakres mocy tam, gdzie jest to potrzebne.
3.Honda przeprojektowała również filtr powietrza, rurę wydechową i tłumik,
4.Po zamontowaniu silnika nieco wyżej, prześwit pod pojazdem jest teraz o 30 milimetrów (około 1,18 cala) większy niż w poprzednim modelu, podczas gdy wysokość siedziska 830 mm (32,67) cala pozostaje taka sama.
5.Skok zawieszenia jest o 10 mm (0,39 cala) dłuższy z przodu i 20 mm (0,78 cala) z tyłu. Całkowita masa pojazdu spadła o 4 kg (lub 8,8 funta) dzięki szeregowi środków zmniejszających masę.
6.Podczas gdy wysokość siedziska pozostaje taka sama, siodełko w CRF250L ma zmniejszoną szerokość, co sprawia, że ​​nieco łatwiej jest uzyskać stabilne oparcie .
7.Rally siodełko jest szersze o 20 mm (0,78 cala) i wykorzystuje gumowe mocowanie przeciwzmęczeniowe, aby było wygodniejsze
8.CRF250L Rally otrzymuje również zbiornik paliwa o pojemności 12 litrów, w porównaniu z 10 litrami obecnymi w zwykłym CRF250L.
9.Oba modele otrzymały nowe, cienkie reflektory LED, a także kierunkowskazy LED.
Planowana data premiery obu modeli w Japonii to 17 grudnia 2020 r. Sugerowana cena detaliczna modelu CRF250L 2021 to 599 500 jenów (5724 USD) i 741 400 jenów (7079 USD) w przypadku rajdu. Ceny i dostępność poza Japonią nie zostały jeszcze ogłoszone, ale jesteśmy pewni, że nie potrwa to długo.
https://www.rideapart.com/news/45427...rally-updates/

sudden 18.11.2020 22:00

to na razie mam mętlik . . . będzie równocześnie w sprzedaży CRF250L i CRF300L ? Dziwne to trochę, chyba że cenę 300L zamierzają wykręcić w kosmos.

mikelos 18.11.2020 22:50

Na niektórych rynkach zostawiają 250 ccm ze względów podatkowych. W Japonii będzie np 250 ccm ale zapewne cała reszta (rama, owiewki, itd) będzie taka jak w nowej 300L. W Azji wychodzi wersja bez ABS, w Europie będzie ABS oraz spełniająca normę euro5. Pewnie za kilka tygodni będą już oficjalne dane techniczne dostępne u dealerów w PL.

materna 21.11.2020 00:55

https://www.youtube.com/watch?v=UVMDoVbklU8
chyba nieźle:)

mikelos 21.11.2020 18:22

Tutaj kolesie z Tailandii oglądają dokładnie każdy element. Niestety nie ma opcji włączenia automatycznych napisów z tłumaczeniem.

https://youtu.be/xsnonUrNP5Y


Tutaj też jest kilka zbliżen. Ciekawe jak będzie fukcjonować jedna chłodnica. Co ciekawe, w wersji na Azję skrócony jest tylny zawias, dzięki temu kanapa jest 4-5 cm niżej niż w wersji na Europę.

https://youtu.be/hNAgrXoPSQo

jtd 21.11.2020 21:44

Z tego co śledzę to jest zagadką która wersja ostatecznie będzie w sprzedaży w PL. W zależności od regionu , zmieniają się parametry. Na początku było WOW 4 kg mniej i 30,5 KM. Pewnie ta waga bez ABS. Silnik to 286cmm3 i gdzieś przeleciało mi w anglojęzycznym materiale , że na Europe 28KM bo EURO5, albo 6. Na pewno będzie wszystko na zasadzie troszkę lepsze. Trochę więcej mocy, te kierunki mniejsze są lepsze w las , na miasto niekoniecznie, na pewno wyświetlacz biegów w teren jest super, te skoki zawieszeń po 1-2cm więcej nie robią różnicy, ledy na plus. W sumie teraz w tym wszystkim ważna kwestia to cena. Bo na pewno zmiany troszkę na plus i oby cena była tylko troszkę wyższa.

Louis 28.11.2020 13:07

https://www.advpulse.com/adv-news/cr...iled-thailand/

Marcinnn6 29.11.2020 15:53

Subfrejm dospawany to wg. mnie wada

44FG 29.11.2020 18:25

W NAT tak samo (dopiero 1100 ma osobną, przykręcaną) i chyba nie było z tego powodu zbyt dużo płaczu.

Marcinnn6 30.11.2020 10:33

Ale NAT to nie jest lekki dual. A CRFA jednak bardziej korci do odpierdalania w terenie, a w terenie ogon urwać/ złamać to jest normalka w zasadzie

greenman 30.11.2020 10:54

To nie jest motocykl który Ci ucieknie na koło na podjeździe ;)

rrolek 30.11.2020 11:55

Ale zrolować w dół zawsze może...

materna 01.12.2020 11:57

Cytat:

Napisał jtd (Post 705941)
Z tego co śledzę to jest zagadką która wersja ostatecznie będzie w sprzedaży w PL. W zależności od regionu , zmieniają się parametry. Na początku było WOW 4 kg mniej i 30,5 KM. Pewnie ta waga bez ABS. Silnik to 286cmm3 i gdzieś przeleciało mi w anglojęzycznym materiale , że na Europe 28KM bo EURO5, albo 6. Na pewno będzie wszystko na zasadzie troszkę lepsze. Trochę więcej mocy, te kierunki mniejsze są lepsze w las , na miasto niekoniecznie, na pewno wyświetlacz biegów w teren jest super, te skoki zawieszeń po 1-2cm więcej nie robią różnicy, ledy na plus. W sumie teraz w tym wszystkim ważna kwestia to cena. Bo na pewno zmiany troszkę na plus i oby cena była tylko troszkę wyższa.

No niestety na Europę jest 27,5 KM...Sprawdzałem na stronie hondy.
Lipa.

sudden 01.12.2020 12:09

Niekoniecznie całkiem lipa, bo w CRF250L problemem nie jest moc (jeśli ktoś się nie spodziewa Kata 690 w cenie i kolorach małej CRF-ki) tylko moment obrotowy, a ten się zwiększa o 4 Nm czyli o prawie 18%. Różnica powinna być zauważalna, a być może też prosta zmiana mapy zapłonu pozwoli uzyskać "azjatycką" moc czyli gdzieś ok. 30KM.

materna 01.12.2020 16:14

Cytat:

Napisał sudden (Post 707245)
Niekoniecznie całkiem lipa, bo w CRF250L problemem nie jest moc (jeśli ktoś się nie spodziewa Kata 690 w cenie i kolorach małej CRF-ki) tylko moment obrotowy, a ten się zwiększa o 4 Nm czyli o prawie 18%. Różnica powinna być zauważalna, a być może też prosta zmiana mapy zapłonu pozwoli uzyskać "azjatycką" moc czyli gdzieś ok. 30KM.

W azjatyckiej wersji moment obrotowy też jest pewnie większy.

44FG 01.12.2020 16:28

Ale widzieliście już coś konkretnego w kwestii Europy? Czy wciąż tylko te materiały z Tajlandii?

materna 01.12.2020 19:33

Z tego co widać na polskiej stronie Hondy, to lampy i kierunki są zwykłe a nie ledowe, zostaje jak w starej 250:) Widać na Europę jakieś okrojone wersje:)Już mi się nie podoba, bo ja też zwracam uwagę na wygląd:) Kierunki można sobie wymienić, ale przednia lampa w 250 nie podoba mi się w ogóle, a ta nowa zapowiadała się fajnie. Ładniejsza, mniej odstająca i przede wszystkim ledowa... słabo jak dla mnie.

rrolek 01.12.2020 19:56

Po taniości idą, spalona żarówka kosztuje 3,99, spalony reflektor led 399,00. A mówią że jewropa bogata i stać ją... ;)
No sorry, nie mogłem się powstrzymać.
A na serio: jako podstarzały w krzaczorach offrodowiec myślę że większym problemem niż moc czy moment w tabelkach jest sposób ich oddawania, masa pojazdu i jakość zawieszeń. To co proponują jest... smutne :(

Pozdr rr

materna 01.12.2020 20:04

Nie ukrywam że trochę się najarałem na tą CRF, ale już mi chyba przeszło.Skośnoocy mają przynajmniej trochę lepszą wersję:)

mikelos 02.12.2020 09:18

Zaktualizowałem opis na początku wątku o dane dostępne na stronie Honda Poland.
Kierunki i lampę LED pewnie da się ściągnąć z Azji albo pojawi się ekstra płatny pakiet u dealera i za dodatkowe $$$ będzie można poprawić wygląd (no i trochę lepiej świeci).

Moment obrotowy jest delikatnie większy niż w wersji na Azję. To by wskazywało na inne mapy zapłonu. Pewnie pojawią się za moment na rynku akcesoriów moduły z innymi mapami - to nie jest problem.

Na plus jest to że wstawili silnik z CBR. Na minus - subframe połączony z ramą to jest ukłon w stronę sztywności i obniżenia masy ale tak jak rrolek pisze - szit happens. Teraz zostaje prostowanie albo wymiana ramy.

Zawias nadal jest "budżetowy" ale akurat ten element - jeśli ktoś chce mocniej pojeździć - nadaje się do wymiany. Na rynku jest cała masa zamienników. Dla mnie to kluczowy element więc i tak mentalnie szykuje do 50% wartości moto na motanie zawiasu :)

Nie widzę na stronie nic nt ABS. To że jest to nie mam wątpliwości (wieniec na kołach), zresztą przepisy homologacyjne tego wymagają. Ale nie ma słowa o guziku do wyłączania. Mam nadzieję że o tym detalu nie zapomnieli ;) <EDIT> jest odłączalny ABS

Emek 02.12.2020 09:22

Guzik był i jest.
https://www.honda.pl/motorcycles/ran.../overview.html

jtd 02.12.2020 11:11

W 2018r 18300zł, 2021r 24200zł. Moc rośnie i cena rośnie :-). No to teraz tylko czekać na relacje z jazdy i jakieś porównanie z 250L. Mile widziany filmik na YT, jak w takich samych warunkach idzie 250L i 300L.

mikelos 02.12.2020 11:15

Cytat:

Napisał Emek (Post 707365)

Dzięki, faktycznie jest na 6 z 7 slajdów w opisie.

jtd 02.12.2020 11:16

No i teraz zagwostka jakie parametry będzie miało zielone KLX300 i cena?

Emek 02.12.2020 11:31

5599$

sudden 02.12.2020 12:41

Cytat:

Napisał jtd (Post 707388)
W 2018r 18300zł, 2021r 24200zł. (...)

W 2018 taka cena była tylko przez chwilę na wyprzedaży pod koniec roku. Regularna była 21.400 zł.

mikelos 02.12.2020 13:14

Cytat:

Napisał jtd (Post 707390)
No i teraz zagwostka jakie parametry będzie miało zielone KLX300 i cena?

Myślę że dyskusje o KLX warto trzymać w tym wątku: http://africatwin.pl/showthread.php?t=38581

Marcinnn6 02.12.2020 15:46

Cytat:

Napisał mikelos (Post 707364)
Zawias nadal jest "budżetowy" ale akurat ten element - jeśli ktoś chce mocniej pojeździć - nadaje się do wymiany. Na rynku jest cała masa zamienników.

Ale jak ktoś chce mocniej pojeździć to chyba nie kupuje tego moturku jednak.

mikelos 02.12.2020 18:10

Cytat:

Napisał Marcinnn6 (Post 707435)
Ale jak ktoś chce mocniej pojeździć to chyba nie kupuje tego moturku jednak.

Słowem wstępu: miałem KTM 450 EXC, 2 x LC4 640 ADV. Czekam na dostawę części czwarty miesiąc bo wymyśliłem, że chce nową a nie używkę. Kumpel ma rozbabraną 690 i czeka na pompę olejową - ma być w styczniu. A czeka też chyba od września. Myślałem o zakupie nowej 690 ale właśnie z tego powodu ta opcja spadła na dalszy plan. Potrzebuję czegoś do jazdy a nie do grzebania. Słowem: potrzebuję japońca z normalną dostępnością części. Tutaj Honda i Yamaha bije na głowę inne marki.

CRF300L do mojego szwendania (chyba) wystarczy - wszystko da się zrobić wolniej, byle prześwit i zawias pozwalał. Pisząc "mocniej pojeździć" odnoszę się oczywiście względem ograniczeń fabrycznej CRF300L a nie wizji przerobienia tego na EXC. Ja już nie muszę sobie udowadniać że jestem pierwszy samiec w stadzie :) Bawi mnie jazda tam gdzie chce, jak chce, w takim tempie jak chcę.

materna 02.12.2020 19:10

Nie rozumiem dlaczego oświetlenie led jest tylko na Azję??? Co to Europa nie jest jeszcze na to gotowa?:) Za biedna jest, czy co??

Piotr_Z 02.12.2020 19:53

Są już na otomoto oferty na nowe 300-tki:
- CRF300L - cena 24200 zł.
- CRF300 Rally - cena 29700 zł.
Ja się skusiłem na 250L do szwędania po wertepach, odbieram 7 grudnia :)
Pozdro,
Piotr

Marcinnn6 02.12.2020 20:57

Cytat:

Napisał mikelos (Post 707464)
CRF300L do mojego szwendania (chyba) wystarczy - wszystko da się zrobić wolniej, byle prześwit i zawias pozwalał. Pisząc "mocniej pojeździć" odnoszę się oczywiście względem ograniczeń fabrycznej CRF300L

do takiej jazdy pewnie się będzie nadawać dosyć dobrze, biorąc pod uwagę , że będzie to sprzęt nowy etc. ma to swoje plusy (to co pisałeś). Tylko czy po przesiadce z 690, nie będzie zbyt nudno na tym.

Babel 03.12.2020 09:11

Cytat:

Napisał mikelos (Post 707464)
Czekam na dostawę części czwarty miesiąc bo wymyśliłem, że chce nową a nie używkę. Kumpel ma rozbabraną 690 i czeka na pompę olejową - ma być w styczniu. A czeka też chyba od września. ki.

CRF300L do mojego szwendania (chyba) wystarczy - wszystko da się zrobić wolniej, byle prześwit i zawias pozwalał. Pisząc "mocniej pojeździć" odnoszę się oczywiście względem ograniczeń fabrycznej CRF300L a nie wizji przerobienia tego na EXC. Ja już nie muszę sobie udowadniać że jestem pierwszy samiec w stadzie :) Bawi mnie jazda tam gdzie chce, jak chce, w takim tempie jak chcę.

Słyszałem że z KTM ostatnio jakieś jaja z cześciami - gdzie zamwiałeś - ja zmawiam w NMR w Lublinie - jakies srubki na wiosne i były po kilku dniach
Zawsze wszystko przed Covid było praktycznie po kilku dniach - teraz coś sie chyba posrało :(

Jakbyś kupił 300L - to dałbyś się przymierzyć ??
Trochę mnie kusi wizja nowego motocykla - z drugiej strony jak Marcin pisze boje że sie rozczaruje ...

jtd 03.12.2020 10:06

Cytat:

Napisał Piotr_Z (Post 707485)
Są już na otomoto oferty na nowe 300-tki:
- CRF300L - cena 24200 zł.
- CRF300 Rally - cena 29700 zł.
Ja się skusiłem na 250L do szwędania po wertepach, odbieram 7 grudnia :)
Pozdro,
Piotr

Gratuluję, też wziąłem 250L . Po LC4 jestem zadowolony i te pare KM mniej olewam bo wszystko załatwia to że jest nówka nóweczka. Jak na drogi "leśne" to zakładają zębatki 13/42. I tak myślę , że skoro 300L ma wyższy prześwit o 3cm to chyba musi mieć wyżej środek ciężkości , a to już na plus dla mnie nie jest, chyba że się mylę.

Louis 03.12.2020 10:28

Cytat:

Napisał Marcinnn6 (Post 707496)
do takiej jazdy pewnie się będzie nadawać dosyć dobrze, biorąc pod uwagę , że będzie to sprzęt nowy etc. ma to swoje plusy (to co pisałeś). Tylko czy po przesiadce z 690, nie będzie zbyt nudno na tym.

Różnie z tym bywa. Mając 690 w garażu, pojeździłem kilka dni na 250L w tajskiej dżungli. I szczerze cieszyłem się że to niej jest 690, która by na tamtejszej glinie i mokrych liściach zrywała co chwila przyczepność. Mały osiołek powoli wszędzie wciągał i w niewielu miejscach potrzebował większej mocy czy zawiasu niż ten który miał. Za to bardzo doceniłem niski środek ciężkości i promień skrętu obcy chyba wszystkim KTM-om.

https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net...af&oe=5FED5ABC

Marcinnn6 03.12.2020 11:20

Louis - nie byłem w tajskiej dżungli, ale to jest właśnie kwestia tego - DO CZEGO POTRZEBUJEMY dany sprzęt. 690 nie miałem, ale miałem bliźniaczą Huskę TE630 i te sprzęty to jest adrenalina, jebnięcie. Jeżeli ktoś tego nie potrzebuje to CRF'a będzie super. Ja Huskę sprzedałem, bo chciałem jeżdzić jeszcze cięższy teren i dlatego kupiłem 2T.
Tak jak napisałem do szwędania super, zapewne pod dobrym kierownikiem też wiele może ten motur pokazać. Kto co potrzebuje :)

A na tej ścieżce ze zdjęcia to lokalesi pewnie skuterami w klapkach latają :)

Mhv 03.12.2020 11:41

Cytat:

Napisał mikelos (Post 707464)
Słowem wstępu: miałem KTM 450 EXC, 2 x LC4 640 ADV. Czekam na dostawę części czwarty miesiąc bo wymyśliłem, że chce nową a nie używkę. Kumpel ma rozbabraną 690 i czeka na pompę olejową - ma być w styczniu. A czeka też chyba od września. Myślałem o zakupie nowej 690 ale właśnie z tego powodu ta opcja spadła na dalszy plan. Potrzebuję czegoś do jazdy a nie do grzebania. Słowem: potrzebuję japońca z normalną dostępnością części. Tutaj Honda i Yamaha bije na głowę inne marki.

Ty tak serio z tą dostępnością części??
Przecież KTM tak szybko wszystko ma, od ręki i to taniej niż japonia?
Miałem zupełnie inne wyobrażenie o tym (z tego co pomarańczowi koledzy piszą zazwyczaj)..

materna 03.12.2020 15:03

Jeszcze garść informacji dla zainteresowanych:
https://hondanews.eu/pl/pl/motorcycl...i-crf300-rally

https://hondanews.eu/pl/pl/motorcycl...l-model-2021-2

mikelos 03.12.2020 16:54

Cytat:

Napisał Mhv (Post 707539)
Ty tak serio z tą dostępnością części??
Przecież KTM tak szybko wszystko ma, od ręki i to taniej niż japonia?
Miałem zupełnie inne wyobrażenie o tym (z tego co pomarańczowi koledzy piszą zazwyczaj)..

Czekam od września na dźwigienkę zaworów ssących:
https://ktmsklep.pl/schemes/oem-part/58536060144
Miała być na początek grudnia, potem na 12.12 a od kilku dni termin dostępności to 29.12 I jestem dziwnie spokojny że znowu się przesunie :)

Kumpla KTM 690 z 2015 leży u Szparaga. Pompa olejowa (jedna z dwóch) będzie w styczniu. Szaparg musi być zachwycony trzymając rozbebeszone truchło w warsztacie.

Wczoraj gadałem z kumplem co ma biznes w Indiach. Tam KTM ma status bardzo premium, sporo osób kupiło 390. I też nie mają części na czas. Tutaj pierwszy z brzegu news: https://www.autocarindia.com/bike-ne...-months-417374

Ja wiem że covid, opóźnienia, itd. Ale jak pomyślę że coś dupnie na początku sezonu i sprzęt będzie stał w garażu to skacze mi ciśnienie. A to nie jest zdrowe, jeszcze jakaś żyłka mi pęknie :)

CRF300L dziś zamówiona, dostawa przełom stycznia/lutego. W pierwszej dostawie będą sztuki z rokiem produkcji 2020. W marcu/kwietniu będzie już rocznik 2021.

mikelos 03.12.2020 16:58

Cytat:

Napisał Babel (Post 707528)
Słyszałem że z KTM ostatnio jakieś jaja z cześciami - gdzie zamwiałeś - ja zmawiam w NMR w Lublinie - jakies srubki na wiosne i były po kilku dniach
Zawsze wszystko przed Covid było praktycznie po kilku dniach - teraz coś sie chyba posrało :(


Jakbyś kupił 300L - to dałbyś się przymierzyć ??
Trochę mnie kusi wizja nowego motocykla - z drugiej strony jak Marcin pisze boje że sie rozczaruje ...

Zamawiam przez KTM Olsztyn. Bardzo dobra obsługa. Ale to nie ma znaczenia, bo magazyn centralny jest gdzieś w Europie. Jak dealer lokalny nie ma zapasu czegoś na półce to czekasz tak samo jakbyś stał pod drzwiami fabryki.


Zapraszam w lutym :)

Cytat:

Napisał materna (Post 707477)
Nie rozumiem dlaczego oświetlenie led jest tylko na Azję??? Co to Europa nie jest jeszcze na to gotowa?:) Za biedna jest, czy co??

O ile orientuje się w temacie, to marża na sprzedaży motocykli to 4-8% max. Przy cenie motocykla 24 000 PLN jeden procent to +/i 250 PLN. Marża wynosi więc 1-2 tys PLN na sztuce.

Słowem: przy tanim motocyklu każda złotówka ma znaczenie. By utrzymać niską cenę i trzymać marżę, europejski importer zamówił konfigurację: silnik 300 ccm (na Japonie idzie 250 ccm bo są inne podatki), ABS i katalizator (musiał bo norma EURO 5) ale "zaoszczędził" na lampie i kierunkach LED. Pewnie ta oszczędność to właśnie taki 1% marży.

W tym jest dodatkowa logika: jest miejsce na oferowanie pakietu full LED za ekstra kasę (np za 1000 PLN) albo miejsce na upgared modelu na któryś kolejny sezon i podniesienie znowu ciut ceny.

"Księgowi" zawsze byli obecni przy projektowaniu produktu. Możemy wieszać na nich przysłowiowe psy, ale to ci "źli księgowi" zapewniają rentowność firm, które mają kasę na rozwój i inwestycje. Historia motoryzacji jest pełna nawiedzonych konstruktorów i niesamowitych koncepcji, które nie przetrwały zderzenia z ekonomią i potrzebami użytkowników.

materna 03.12.2020 17:30

Cytat:

Napisał mikelos (Post 707566)
O ile orientuje się w temacie, to marża na sprzedaży motocykli to 4-8% max. Przy cenie motocykla 24 000 PLN jeden procent to +/i 250 PLN. Marża wynosi więc 1-2 tys PLN na sztuce.

Słowem: przy tanim motocyklu każda złotówka ma znaczenie. By utrzymać niską cenę i trzymać marżę, europejski importer zamówił konfigurację: silnik 300 ccm (na Japonie idzie 250 ccm bo są inne podatki), ABS i katalizator (musiał bo norma EURO 5) ale "zaoszczędził" na lampie i kierunkach LED. Pewnie ta oszczędność to właśnie taki 1% marży.

W tym jest dodatkowa logika: jest miejsce na oferowanie pakietu full LED za ekstra kasę (np za 1000 PLN) albo miejsce na upgared modelu na któryś kolejny sezon i podniesienie znowu ciut ceny.

"Księgowi" zawsze byli obecni przy projektowaniu produktu. Możemy wieszać na nich przysłowiowe psy, ale to ci "źli księgowi" zapewniają rentowność firm, które mają kasę na rozwój i inwestycje. Historia motoryzacji jest pełna nawiedzonych konstruktorów i niesamowitych koncepcji, które nie przetrwały zderzenia z ekonomią i potrzebami użytkowników.

Coś w tym jest...
Ale mogą od razu zaproponować wersję podstawową z tradycyjnym oświetleniem oraz wersję z oświetleniem led plus jakieś inne dodatki.
Wtedy klient będzie miał wybór i zakupi odpowiedni sprzęt dla siebie.

kristoch 03.12.2020 19:36

W masowej produkcji każda wariantowość podnosi cenę jednostkową.

Za to z tej informacji prasowej jest jedna ciekawa rzecz - moment obrotowy jest wyższy przy niższych obrotach. Piszą też, że jest wyższy w całym przebiegu krzywej, już od 2000/min. Do tego mocniejsze przełożenia 1-5.
Toż to demon będzie. Jak zmieniłem w 690 przednią zębatkę o 1 ząb to strach było gaz odkręcać ;-)

ciekawie brzmi ta 300L
Ale papier wszystko przyjmie.

Adagiio 03.12.2020 19:51

Nie rozumiem czepiania się ceny tego motorka, za kilkuletniego enduraka trzymającego się kupy trza położyć na stole piątkę euri żeby go móc zabrać. A tu w podobnej cenie jest nowy motorek. Nigdy wam nie dogodzi i zawsze znajdziecie powód żeby narzekać.

Tomasa 03.12.2020 20:23

Bardzo słuszna uwaga. Wystarczy spojrzeć na cenniki Huski albo Bety, gdzie trzeba mieć prawie 40 koła na motocykl.

materna 03.12.2020 20:57

Cytat:

Napisał kristoch (Post 707579)
W masowej produkcji każda wariantowość podnosi cenę jednostkową.

Za to z tej informacji prasowej jest jedna ciekawa rzecz - moment obrotowy jest wyższy przy niższych obrotach. Piszą też, że jest wyższy w całym przebiegu krzywej, już od 2000/min. Do tego mocniejsze przełożenia 1-5.
Toż to demon będzie. Jak zmieniłem w 690 przednią zębatkę o 1 ząb to strach było gaz odkręcać:)

ciekawie brzmi ta 300L
Ale papier wszystko przyjmie.

No te parametry silnika, plus przełożenia, wyglądają nawet nieźle. Zwiększony prześwit i skok zawieszenia...Trochę tych zmian jednak jest. Ciekawe jak to się przełoży z papieru na rzeczywistości. Trzeba jazdę próbną umawiać:)

44FG 03.12.2020 22:13

Cytat:

Napisał mikelos (Post 707563)
CRF300L dziś zamówiona, dostawa przełom stycznia/lutego. W pierwszej dostawie będą sztuki z rokiem produkcji 2020. W marcu/kwietniu będzie już rocznik 2021.

Jak byłem u dealera na początku listopada pytać o ten motocykl to mi mówili, że być może pierwsze zamawiane sztuki załapią się na ten sam rabat wyprzedażowy który obecnie obejmuje 250L (chyba 21600). Rozumiem, że o niczym takim nie było mowy jak dziś zamawiałeś?

jtd 03.12.2020 22:43

Cytat:

Napisał Adagiio (Post 707585)
Nie rozumiem czepiania się ceny tego motorka, za kilkuletniego enduraka trzymającego się kupy trza położyć na stole piątkę euri żeby go móc zabrać. A tu w podobnej cenie jest nowy motorek. Nigdy wam nie dogodzi i zawsze znajdziecie powód żeby narzekać.

A ja to uwazam , ze ceny wszystkich motocykli są chore. Za co sie tyle placi? I dla przykladu prawie 50koła za taką Crf450. To ja się pytam Co tam tyle kosztuje? Porównując do aut to ceny motocykli są z kosmosu. Amen.

kristoch 04.12.2020 00:23

Cytat:

Napisał jtd (Post 707615)
A ja to uwazam , ze ceny wszystkich motocykli są chore. Za co sie tyle placi? I dla przykladu prawie 50koła za taką Crf450. To ja się pytam Co tam tyle kosztuje? Porównując do aut to ceny motocykli są z kosmosu. Amen.


Z kosmosu powiadasz?
Tu masz analogowy odpowiednik takiej 450-ki wśród rowerów. Bez silnika - https://www.specialized.com/pl/en/s-...r-evo/p/175267.
A tu z silnikiem, za 65kpln - https://www.specialized.com/pl/en/s-...vo-sl/p/175105.
I wcale nie tak łatwo je kupić bo (podobno) jest duży popyt...

Nie mówię, że mi się to podoba tylko, że cena nie zależy od liczby części, z jakich się składa produkt. Cena jest taka jaką akceptuje wystarczająca liczba kupujących. A już w hobby (jakim są motocykle w Europie) tym bardziej.

Prince 04.12.2020 21:17

Cytat:

Napisał jtd (Post 707615)
A ja to uwazam , ze ceny wszystkich motocykli są chore. Za co sie tyle placi? I dla przykladu prawie 50koła za taką Crf450. To ja się pytam Co tam tyle kosztuje? Porównując do aut to ceny motocykli są z kosmosu. Amen.

Nie no spoko. Przecież możesz kupić Rometa ADV 250 za połowę tej kwoty. I już jest super?

Ja to sie raczej dziwie cenom starych ponad dwudziestoletnich sztrucli czy to hondy czy yamahy wystawianym i sprzedanym za kilkanaście tyś. Podobne produkty europejskie które mają ponad 20 lat to już w ogóle pominę milczeniem, bo kupowanie pełnoletniej czy huski czy pomarańczy to już dla mnie horyzonty optymizmu którego nie jestem już w stanie sobie wyobrazić.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.