Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Termomodernizacja /?/ mnóstwo wątpliwości (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44981)

matjas 04.10.2023 19:34

Termomodernizacja /?/ mnóstwo wątpliwości
 
Druzja - jest tak:

Przez całe lata tkwiłem w paleniu drewnem i tak wspierająco pozostanie ale szykujemy się do remontu domu i przyległości niestety ale muszę, wziąwszy również pod uwagę obecne ceny drewna opałowego, pomyśleć nad stworzeniem sobie elternatywy.
Dom ma około 180m2, do niego jest gospodarczo przytulony mój grajdół o pow jakieś 40mkw.
Chata jak i garaż są ocieplone porządnie styro i mają nowoczesne okna.
W domu można powiedzieć, że nie ma NIC w tej chwili bo kominka i DGP nie liczę. Instalacje CO na piętro trzeba zrobić. Baniak na CWU w domu również no itd.
Baniak można latem zasilić kolektorem lub/i panelem PV tylko do grzania ciepłej wody w baniaku.

Na pewno remont będzie się łączył z konkretnym rozpierdolem i z tym niestety się liczę ale chcę ukierunkować działania jakoś konkretnie i w tej chwili mam w głowie takie drogi:

1. pompa ciepła - skucie posadzek i zrobienie podłogówki na parterze a na piętrze założenie niskotemperatorowych konwektorów. pojęcia narazie nie mam jakie będą koszty takiej inwestycji, ale obawiam się kosztów eksploatacji z brakiem przewidywalności cen prądu - raczej w górę niż w dół, raczej nie skłaniam się w stronę PV;

2. piec na pellet - na zimę liczę jakieś 4t /?/ - cenowo podobnie jak z drewnem. są różne pellety, można coś kombinować z ceną. Można w garażu zrobić ew bufor w podłogówkę potem albo coś. Zielony jestem w te klocki - wiem mniej więcej co bym chciał.

Zarówno dla pompy jak i dla pieca mam przygotowaną w garage kotłownię. 12m od domu. Parę lat temu zakopałem na 1.8m rury preizolowane i doprowadziłem je do domu. Mogę zatem zrobić kotłownię w garażu /cokolwiek by to nie było/ i przy okazji troszkę puścić tego ciepła na warsztat co będzie również dla mnie bardzo istotną rzeczą bo w zimę teraz jest dramat.

Kominek chcę zostawić w domu, odciąć od DGP, zrobić go w pełni na grawitacji jako wsporcze i awaryjne źródło ciepła. Żadnych sprzęgieł, pomp itd choć wielokrotnie miałem taką ochotę.

Kanały po DGP chcę wykorzystać do rekuperatora bo na strychu będzie na to miejsce.

Doradźcie co byście wybrali a może zaproponujecie coś jeszcze innego, mądrzejszego w tej sytuacji.

lotnik 04.10.2023 20:40

Pompę ciepła. Teraz są dofinansowania do termomodernizacji.

matjas 04.10.2023 21:01

Nie mam opcji na dofinansowanie. Przynajmniej nie z gminy.

BTW - może się ktoś wypowie jakie to są koszty samej pompy i późniejszej eksploatacji?

ArtiZet 04.10.2023 21:04

Pompa ciepła bez PV chyba sensu nie ma bo koszty prądu beda duże.

P.S. moi teściowie wywalili kopciucha i dali piec na pellet spełniajacy odpowiednie normy....rury starego typu i kaloryfery żeliwne zostały- jestem ciekaw ich zużycia pelletu na sezon

lotnik 04.10.2023 21:19

Cytat:

Napisał matjas (Post 831724)
Nie mam opcji na dofinansowanie. Przynajmniej nie z gminy.

BTW - może się ktoś wypowie jakie to są koszty samej pompy i późniejszej eksploatacji?

Jesteś na jakiejś czarnej liście że nie masz opcji na dofinansowanie z programu czyste powietrze ?

Jak ktoś Ci będzie wmawiał że bardziej opłaca się piec na pelet niż pompa ciepła to przestań czytać te dobre rady.
I nie, ja nie sprzedaje pomp ciepła tylko jestem inżynierem z branży efektywności energetycznej. Można nadal jedzic golfem II na oleju z frytek (piec na pelet) albo…. aaaa w sumie to ja w Twoim domu nie będę mieszkał ;)
Zacznij od sprawdzenia możliwości dofinansowania, np z programu czyste powietrze.

matjas 04.10.2023 21:29

no ale po co w ten deseń gadka.
nie dostanę dofinansowania i już. są pewne te... no... progi.

chodzi o przedstawienie jak to może wyglądać jeśli idzie o póżniejszą eksploatację. nie planuję PV i jak już to powiedziano powyżej może swędzieć.

Rafał_RD 04.10.2023 21:29

Cytat:

Napisał lotnik (Post 831727)
Jesteś na jakiejś czarnej liście że nie masz opcji na dofinansowanie z programu czyste powietrze ?

Zacznij od sprawdzenia możliwości dofinansowania, np z programu czyste powietrze.

Myślę że tutaj słowem klucz, może być kryterium dochodowe ...

matjas 04.10.2023 21:32

uwzięli się ch... jak ktoś ma więcej niż trzy motocykle to nie dostanie pompy z gminy :D

ArtiZet 04.10.2023 21:35

Cytat:

Napisał matjas (Post 831732)
uwzięli się ch... jak ktoś ma więcej niż trzy motocykle to nie dostanie pompy z gminy :D

I słusznie....2 moto powinieneś oddac sąsiadom co są na 500/800+ :D

matjas 04.10.2023 21:43

no dobra - wracamy z orbity


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.