Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   regulacja zaworów-klucz (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4772)

mckrzysiek 11.12.2009 07:47

regulacja zaworów-klucz
 
najpierw się pochwalę - jako mechaniczny lamer zupełny, kierując się Waszymi radami oraz doczytywując w haynesowej biblii swojemy własnemy rencamy wymieniłem olej, filtr, płyn w chłodnicy, oleje w lagach (z demontażem lag i porządną inspekcją), klocki i płyn hamulcowy (przód i tył), przejrzałem i przesmarowałem wszystkie znalezione styki elektryczne... No - nie owijając - była chwila gdy czułem się jak Bruce Wszechmogący:D

Tak szło mi dobrze, że stwierdziłem, że synchro gaźników i luzy na zaworach to też dam przecież radę. I na tych zaworach poległem:mur:

Czym - u licha - wykręcacie te pieprzone kontry z główką w kształcie kwadrata? Na moje mocno nieprofesjonalne oko to klucz przydałby się jakiś o rozmiarze rzędu 4, a gdzie bym nie pytał wszędzie mi mówią, że najmniejszy dostępny kluczyk to 6... A już optymalnie to by mi się marzył taki kluczyk nasadkowy, ale o takim pod główkę w kształcie kwadratu to już w ogóle, zdaniem pytanych fachmanów mogę zapomnieć.

Druga rzecz - wyczytałem, że duża śruba, ta od wału korbowego, powinna być dokręcana z wyczuciem (określonym w stosownej liczbie Nm), bo inaczej kolejnym razem już jej nie odkręcimy. Cóż, kiedy kolo, który poprzednio serwisował mój motocykl, najwyraźniej tego nie doczytał i dokręcił tak mocno, że już na etapie dokręcania nadkruszył gniazdo, w które wchodzi klucz imbus. I dupa. Oczywiście nie dałem rady tego odkręcić, a obawiam się, że zabawa z wykrętakiem niewiele przy aluminium pomoże - co najwyżej rozwiercę sobie otwór:vis:. Jak to pieroństwo teraz wykręcić i co zrobić, żeby za rok znowu nie stanąć przed tym samym problemem... (najchętniej to bym wspawał w gniazdo typową srubę 10mm, z sześcioboczną głową i odkręcałbym wszystko standardowym kluczem nasadkowym. Ćwiczył ktoś takie cóść?

I rzecz trzecia - skierowana raczej do aktualnych i byłych trampkarzy. Czy da się w trampku 1996 zdjąć głowicę bez demontowania całego silnika? Bo jak bym nie próbował rama mi nie pozwalała...:mur:

Vooytas 11.12.2009 10:24

Czy piszesz o tej aluminiowej zaślepce na imbus pod którą jest łeb do kręcenia wałem?

Jeżeli tak to jest z tym problem. Mnie też dotknął. Po czasie ta śruba się nieźle zapieka/zakleja, jest tam też oring uszczelniający który przypuszczam utrudnia odkręcenie. Jeżeli masz to już zmasakrowane to radze (tak jak mi wcześniej poradził Podos) szlifierka/gumówka/fleksa cienka tarcza i naciąć rowek (delikatnie żeby syfu nie napchać do środka) i przecinakiem odkecisz. Nowa zaślepka kosztowała mnie 46 złotych (może coś się zmieniło).

Ja już nie odkręcam tej zaślepki już więcej. Teraz wysoki bieg, wykręć po świecy i kołem sobie zakręcisz.

Co do reg zaworów to są klucze do tego przeznaczone, ale bez problemu udaje się przytrzymywać śrubę kluczykiem nastawnym (francuz?). Ważne żeby przy luzowaniu kręcić kontrą (kontra to nakrętka a nie odwrotnie) a nie starać się za wszelką cenę przekręcić ośką bez popuszczania kontry.

Artuditu 11.12.2009 10:39

odkręcasz kontrę (chyba 8 albo 10mm nakrętka) kombinerkami regulujesz luz, kręcąc tym kwadratowym właśnie i na koniec trzymając te kwadratowe, dokręcasz ową nakrętkę. Wsio.:Thumbs_Up:

podos 11.12.2009 10:40

nie potrzeba do tego klucza, wystarczą kombinerki - lekko chwyć i zakontruj. nie obraca się.
Sruba do dekla czeka Cie nowa. Dokrecanie 10Nm

rambo 11.12.2009 10:47

klucz rowerowy do szprych pasuje do naszych zaworów. Nie da się nawet zdjać dekla pokrywy zaworów w TA niestety.

mckrzysiek 11.12.2009 19:42

I wszystko jasne. Jeżeli nakrętka jest kontrą, a nie to-to z kwadratowym łbem to widzę światełko w tunelu:drif:. Jutro spróbuję ponownie - może jednak dam radę;-)
dzięki

tomekc 12.12.2009 00:16

Angole reguluja zawory w devil-ce kluczem od centralnego ogrzewania (zaworki maja takie kwadraty do odpowietrzania)

bigos 12.12.2009 11:32

Cytat:

Napisał mckrzysiek (Post 88125)
Druga rzecz - wyczytałem, że duża śruba, ta od wału korbowego, powinna być dokręcana z wyczuciem (określonym w stosownej liczbie Nm), bo inaczej kolejnym razem już jej nie odkręcimy. Cóż, kiedy kolo, który poprzednio serwisował mój motocykl, najwyraźniej tego nie doczytał i dokręcił tak mocno, że już na etapie dokręcania nadkruszył gniazdo, w które wchodzi klucz imbus. I dupa. Oczywiście nie dałem rady tego odkręcić, a obawiam się, że zabawa z wykrętakiem niewiele przy aluminium pomoże - co najwyżej rozwiercę sobie otwór:vis:. Jak to pieroństwo teraz wykręcić i co zrobić, żeby za rok znowu nie stanąć przed tym samym problemem... (najchętniej to bym wspawał w gniazdo typową srubę 10mm, z sześcioboczną głową i odkręcałbym wszystko standardowym kluczem nasadkowym. Ćwiczył ktoś takie cóść?

Jeśli piszesz o tej śrubie do kręcenia wałem to swego czasu mając podobny kłopot posłuchałem Artuditu i zostawiłem śrubę w spokoju, obracając wałem przez tylne koło (wszucasz 4-5 bieg i kręcisz).:D

zbyszek_africa 12.12.2009 13:46

Jescze poczytaj o punkcie zwrotnym tłoka ZZ, żebyś nie regulował otwartych zaworów.

pozdr.

mckrzysiek 12.12.2009 19:35

kluczyk wyrzeźbiłem z kawałka metalu i po całodziennej walce wreszcie mogę stwierdzić, że pierwsza w moim życiu regulacja zaworów zakończona (mam nadzieję, że sukcesem i niczego nie spier...:dizzy:).
Dzięki za porady, naprawdę się przydały.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.