Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Adaptacja KTM 690 Supermoto R jako motocykl ADV (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=22709)

motormaniak 28.12.2014 22:01

Adaptacja KTM 690 Supermoto R jako motocykl ADV
 
7 Załącznik(ów)
Dlaczego Ktm 690 Supermoto jako baza motocykla enduro ADV?


- bo jest nawet 50% tańszy od wersji enduro,
- klasyczne rozwiązanie zbiornika paliwa i tylnej ramy, większy zbiornik,
- klasyczne rozwiązanie wahacza i mocowanie podnóżków,
-szersza niż w enduro i wygodniejsza kanapa,
- bo i tak planowałem użytkowanie motocykla na co dzień z kołami supermoto.
Oczywiście supermoto ma również cały szereg wad względem wersji enduro: zawieszenie o skoku 200 mm, układ wydechowy idący dołem, przednia lampa z błotnikiem i tylna część pojazdu są „piękne alternatywnie”.
Motocykl nie ma być typowym hard enduro, lecz motocyklem do codziennej jazdy do pracy zamiast skutera , raz- dwa razy w roku po zmianie kół służący do turystyki ADV. Typowo w teren zostawiam CRF.


Baza:
Załącznik 52135

Załącznik 52136


Motocykl ma prawdopodobny przebieg 15 tys km, oprócz oryginalnych w cenie dostałem do niego komplet akrapów, które spieniężyłem - docelowo motocykl będzie miał pojedyńczy wydech.



Zakupiłem wahacz z kiwaczkami oraz amor z enduro r . Wahacze z supermoto oraz enduro mają taką samą długość oraz szerokość w miejscu mocowania (to zmierzyłem wcześniej). Niestety zbiornik gazu od amortyzatora z enduro koliduje z ramą oraz airboxem w supermoto :(
Wahacz enduro ma przesunięty 3 cm punkt mocowania kiwaczki względem wahacza supermoto - tak więc również nie da się go założyć do supermoto. Finał : wahacz enduro wraz z amorem idą na sprzedaż.


Załącznik 52137
Załącznik 52138
Załącznik 52140
Załącznik 52139


Wsadziłem do motocykla tylne koło 18 cali. Opona -już nie nowa w skrajnym położeniu naciągu ma do wahacza 3mm, względem wahacza enduro jest tam 1,5 cm mniej miejsca. Na szczęście zakres regulacji jest duży. Ciekawostką jest to że opona 130/90/18 ma praktycznie identyczną wysokość co zastosowana w oryginale 17 calowa.

Załącznik 52141


Na razie brak funduszy i czasu na dalsze prace. Proszę nie krytykować zbyt intensywnie bo mam słabą psychikę i popadnę w deprechę....

Cibor klv 28.12.2014 23:02

No dawaj dawaj Maniak, ja myślałem nad tym samym,tylko z Yamahą XT660 Supermoto, podobnie jak w przypadku Kata, większa podaż i niższe ceny, ale brak czasu na dłubanie spowodował, że odpuściłem.

Kazmir 28.12.2014 23:16

Dawaj dawaj, tylko coś zrób z tymi wydechami - okropne te kominy

madafakinges 28.12.2014 23:22

Myślisz, że ten filigranowy wahacz nie zrobi kuku?
I jaki amor na tył przewidujesz? Może cos ze zbiornikiem na przewodzie?

ps. to jeden z paskudniejszych moto jakie jeździ po świecie;)

Boski-Kolasek 28.12.2014 23:51

Ja tez czekam z zainteresowaniem bo i mnie ten pomysl sie obija po glowie

Hermes 28.12.2014 23:52

Zapowiada się ciekawie. Mocno kibicuję i z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń!! :D

motormaniak 29.12.2014 08:14

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 410253)
Dawaj dawaj, tylko coś zrób z tymi wydechami - okropne te kominy

Kominy nawiązują wyglądem do Ktmów Rally startujących w Dakarze:)
Zmienię to na pojedyńczy wydech - ale kosmetyka na końcu.

motormaniak 29.12.2014 08:19

Cytat:

Napisał madafakinges (Post 410254)
Myślisz, że ten filigranowy wahacz nie zrobi kuku?
I jaki amor na tył przewidujesz? Może cos ze zbiornikiem na przewodzie?

ps. to jeden z paskudniejszych moto jakie jeździ po świecie;)

ten filigranowy wahacz ma przekrój większy niż ten w afryce i dwa razy niz w XR-ce.. przypuszczam że jest sztywniejszy niż ten w wersji enduro, a na pewno parę gram cięższy (porównując organoleptycznie) O jego wytrzymałość się absolutnie nie martwię Ponieważ amor z enduro r mi nie podpasił, prawdopodobnie zostanie oryginał z SM, dostanie tylko inna sprężynę.

Adagiio 29.12.2014 08:43

Do adventure nie potrzeba literki "R" , zwykłe enduro 690 starczy , jakieś bambetle można na tył załadować . Na seryjnym baku 200 km zasięgu w stosunkowo ciężkim terenie ( wydmy i afrykański pioch ) , po rumuńskich paryjach nawet więcej przejedzie ale tam z paliwem nie ma problemu . Jak się chce pojechać dalej to akcesoryjny bak i masz ponad 400 km autonomii , do tego owiewka co by po twarzy nie dmuchało , grzebniecie w seryjnym zawiasie i gotowe . To tylko moje prywatne zdanie , rozumiem chęć dłubania i zbudowania sobie moto , sam tak robię . Tylko pozostawienie zwieszenia sm do działań w terenie nie bardzo rozumiem , wymiana sprężyn nie wiele zmieni , trzeba interweniować w hydraulikę i odpowiedni setting , czy warto z tym walczyć....... Nie znam u nas nikogo co potrafi to dobrze zrobić pod enduro , może znajdziesz takich co zrobią dobrze ale tylko w crossie
Powodzenia .

motormaniak 29.12.2014 09:12

Adagiio - oczywiście masz rację. Moja wizja jest taka, zobaczymy czy pomysł się obroni - nie będzie łatwo bo w garażu stoi mój zmotany Dominator ADV i jest naprawdę udany.
Przedni zawias wymienię. Do tej pory w moich zmotach wsadzałem zawias z KTm-a sx a z twardszymi sprężynami i działało to zadowalająco i tak tu będzie.
Jak pisałem wcześniej motocykl ma służyć na co dzień do dojazdów do pracy na kołach SM, zmieniając koła raz-dwa razy w roku na enduro.
Owiewki nie będzie - bo lubię jak mi w mordę wieje.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.