Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Clutchless shifting (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33205)

consigliero 12.10.2018 13:01

Czasem zdarza mi się nie używać sprzęgła, spowodowane jest to głównie zmęczeniem. Po ostatniej wycieczce mam ból nadgarstka w lewej ręce i ból mięśnia przywodzącego nadgarstek w prawej ( tam pewnie dochodzą zmiany związane ze złamaniem nadgarstka) . Mając to na względzie jak mam okazję to zmieniam biegi bez sprzęgła. Mam też nowe linki gazu wymienione profilaktycznie przed tym ostatnim weekendem i może trzeba trochę czasu aby przestały stawiać opór . Biegi bez sprzęgła zmieniam od początku ale jak napisałem jest to wynikiem tylko i wyłącznie kwestią zmęczenia, gdy mam problemy to ułatwiam sobie pracę oszczędzając rękę. Obecnie zastanawiam się nad tempomatem aby dać szansę odpocząć prawej dłoni. Podczas jazdy na stojąco przeważnie też zmieniam biegi bez sprzęgła. Znajomy który zawodowo zajmuje się motocyklami mając okazję przejechać się moim motocyklem, stwierdził że moja skrzynia biegów pracuje lepiej jak ta montowana w nowszych motocyklach.

bicio 12.10.2018 20:46

Cytat:

Napisał Mhv (Post 605766)
Ok, ale czy rozmawiamy o sprzętach lekkich typu EXC, WR lub wręcz o trialowaniu..czy o cięższych AT/LC8/NAT itp, sądziłem że o tej drugiej grupie i tu sprawa wygląda wydaje mi się nieco inaczej.

To zależy gdzie i jak jeździsz, ale korzystanie ze sprzęgła jako dopełnienia gazu przydaje się wszędzie gdzie potrzebujesz trakcji, pozwala kontrolować motocykl, ułatwia utrzymanie równowagi etc.
Najprostsze ćwiczenia - slalom, ósemka - użycie sprzęgła gazu i hamulca pozwala wykonać je sprawniej, pewniej i w sposób kontrolowany. A ósemka i slalom to symulacja sytuacji w której codziennie znajduje się każdy kierujący motocyklem.
Warto ćwiczyć i kupno triala wcale nie jest takie od czapy, choć można na tym co się ma pod ręką :)

W LC8 gdzie reakcja na gaz jest jaka jest bez użycia sprzęgła ciężko o trakcję, a przy niskich obrotach łatwo go zdusić. Na jedynce staram się nie jeździć właśnie ze względu na trakcję, dużo lepiej jest na dwójce i sprzęgle.

W AT przyjarałem kiedyś bo na półsprzęgle próbowałem ruszyć z dwójki na stromym podjeździe - nie polecam.

Agent 16.10.2018 13:31

Ja na waszym miejscu zadałbym sobie kilka pytań:
- czy zamiast zmieniać biegi z miedzygazem, lepiej palić sprzęgło nadużywając go w terenie i przy małych prędkościach?
- czy znacie przypadki zerwania linki sprzęgła w takich sytuacjach i jak sie to skończyło?
- ilu znacie kierowników, którzy zepsuli skrzynię, a ilu którzy spalili sprzęgło?
- kiedy jesteś bardziej stabilny/a na moto, jak trzymasz kierę ośmioma palcami, czy sześcioma, szczególnie gdy szarpie w terenie?
- czy jazda na półsprzęgle wynika z braku moich umiejętności, czy rzeczywistej potrzeby?

Na asfalcie w trakcie bezstresowej jazdy to bez znaczenia jak zmieniasz biegi. W terenie owszem ma.

majki 16.10.2018 16:14

Od dłuższego czasu zmieniam biegi w NAT bez sprzęgła (w górę od 3). Biegi wchodzą płynniej i ciszej niż ze sprzęgłem, a do tego prawie nie zdarzają się wypadnięcia 5ki (o czym już pisałem w innym temacie). Niestety coś jest nie tak ze skrzynią w CRFie i dokładnie czuję pod butem różnicę w zmianie na 5 (wchodzi jakby z podwójnym kliknięciem, dwuetapowo) i na pozostałe biegi (płynnie, bez 'przeskoków'). W dól też czasem zmieniam bez sprzęgła, ale rzadko, bo tu nie ma większej różnicy. Oczywiście wszystkie zmiany z międzygazem i naciskiem na dźwignię. Faktycznie dużo lepiej się zmienia bez sprzęgła przy bardziej dynamicznej jeździe na asfalcie/szutrze...w terenie różnie robię - zależnie od warunków itd.

I ciekawostka,wg mnie CRFa dużo lepiej przyjmuje zmianę bez sprzęgła niż LC8... ;)

madafakinges 16.10.2018 16:34

Moja się dotarła i chodzi miodzio, nie pamiętam kiedy ostatni raz mi się zdarzyło wypadnięcie biegu. A zdarzało się przy niechlujnie zapięciu z 3. na 4.
Więcej jeździć i dotrzeć sprzeta.

majki 16.10.2018 17:02

10tkm zrobione, nadal jak się zapomnę i użyję sprzęgła do wbicia 5tki to jest często zonk... Tak wiem, pewnie jeszcze z 15tkm i się 'ułoży'... :p

JarekO 16.10.2018 17:38

Cytat:

Napisał majki (Post 606467)
10tkm zrobione, nadal jak się zapomnę i użyję sprzęgła do wbicia 5tki to jest często zonk... Tak wiem, pewnie jeszcze z 15tkm i się 'ułoży'... :p

A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

madafakinges 16.10.2018 17:41

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606470)
A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

I tak bym się nie zamienił:haha2:

JarekO 16.10.2018 17:44

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał madafakinges (Post 606471)
I tak bym się nie zamienił:haha2:

A na taki:

Załącznik 84007

Ubolewam na swój sposób, że tylko dwa dni było mi dane na nim polatać.....

Emek 16.10.2018 17:49

Cytat:

Napisał JarekO (Post 606470)
A w R12GS LC jak w masło. Góra i dół. Tylko strzał w komin jako skutek uboczny :).

Tylko od dźwięku jaki towarzyszy zmianie biegów w GS to włosy dęba stają. Jakby Niemiec zwrotnice łomem przestawiał :D.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.