Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Domowy asystent (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44754)

consigliero 15.08.2023 10:34

Domowy asystent
 
Jako że forum broni, forum radzi oraz nigdy cię nie zdradzi, zadaję taki temat. Jak zoptymalizować zarządzanie tym co jest sterowane w domu. Do tej pory mam tylko podgląd w pojedyńczych aplikacjach ale każda może być dołączona do asystenta. Pewnie potrzebny jakiś serwer, od czego zacząć ? A może po prostu rozchodzić ?

Afro_BAU 16.08.2023 21:31

Poczytaj o home asistant. Otwarte oprogramowanie w którym w zasadzie można zintegrować wszystko. Stawiasz wirtualną maszynę albo jakiś mały komputer i dokladasz po kolei. Niestety trzeba trochę poklikać, ale ma nawet aplikacje na telefon czy tablet na ścianie. Obsługuje wifi, tuya, bluetooth, irde, modbus i co tam sobie jeszcze chcesz. Jest masa forów na których ludzie wrzucają swoje wtyczki do urządzeń.

Janek-2004 17.08.2023 08:30

Znajomi opowiedzieli mi tę historię która wpisuje się po trosze w scenariusz jaki może zaistnieć w takim domu zarządzanym przez takiego asystenta. Otóż małżeństwo spędzało sobotnie popołudnie i wieczór na przyjęciu weselnym w nieodległej miejscowości. Na czas ich nieobecności do opieki nad małymi dziećmi zjechała babcia - matka jednego z małżonków. Z nastaniem pory leżakowania babcia położyła dzieciaczki spać, sama również wzięła kąpiel i w piżamach będąc zamiast zająć się czytaniem książki czy oglądaniem telewizji postanowiła pokazać synowej jak powinien wyglądać porządny dom i zaczęła robić pranie. A że było jeszcze relatywnie jasno to postanowiła powiesić pranie w ogrodzie, żeby w domu był porządek. Mamunia tak się zajęła rozwieszaniem prania, że nie zauważyła jak czujnik zmierzchu zaczął zamykać rolety. Drzwi wejściowe oczywiście zamknięte od środka, komórka została w środku i dzieci same. Bramka i furtka też na elektrozamek. Na szczęście sąsiedzi siedzieli sobie w altance i zdziwili się nieco co babka w piżamie robi przy ich ogrodzeniu, po czym po chwili zadzwonili do małażeństwa, na szczęście synowa nie piła alkoholu i mogła przyjechać z wesela wpuścić mamunię do środka zurig. Także taka przestroga zanim asystent przejmie władzę nad Waszymi domami :)

Mazurkas007 17.08.2023 08:57

Ja mam podobną historię ale inne zajście.
Dom pusty, szwagier i jego zona wyjechali na weekend nad morze. Sąsiad za płotem postanowił zamontować oświetlenie świateczne. W momencie próby uruchomienia lampek na trawniku, jebeo tak, że wywaliło zasilanie całego osiedla. Przyjechała energetyka i prąd wrócił. Ale w pustym domu nie ruszyło ogrzewanie z powodu braku komunikacji kocioł- centralka sterowania domem.
Na nic był zdalny dostęp przez internet i aplikacje w telefonie, wracali do domu z weekendu, żeby wszystko nie zamarzło. Kocioł był sprawny i pomiar temperatury i wszystko co trzeba. Ale nie było komunikacji z centralką i kocioł czekał na sygnał startu. Centralka jak napisano powyżej : rolety, wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie zewnętrzne, brama wjazdowa, garażowa, itp...itd...

consigliero 17.08.2023 09:09

To może jednak jak do tej pory będę robił za centralkę. Bo u mnie jak padnie prąd a ostatnio zdarza się że fazy brakuje, to skąd o tym wiem. No bo sobie chce zobaczyć jak koty przed domem harcują, a aplikacja pokazuje że jest Off Line. No to kontrolnie sprawdzam co tam w pompie piszczy, przeważnie też jest Off line. Już tak dla pewności sprawdzam produkcję fotowoltaiczną i mam sprawę jasną. Za pomocą aplikacji wysyłam do PGE informację że nie ma zasilania, nie będąc na miejscu nie wdaję się w szczegóły typu brakuje jednej, brakuje dwóch faz albo wszystkich. Ostatnio mieliśmy taką sytuację, że brakowało chyba dwóch ale połowa płyty kuchennej była zasilana. No i jeszcze rolety pokazują się na czerwono jak jest problem z prądem. To jest cała moja inteligencja w domu. Są jeszcze jakieś światła, ale wymagają bycia w obiekcie. Zamki otwieramy z klucza.

Kamyk 17.08.2023 09:28

Cytat:

Napisał Mazurkas007 (Post 826505)
Ja mam podobną historię ale inne zajście.
Dom pusty, szwagier i jego zona wyjechali na weekend nad morze. Sąsiad za płotem postanowił zamontować oświetlenie świateczne. W momencie próby uruchomienia lampek na trawniku, jebeo tak, że wywaliło zasilanie całego osiedla. Przyjechała energetyka i prąd wrócił. Ale w pustym domu nie ruszyło ogrzewanie z powodu braku komunikacji kocioł- centralka sterowania domem.
Na nic był zdalny dostęp przez internet i aplikacje w telefonie, wracali do domu z weekendu, żeby wszystko nie zamarzło. Kocioł był sprawny i pomiar temperatury i wszystko co trzeba. Ale nie było komunikacji z centralką i kocioł czekał na sygnał startu. Centralka jak napisano powyżej : rolety, wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie zewnętrzne, brama wjazdowa, garażowa, itp...itd...

Mam to rozwiązane na przetwornicy i akumulatorach. Nie ma prądu do 48h i piec nadal chula.

Kamyk

Mazurkas007 17.08.2023 09:55

Na wszystko jest sposób i rozwiązanie, tylko w miarę dodawania gadżetów system staje sie bardziej i bardziej skomplikowany ( oraz kosztowny).

consigliero 17.08.2023 10:25

Ja się dziwię temu problemowi, bo to oznacza że autem nie mam funkcji powrotu do życia po przywróceniu zasialania, moim zdaniem to podstawa.

Mazurkas007 17.08.2023 11:20

Nie pamiętam już teraz, czy problemem był sam brak zasilania i system się nie podniósł, czy jak zasilanie ebło, to padła jakaś elektronika.
Podaję tylko przykład na to, że sterowanie wszystkiego z jednego ekranu ma swoje minusy.

aadamuss 17.08.2023 11:33

Po czasie większość takich instalacji przestaje działać - jeśli ktoś nie grzebie tam non stop żeby utrzymać przy życiu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.