Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Forumowy Mechanik (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=182)
-   -   Poradnik mechaniczny szparaga. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=17148)

szparag 11.03.2013 00:17

Poradnik mechaniczny szparaga.
 
Jako, że widziałem w życiu na oczy kilka Afryk i nie tylko, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę. Jeśli macie jakiś problem, nie wiecie jak coś zrobić by było dobrze piszcie chętnie pomogę. Ludzie którzy dzwonili ( lub w inny sposób się kontaktowali ) ze swoimi problemami, wiedzą, że raczej chętnie to robię, a czasem nawet z sukcesem.
Pozdrawiam i zapraszam.

szparag 11.03.2013 00:40

Pierwsza porada szparaga.
Jak złożyć rozrząd w AT. pomyślałem w piątek by o tym napisać po tym jak trafiła do mnie kolejna sztuka składana przez " mechanika " z przestawionym rozrządem.

Ustawiamy przedni cylinder w pozycji TDC, co odpowiada w AT znakowi FT we wzierniku w lewej pokrywie w tej pozycji zakładamy wałek rozrządu na przednim cylindrze. Wałek ma być skierowany krzywkami w dół i oczywiście zamontowany zgodnie ze znakami na kole. To ustawienie odpowiada zakończenie cyklu sprężania i rozpoczęciu cyklu pracy, czyli obydwa zawory zamknięte, w tej pozycji regulujemy również luzy zaworowe.
Następnie przekręcamy odwrotnie do wskazówek zegara silnikiem zakładając na wał klucz nr 17 poprzez wziernik w lewym deklu o 232 stopnie ( około 2/3 ) w tym miejscu pojawia się znak RT, który oczywiście odpowiada TDC tylnego cylindra. W tym miejscu zakładamy wałek tylnego cylindra w sposób analogiczny do przedniego czyli krzywkami na dół, co odpowiada przejściu ze sprężania do cyklu pracy.
Amen.
Mam nadzieję, że uratuję tym choć jeden silnik.

sizyrk 11.03.2013 01:15

Taka tylko luźne pytanie : skoro robisz przy silnikach od AT może warto pomyśleć o jakiś zdjęciach poglądowych?
Dla przypomnienia : Każdy kiedyś pierwszy raz rozrząd rozbierał i błędy popełniał , coś tam jakoś tam i ktoś poprawiał i pokazywał ....

szparag 11.03.2013 01:21

Napisz co jest nie jasne w opisie i jakie zdjęcie by ci pomogło gdybyś to składał, zrobię i wstawię.
Pozdr.

Stary-S3 11.03.2013 07:14

Pytanie do fachowca.
Jaka książka do napraw i regulacji AT?
Może być po Angielsku byle nie po Niemiecku bo za bardzo zardzewiałem w tym języku a techniczny niemiecki to już w ogóle lipa.
No i oczywiście gdzie to kupić :D

szparag 11.03.2013 08:53

Jeśli potrzebujesz wiedzy podstawowej z zakresu mechaniki to "Haynes", jest tam sporo opisów, to takie coś jak nasza seria "Sam naprawiam".
Jeśli jesteś ogarnięty mechanicznie dużo lepsze są oryginały wydawane przez Hondę, mniej opisów, a więcej i dokładniejsze dane. Na co dzień pracuję na oryginałach, na szkoleniach proponuję jednak korzystanie z Haynesa. Co do zakupu, Haynesa znajdziesz w necie, np w Larssonie, albo czasem na Alledrogo. Orginały, pozostaje kwestia ściągnięcia PDF.
Pozdrawiam

diverek 11.03.2013 10:03

Cytat:

Napisał szparag (Post 298734)
Jako, że widziałem w życiu na oczy kilka Afryk i nie tylko, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę. Jeśli macie jakiś problem, nie wiecie jak coś zrobić by było dobrze piszcie chętnie pomogę. Ludzie którzy dzwonili ( lub w inny sposób się kontaktowali ) ze swoimi problemami, wiedzą, że raczej chętnie to robię, a czasem nawet z sukcesem.
Pozdrawiam i zapraszam.

No szparagu, Pawle, kolego mój drogi. swego czasu różne słowa między nami się przewijały, czasami dobre czasami mniej fajne, moją żonę nawet raz doprowadziłeś do łez, o czym możesz nawet nie wiedzieć. Ale jeśli chodzi o mój pogląd co do twej fachowości to doktorat to mało, profesurę z afryki masz w moich oczach. Ale nie o tym chce teraz pisać. Po tym co prawisz powyżej to normalnie przywracasz mi wiarę w ludzi. W bezinteresowne koleżeństwo i otwarta chęć niesienia pomocy komuś, kto jej potrzebuje. a to teraz rzadkość wśród ludzi i bezcenny dar. Stary no normalnie nadaje ci honorowe obywatelstwo Diverkowic, zasługujesz na klucze od bram i pełny dostęp do skarbca, ekkhhhhmmmm znaczy miało być barku:) Wybacz że jedynie klucze od Brunetkowego pasa cnoty ostawię sobie. Ale myśle że przy takiej piękności jak nasza Milenka, nie sprawi Ci to problemu. Trzymaj się brachu i przyj do przodu.

szparag 11.03.2013 10:44

Druga porada szparaga.
Mocowanie przedniego koła, a dokładnie dokręcanie 4 nakrętek M6, rzecz jak można by pomyśleć banalna, jednak rzadko widzę to dobrze przykręcone. Problem leży w kolejności przykręcania. Poniekąd logicznie większość przykręca to na krzyż, jednak jest to bardzo duży błąd. Postępować należy tak : Dokręcamy oś koła, następnie z odpowiednim momentem, Czyli 12 NM, proponuję zacząć od 10 NM dokręcamy dwie górne nakrętki tak by nasza kosteczka siadła na płasko do lagi. Oczywiście kosteczkę mocujemy zgodnie z jej oznaczeniem. Dopiero po dokręceniu górnych śrub na gotowo, dokręcamy dolne wskazanym momentem. Powstanie w ten sposób szpara na dole a góra będzie na styk i tak ma być. Dlaczego? odpowiedzcie sobie w którym kierunku są przenoszone główne siły od koła.
Ta zasada dotyczy również mocowania kierownicy i klamek. Niedowiarkom proponuję zdemontować kostkę, lub uchwyt kierownicy i położyć go na płaskim stole.
Pozdrawiam

szparag 11.03.2013 10:53

Nawiązując do mojej poprzedniej wypowiedzi metoda ta sprawdza się super w przypadku mocowania pompy hamulcowej , górę przykręcamy na styk dół delikatnie i uzyskujemy w ten sposób " luz sportowy" podczas gleby lusterko nie połamie nam pompy.



Lupi nie śmieć, po prostu mi się pompa zawiesiła i spaliła kostka z żółtymi kabelkami, doprowadzając do spalenia głównego bezpiecznika, wraz z przekaźnikiem rozrusznika :).

pałeł 11.03.2013 11:36

szparagu pozwolisz ze sie wtrace jest an tych elemetach strzałka która sugeruje kolejnosc dokrecania :) i napis up popraw jesli wprowadzam w bład :)

szparag 11.03.2013 11:41

Jest, ale nie pisałem, że nie ma, napisałem by zamontować zgodnie z oznaczeniem :), a to już chyba jest banalne :).

pałeł 11.03.2013 11:47

wiem tylko chciałem zwrócic uwage ze na czesci napisano jak to przykrecac :) mechanicy wiedza dlaczego sa te strzałki i napisy UP tylko często nawet o tym nie mysla bo to jest oczywiste :)

szparag 11.03.2013 11:50

Oczywiste i owszem, jak założyć, ale już nie jak przykręcić, też kiedyś robiłem to na krzyż, bo tak jest logicznie, posprawdzajcie w swoich motocyklach to sobie odpowiecie, czy jest to problem. Na 9 motocykli na które przed chwilą zerknąłem, 2 mają dobrze :).
Nie walmy postów nic nie wnoszących, bo ciężko będzie się przebić, ma być tak jak napisałem i tyle, jak ktoś uważa inaczej, to chętnie przeczytam dlaczego. Amen

torak 11.03.2013 18:06

Dzięki szparag.
Dużo staram się robić sam i wydawało mi się, że tak banalne rzeczy jak mocowanie koła to ja już umiem. Widzę że jeszcze muszę się wiele douczyć, na co mocno liczę. :bow:

banditos 11.03.2013 19:53

Bardzo ciekawa inicjatywa Szparag!
Gratulieren Sich - Jorge dobrze napisalem?

Jako ze pytania na pewno beda sie powtarzac, dobrze byloby przeniesc pozniej tresc do konkretnego watku.


No to zaczynamy;

1. Gdzie tzn w jakiej odleglosci i jak gleboko nacinamy klamki sprzegla i hamulca przedniego? Wykonujemy 1 naciecie czy moze np 2, a jesli tak to dlaczego?

2. Czy przykrecenie orginalnego reglera poprzez aluminiowa podstawe z reglera Rafwro moze wplynac negatywnie na oddawanie ciepla, przewodnictwo czy co inne?

3. Podlaczenie grzanych manetek - gdzie jest lepiej wlutowac kable do sterownika. Czy bezposrednio pod stacyjke, a jesli tak to ktory kabel, czy poprzez swiatla przednie.

4. Jaka farba mozna zabezpieczyc wahacz aluminiowy?

5. Znasz jakis sensowny sposob ochrony kabli, glownego bezpiecznika i wszystkiego innego co znajduje sie z lewej strony pod pod boczkiem? Bardzo irytuje mnie ze zawsze jest tam sporo syfu, wody itp


Powiedzmy ze to co mnie najbardziej nurtuje na ta chwile;)

PS. Czy mozna w tym watku zadawac pytania odnosnie sprzetu warsztatowego?


Dzieki

sluza 11.03.2013 20:17

nie powinienem zabierać głosu, ale ad 4 aż się na usta ciśnie odpowiedź: "Farbą ameliniową..... do amelinium"

szparag 11.03.2013 20:30

1. Gdzie tzn w jakiej odleglosci i jak gleboko nacinamy klamki sprzegla i hamulca przedniego? Wykonujemy 1 naciecie czy moze np 2, a jesli tak to dlaczego?
Jedno nacięcie w odległości około 1-1,5 cm od "kulki" zakańczającej klamkę wystarcza, tak na głębokość 1-1,5 mm w zależności od grubości klamki.

2. Czy przykrecenie orginalnego reglera poprzez aluminiowa podstawe z reglera Rafwro moze wplynac negatywnie na oddawanie ciepla, przewodnictwo czy co inne?
Na pewno nie pogorszy pod warunkiem, że będzie to zmasowane, można również użyć specjalnej pasty pomiędzy regulator a płytkę by lepiej przewodziło ciepło. Ale pamiętaj, spalony regulator to często skutek nie przyczyna.

3. Podlaczenie grzanych manetek - gdzie jest lepiej wlutowac kable do sterownika. Czy bezposrednio pod stacyjke, a jesli tak to ktory kabel, czy poprzez swiatla przednie.
Każde z podanych przez ciebie rozwiązań jest nie do końca właściwe, walnę wieczorkiem dokładny opis jak to zrobić.

4. Jaka farba mozna zabezpieczyc wahacz aluminiowy?
Powiem szczerze na tym się nie znam, tzn są tu mądrzejsi ode mnie np Cynciu wywołam go do tablicy :)

5. Znasz jakis sensowny sposob ochrony kabli, glownego bezpiecznika i wszystkiego innego co znajduje sie z lewej strony pod pod boczkiem? Bardzo irytuje mnie ze zawsze jest tam sporo syfu, wody itp
To temat na konkretną i dość długą wypowiedź, zrobię to niebawem.


Powiedzmy ze to co mnie najbardziej nurtuje na ta chwile

PS. Czy mozna w tym watku zadawac pytania odnosnie sprzetu warsztaowego?
Tak. Ale na destylacji się nie znam :):)

banditos 11.03.2013 20:36

Szparag szybszy niz blyskawica!

Dzieki

szparag 11.03.2013 20:52

Cynciu, jak już zajrzałeś to pisz o amelinium :)

szparag 11.03.2013 22:00

Kolejna porada szparaga :

Podpinamy dodatkowe wyposażenie. Czyli, gniazda, volto-mierze, olejarki, manetki, nawigacje i inne takie.
Zasada nr 1, jak najmniej ingerencji w oryginalną wiązkę !!!
Zasada nr 2, najlepiej by wszystko działało po przekręceniu kluczyka i taką metodą się zajmiemy, inna jest według mnie zła i już :).

Zgodnie z zasadą nr 1 musimy zbudować całą instalację od podstaw.
Nasza instalacja będzie się składać z trzech przewodów , bezpiecznika i przekaźnika. Zamiast budować możemy kupić gotową która występuje jako dodatek do de-facto fajnego gniazda zapalniczki, dostępna jest w sieci sklepów zaopatrywanych przez firmy: Olek Motocykle, lub Inter Motors, nasi PID-owcy też zapewne mają to w ofercie.
Jeśli nie chcemy kupować możemy stworzyć taką wiązkę sami. Ma ona wyglądać następująco : plus i minus ( + zabezpieczony bezpiecznikiem w zależności od potrzeb 5-10 amper ) trafiają do przekaźnika, plus jako nasz główny zasilający akcesoria, minus jako sterowanie, po czym dalej zmierza do zasilania akcesoriów. Plus wychodzi dalej po przekaźniku na zasilanie akcesoriów, by jednak mógł wyjść musimy dostarczyć zasilanie do przekaźnika które go załączy. Przepraszam, ale staram się pisać najprościej jak potrafię.
Na schemacie ma to wyglądać tak :
http://africatwin.com.pl/picture.php...pictureid=1131
Jak ktoś ma dar do rysowania to niech zrobi ładniejszy :), podmienię :)

Teraz najważniejsze gdzie to popodpinać. :)
plus i minus możemy podłączyć pod akumulator tak jak na rysunku ( kiedyś tak robiłem ), ale ostatnio zaczęły mnie bardzo irytować te dodatkowe kable na klemach i podpinam to następująco :
+ do przekaźnika rozrusznika, razem z grubym kablem który idzie wprost do akumulatora. W RD 03 i 04, nakrętka M6 w 07 i 07A śrubka M5 na imbus 4.
- do masy w 03 i 04 do wzmocnienia ramy pod bakiem zaraz obok fabrycznego podłączenia masy, w 07 i 07A do śruby M6, na klucz 8 mocującej cewkę WN tylnego cylindra.
i najważniejsze sterowanie, można je podpiąć do kabli ze stacyjki ( kiedyś tak robiłem ) ale można i lepiej, ( teraz tak robię ) do zasilania wentylatora.
Dlaczego ? Otóż jest to najmniej obciążany na co dzień układ a jak spojrzycie w schemat jest on stworzony tylko dla wentylatora. ( bodajże czarno niebieski kabel wtyczka przy ramie obok wentylatora. Przy takim podpięciu uzyskujemy dodatkowo kontrolkę wentylatora, jeśli nagle podczas jazdy zgasną nam wszystkie nasze gadgety, to najpierw sprawdzamy bezpiecznik wentylatora, inaczej sprawdzilibyśmy go dopiero jak wywali płyn, albo wskazówka wejdzie na czerwone.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania na ten temat lub coś jest nie jasne to pisać.
Pozdrawiam

tomasz77 11.03.2013 22:13

Się grzecznie spytam-ile obrotów powinny być wykręcone śruby od składu mieszanki w 07A?:bow:

jorge 11.03.2013 22:26

Szparag jak Ty jeszcze na to czas znajdujesz:dizzy: ??

szparag 11.03.2013 22:40

Cytat:

Napisał tomasz77 (Post 299168)
Się grzecznie spytam-ile obrotów powinny być wykręcone śruby od składu mieszanki w 07A?:bow:

Nie jestem ci w stanie odpowiedzieć wynika to ze zbyt wielu rzeczy, ale średnio około od 2,5 do 4, tak zazwyczaj to wygląda, pewnie kiedyś o tym napiszę ale to długi będzie artykuł.
Pozdr.

Cytat:

Napisał jorge (Post 299184)
Szparag jak Ty jeszcze na to czas znajdujesz:dizzy: ??

Śnieg spadł :), che che, a tak na poważnie nie widzę powodu bym się miał czymś nie podzielić, nie przekażę tego co na szkoleniach, i nie zrobię z kogoś mechanika, ale może chociaż niektórym pomogę, wszystkiego się nie da opisać. A swoją drogą, mam nadzieje że, szanowni uczniowie się nie gniewają :).
Pozdr.

chworz 11.03.2013 23:09

Szparag, jeśli można z prośbą ... .
Czy tematy dotyczące konkretnych tematów możesz pisać jednym kolorem czcionki, aby odróżniały się od pytań i odpowiedzi bardziej kurtuazyjnych ?
Będzie łatwiej poruszać się po tak tworzonym poradniku. Np takim kolorkiej jaki zapodałeś jak w poniższym przykładzie

Cytat:

Napisał szparag (Post 299097)
1. Gdzie tzn w jakiej odleglosci i jak gleboko nacinamy klamki sprzegla i hamulca przedniego? Wykonujemy 1 naciecie czy moze np 2, a jesli tak to dlaczego?
Jedno nacięcie w odległości około 1-1,5 cm od "kulki" zakańczającej klamkę wystarcza, tak na głębokość 1-1,5 mm w zależności od grubości klamki.


Cibor klv 11.03.2013 23:12

Szparag, równy z Ciebie gość :Thumbs_Up: Czekam na zgłębienie tematu regulacji składu mieszanki.

Poncki 11.03.2013 23:15

Wątek fajny, to korzystam i się pytam :)

Nie mogę odkręcić dużej śruby od kosza sprzęgłowego.
Dokręcenie sprężyn niewiele daje.
Czy jeśli dam podkładki pod sprężyny, będzie git?

I drugie pytanie tu:

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14264&page=2

Dwa ostatnie posty.

Z góry dzięki za pomoc :Thumbs_Up:

Cytat:

Napisał chworz (Post 299227)
Szparag, jeśli można z prośbą ... .
Czy tematy dotyczące konkretnych tematów możesz pisać jednym kolorem czcionki, aby odróżniały się od pytań i odpowiedzi bardziej kurtuazyjnych ?
Będzie łatwiej poruszać się po tak tworzonym poradniku. Np takim kolorkiej jaki zapodałeś jak w poniższym przykładzie

Średnio to czytelne...

Artek 11.03.2013 23:18

1.Może w formie filmu na YT. kilka słów o naciągu, smarowaniu łańcucha i dbaniu o zdawczy wałek.

szparag 11.03.2013 23:23

Odpowiedź na niebiesko

Cytat:

Napisał Poncki (Post 299235)
Wątek fajny, to korzystam i się pytam :)

Nie mogę odkręcić dużej śruby od kosza sprzęgłowego.
Dokręcenie sprężyn niewiele daje.
Czy jeśli dam podkładki pod sprężyny, będzie git? Nie, zblokuj tylne koło na 5 biegu ( źle się to robi, ale się da np w terenie, Sambor może coś o tym powiedzieć - wymiana sprzęgła na pustyni :) ) Najłatwiej jest to odkręcić kluczem pneumatycznym , nie masz, pożycz.

I drugie pytanie tu:

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14264&page=2

Dwa ostatnie posty.

Wklej pytanie, bo inaczej będzie burdel, o kurcze przepraszam nieład.

Z góry dzięki za pomoc :Thumbs_Up:

Mogę.

Cytat:

Napisał chworz (Post 299227)
Szparag, jeśli można z prośbą ... .
Czy tematy dotyczące konkretnych tematów możesz pisać jednym kolorem czcionki, aby odróżniały się od pytań i odpowiedzi bardziej kurtuazyjnych ?
Będzie łatwiej poruszać się po tak tworzonym poradniku. Np takim kolorkiej jaki zapodałeś jak w poniższym przykładzie


ex1 11.03.2013 23:27

Cytat:

Napisał Cibor klv (Post 299231)
Szparag, równy z Ciebie gość :Thumbs_Up: Czekam na zgłębienie tematu regulacji składu mieszanki.

ja też się podepnę pod temat, składu mieszkanki.. wprawdzie motocykl inny
ale temat podobny,

zrobiłem wydech 2w1 na przelocie, ustawiłem iglicę i skad mieszanki na seryjne położenie, wszytki jest git, ale po odpouszczeniu gazu, silnik dużo wolniej schodzi z obrotów niz poprzednio, jak był wydech 2w2 na przelocie, i iglicą na srodkowej pozycji.

tak ma być czy coś zmieniać?, regulować? może mieszanką coś?

szparag 11.03.2013 23:29

Cytat:

Napisał ARTEK (Post 299240)
1.Może w formie filmu na YT. kilka słów o naciągu, smarowaniu łańcucha i dbaniu o zdawczy wałek.

Bez przesady z tym YT, ja to jestem ze wsi i nawet kamery nie potrafię obsłużyć, a co dopiero konto na YT założyć :).
Może jutro się uda to opiszę :).

Cytat:

Napisał ex1 (Post 299247)
ja też się podepnę pod temat, składu mieszkanki.. wprawdzie motocykl inny
ale temat podobny,

zrobiłem wydech 2w1 na przelocie, ustawiłem iglicę i skad mieszanki na seryjne położenie, wszytki jest git, ale po odpouszczeniu gazu, silnik dużo wolniej schodzi z obrotów niz poprzednio, jak był wydech 2w2 na przelocie, i iglicą na srodkowej pozycji.

tak ma być czy coś zmieniać?, regulować? może mieszanką coś?

Tak być nie może bo znaczy to, że jest za ubogo benzynki a za wiele powietrza, musisz wzbogacić mieszankę, iglica raz do góry i trochę więcej na składzie, wydech 2 w 1 równa się wyższa prędkość wylotowa spalin powodująca zubożenie mieszanki poprzez częściowe jej wysysanie przy przejściu z suwu wydechu do suwu ssania, obydwa zawory są przez chwilę otwarte. Oczywiście zakładam, że wszystko na dolocie jest szczelne i nie kombinowałeś z filtrem air-boxem itp.

Poncki 11.03.2013 23:35

1 Załącznik(ów)
Koło stoi w miejscu, kręci się tylko środek.
Dodam, że sprężyny mają 41 mm, a limit wynosi 43,9...

Drugie pytanie brzmi następująco:

Kupiłem uszczelkę wydechu:http://www.larsson.pl/index.php?c=r&...Q==&bid=104400

Niestety nie wchodzi ona na wcisk. Jest milimetr luzu.
Wygląda to tak:

Załącznik 38459

Jak dokręcę, to się uszczelni, czy coś jest nie teges?

szparag 11.03.2013 23:38

Koło stoi w miejscu, kręci się tylko środek. - Wbij 5 bieg. Pewnie masz na luzie.


Drugie pytanie brzmi następująco:

Kupiłem uszczelkę wydechu:http://www.larsson.pl/index.php?c=r&...Q==&bid=104400

Niestety nie wchodzi ona na wcisk. Jest milimetr luzu.
Wygląda to tak:

Załącznik 38459

Jak dokręcę, to się uszczelni, czy coś jest nie teges?
Nie jest ok, ale powinno doszczelnić, choć pewien nie jestem, zależy od Twojego wykonania tej operacji. musisz doprowadzić element do którego wchodzi uszczelka do idealnego kształtu tak by tam weszła na wcisk, potem wciskasz w to wewnętrzną i dokręcasz powinno być ok.

Poncki 11.03.2013 23:56

Z tą śrubą jeszcze powalczę:)

Zastanawiam się jeszcze nad uszczelką.
Wydech mam oryginalny i uszczelkę do mojego modelu.
Powinno być dobrze, a nie jest.
Rura nie powinna się chyba wyrobić w takim miejscu?!

szparag 12.03.2013 00:01

Nie wyrobiła się postępuj jak napisałem wyżej, te uszczelki takie są i jest to chmm cycornia.
Pozdr.

Poncki 12.03.2013 00:26

Cycornia = niska jakość ? :D

Zewnętrzna średnica jest na wcisk, tak jak być powinno.

szparag 12.03.2013 00:33

No wiesz jakaś taka członkowa :)
Jak tak to będzie ok.

Cytat:

Napisał ARTEK (Post 299240)
1.Może w formie filmu na YT. kilka słów o naciągu, smarowaniu łańcucha i dbaniu o zdawczy wałek.

Znalazłem coś na YT :) może nie o łańcuchu, ale blisko :)

http://www.youtube.com/watch?feature...v=mho73dbyRAk#!

Stary-S3 12.03.2013 07:07

Normalnie Szparag czytasz mi w myślach. Miałem spytać o to jak przełączyć instalacje grzanych manetek tak aby szła przez włącznik (stacyjkę) ale już nie zdążyłem bo sam to napisałeś. Wielkie dzięki.

Rychu72 12.03.2013 07:24

Pierwsze pytanie.
Odnośnie przekaźników.
Z gadżetów elektrycznych mam: gniazdo zapalniczki, manetki, halogeny, voltomierz, ładowarkę navi.
Na razie to wszystko hula na czterech instalacjach z przekaźnikiem i osobnymi bezpiecznikami. Trochę za dużo tego i ledwo mieści się pod prawym boczkiem. Da się to jakoś skompaktować?

Drugie pytanie

Zamieniłem orginalny tłumik na dedykowanego do Afry leosia. Afra chodzi raczej bez zmian.... no może lepiej ciągnie, bardziej liniowo.
Czy trzeba na nowo ustawiać składy przy dedykowanym tłumiku i kiedy mi to ustawisz :)?

Pozdr

ex1 12.03.2013 07:41

Cytat:

Napisał szparag (Post 299251)
Tak być nie może bo znaczy to, że jest za ubogo benzynki a za wiele powietrza, musisz wzbogacić mieszankę, iglica raz do góry i trochę więcej na składzie, wydech 2 w 1 równa się wyższa prędkość wylotowa spalin powodująca zubożenie mieszanki poprzez częściowe jej wysysanie przy przejściu z suwu wydechu do suwu ssania, obydwa zawory są przez chwilę otwarte. Oczywiście zakładam, że wszystko na dolocie jest szczelne i nie kombinowałeś z filtrem air-boxem itp.

efekt o którym piszę to praca na otwartym airboxie,oraz na Tłumiku bez dbkilera. bo jestem w trakcie ustawiania, w układzie wydechowym wszystko szczelne. wcześniej jak iglica była podniesiona o 1 ząbek to silnik strzelał w wydech. nawet na wolnych obrotach. teraz pracuje ewidentnie lepiej, tyle właśnie że ciagnie, nawet po odpuszczeniu gazu. co mi się nie podoba. podkręcę.nieco mieszankę, zamknę Airboxa i wsadzę dbkilera i może pomoże..? :)

szparag 12.03.2013 10:27

Cytat:

Napisał ex1 (Post 299302)
efekt o którym piszę to praca na otwartym airboxie,oraz na Tłumiku bez dbkilera. bo jestem w trakcie ustawiania, w układzie wydechowym wszystko szczelne. wcześniej jak iglica była podniesiona o 1 ząbek to silnik strzelał w wydech. nawet na wolnych obrotach. teraz pracuje ewidentnie lepiej, tyle właśnie że ciagnie, nawet po odpuszczeniu gazu. co mi się nie podoba. podkręcę.nieco mieszankę, zamknę Airboxa i wsadzę dbkilera i może pomoże..? :)

Myślę, że w tej sytuacji samo zamknięcie Air-boxa zmieni bardzo, ale to bardzo wiele, napisz co to jest za motocykl.I jakie ma przeróbki, tzn, wydech, filtry, dziury w air-boxe itp. Będzie znacznie łatwiej.
Pozdr.

Cytat:

Napisał Rychu72 (Post 299299)
Pierwsze pytanie.
Odnośnie przekaźników.
Z gadżetów elektrycznych mam: gniazdo zapalniczki, manetki, halogeny, voltomierz, ładowarkę navi.
Na razie to wszystko hula na czterech instalacjach z przekaźnikiem i osobnymi bezpiecznikami. Trochę za dużo tego i ledwo mieści się pod prawym boczkiem. Da się to jakoś skompaktować?

Drugie pytanie

Zamieniłem orginalny tłumik na dedykowanego do Afry leosia. Afra chodzi raczej bez zmian.... no może lepiej ciągnie, bardziej liniowo.
Trzeba na nowo ustawiać składy przy dedykowanym tłumiku i kiedy mi to ustawisz :)?

Pozdr

Zrób z tego dwie, jedna na wszystkie bajery, a druga na halogeny, za sterowanie przekaźnikiem może posłużyć plus z dodatkowego wyposażenia z oczywiście dodatkowym przełącznikiem. a przekaźnik od halogenów zasil z bezpośredniego plusa, masa do przekaźnika halo.. może być również z akcesoriów, ale już masa czyli - zasilający żarówki tylko bezpośrednio, podepnij go pod fabryczną masę z lewej strony ramy przy chłodnicy, przy okazji ją wyczyścisz :).
Co do składów, daj mu po 1/4, 1/2 więcej na gaźnik,i zobacz jak będzie, na pewno mu to nie zaszkodzi, a jak się spotkamy to zerknę :).

Pozdr.

ex1 12.03.2013 10:37

motocykl To LC8 w wersji Super Enduro, modyfikacje to filtr DNA, plus mały pre filtr gąbkowy. wydech zmodyfikowany do 2w1, normalnie jest 2w2, do tego założona końcówka na przelocie Wingsa. dopasowana do wydechów 2w1 dla LC8 - dedykowana. nie było zmian na dyszach. fabrycznie iglica na 2 kresce, przy jeździe na przelocie na wydechach 2w2 dałem na 3 kreskę. teraz przy przejściu na 2w1 z powrotem powróciłem do 2 kreski.

Rychu72 12.03.2013 10:40

Cytat:

Napisał szparag (Post 299368)
Zrób z tego dwie, jedna na wszystkie bajery, a druga na halogeny, za sterowanie przekaźnikiem może posłużyć plus z dodatkowego wyposażenia z oczywiście dodatkowym przełącznikiem. a przekaźnik od halogenów zasil z bezpośredniego plusa, masa do przekaźnika halo.. może być również z akcesoriów, ale już masa czyli - zasilający żarówki tylko bezpośrednio, podepnij go pod fabryczną masę z lewej strony ramy przy chłodnicy, przy okazji ją wyczyścisz :).
Co do składów, daj mu po 1/4, 1/2 więcej na gaźnik,i zobacz jak będzie, na pewno mu to nie zaszkodzi, a jak się spotkamy to zerknę :).

Pozdr.

A jak opędzić bezpieczniki? Teraz po każdym przekaźniku mam bezpiecznik i to daje mi jakąś informację co może ewentualnie robić zwarcie. Dać je przed przekaźnikiem, a potem wszystkie kabelki razem do 87 w przekaźniku?

szparag 12.03.2013 10:46

Cytat:

motocykl To LC8 w wersji Super Enduro, modyfikacje to filtr DNA, plus mały pre filtr gąbkowy. wydech zmodyfikowany do 2w1, normalnie jest 2w2, do tego założona końcówka na przelocie Wingsa. dopasowana do wydechów 2w1 dla LC8 - dedykowana. nie było zmian na dyszach. fabrycznie iglica na 2 kresce, przy jeździe na przelocie na wydechach 2w2 dałem na 3 kreskę. teraz przy przejściu na 2w1 z powrotem powróciłem do 2 kreski.
Ustaw, składy na fabrykę plus pół obrotu, iglice na fabrykę poskładaj to wszystko do kupy łącznie z air boxem, sprawdź wszystkie podciśnienia, i powinno gadać, potem lekkie korekty, jak zobaczysz co się dzieje.Tak jeszcze dumam, zwróć zwłaszcza uwagę na wszystkie podciśnienia, czy coś ci się nie odpięło ??

Cytat:

Napisał Rychu72 (Post 299371)
A jak opędzić bezpieczniki? Teraz po każdym przekaźniku mam bezpiecznik i to daje mi jakąś informację co może ewentualnie robić zwarcie. Dać je przed przekaźnikiem, a potem wszystkie kabelki razem do 87 w przekaźniku?

Bezpiecznik zawsze przed przekaźnikiem, skrobnę ci wieczorkiem schemat.

ex1 12.03.2013 12:04

Cytat:

Napisał szparag (Post 299375)
Ustaw, składy na fabrykę plus pół obrotu, iglice na fabrykę poskładaj to wszystko do kupy łącznie z air boxem, sprawdź wszystkie podciśnienia, i powinno gadać, potem lekkie korekty, jak zobaczysz co się dzieje.Tak jeszcze dumam, zwróć zwłaszcza uwagę na wszystkie podciśnienia, czy coś ci się nie odpięło ??

Dziękuje bardzo uprzejmie :)

szparag 12.03.2013 12:11

Nie ma za co, napisz o postępach :)

matjas 12.03.2013 12:12

Cytat:

Napisał ex1 (Post 299403)
Dziękuje bardzo uprzejmie :)

Szparag można tu pisać ??? :D

Dokładnie jak Szparag pisze - bo znamy już taki przypadek wspólnie :haha2:

Jeśli powoli schodzi z obrotów i ciągnie chwilę po odpuszczeniu gazu + strzela w wydech to stawiam na niehalo poniżej gaźników - jakieś nieszczelności.

Pisałem kiedyś o tym wcześniej na mój sposób - przy odpalonym moto spróbuj podać w okolice gaźników, króćców ssących gaz do zapalniczek poprzez jakiś wężyk. Jakakolwiek zmiana w pracy będzie dobitnie świadczyła o nieszczelności w układzie podciśnienia = powolne schodzenie z obrotów. Strzelanie w wydech to może być dodatkowy objaw = zubożenie mieszanki.

matjas

szparag 12.03.2013 12:13

No nie wiem Ty Bandito :)

Rychu72 12.03.2013 12:35

Cytat:

Napisał szparag (Post 299376)
Bezpiecznik zawsze przed przekaźnikiem, skrobnę ci wieczorkiem schemat.

Czyli między aku i przekaźnikiem.

A może taka kolejność: aku - bezpiecznik 30A- przekaźnik 87 - bezpieczniki 10-20A i kable do odbiorników.

Już nie filozowfuje i czekam na schemat. ;)

szparag 12.03.2013 12:40

A po co ?? Co ty elektrownie atomową budujesz ??
Raczej tak aku, 7,5, przekaźnik, odbiorniki. i aku, 10,przekaźnik, halogeny.

Rychu72 12.03.2013 13:04

No ok, ale warto by wiedzieć które z tych szpejów ma zwarcie i pali mi bezpiecznik 7,5.
To może jednak dać jeszcze bezpieczniki po przekaźniku?
Chyba, że zrobić jakieś takie podłączenie do przekaźnika, żeby można było rozpiąć i po kolei podłączać odbiorniki i patrzeć przy którym zdechnie bezpiecznik. Hm?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.