Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Brama wjazdowa, napędy. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33053)

Widmo80 23.09.2018 08:28

Brama wjazdowa, napędy.
 
Przymierzam się do budowy bramy wjazdowej na posesje. Będzie to brama dwuskrzydłowa na zawiasach, szerokość 4 metry i furtka. Chcę by była otwierana/zamykana z pilota. Jeszcze nie był żaden fachura (casting) a ja chciałbym z grubsza znać koszt tego wszystkiego.
I tak się zastanawiam czy nie zamówić takiej bramy - zamontować a napędy założyć sobie samemu jak już pójdą. Ktoś może przerabiał temat ostatnio i może polecić jakieś napędy które dają radę ? Znajomy wywalił trochę kasy "firmie" która zrobiła to od a do z i wiecznie się na to wqrwiał , bo np podczas wiatru napędy nie dawały rady , albo spadł śnieg i już był problem.
wyebał to wszystko i zamontował suwaną..
Co do samych napędów - działają one na 230V czy wymagają jakiegoś transformatora itp?

Afro_BAU 23.09.2018 09:17

Napędów jest bardzo dużo. Nice, faac, somfy... ogólnie napędami steruje centralka i nigdy nie są na 230v. Dziwna sprawa z tym wiatrem u znajomego bo te siłowniki są na prawdę silne i potrafią zgiąć bramę. Jak masz zamiar założyć sobie wszystko sam to kup wcześniej komplet napędu i niech ci ślusarz porobi mocowania w odpowiednich miejscach, żeby potem np po malowaniu proszkowym nie niszczyć powłoki i nie spawać nic. Okabluj sobie też odpowiednio słupki (czujniki, kogut, silowniki). Więcej grzechów nie pamiętam ;)

ivenhoe 23.09.2018 09:23

chyba są dwa napedy liczace się na rynku z tkzw górnej półki , FAAC i NICE
Ja mam faaca od lat i zero problemów, no może poza jednym razem jak mi piorun w brame pierdyknał i poszedł moduł radio... Trasnformator oczywiście jest, bodajże na 24V.
Na napędzie nie ma co oszczedzać uważam, ale trzeba dobrac moc do wielkości i rodzaju bramy itp oczywiście.

zbyszek 23.09.2018 09:29

Faak 414 testuję od roku, jeden z najpopularniejszych napędów do bram skrzydłowych.
W miarę tani i raczej dobry.

tomekt 23.09.2018 11:01

jesli to ma wygladac i dzialac to hydrauliczne montowane w gruncie

Lis 23.09.2018 11:15

A jak z czasami zamykania? Są 15, 19s i więcej. Nadążają?
Co potrzeba, żeby brama otwierała się samoczynnie? Nie z pilota, tylko przy dojeździe w pobliże, np. na motocyklu ;)

ivenhoe 23.09.2018 11:34

a co maja nie nadążać, 100m przed naciskam pilota i jak podjade to można wjezdżać.
A szybkość dobiera się w zależnosci od wagi bramy, kąta itp. Nie ma się co śpieszyć za bardzo bo przeciążenia są wieksze. Automatyczne bez pilota otwieranie nie za bardzo praktycznie IMO, czasmi chce podjechać pod dom bez wjeżdzania albo przejechać obok.

ArtiZet 23.09.2018 12:17

Ooo mój temat :)
Też szukam bramy przesuwnej 4m+furtka 1m.
Wiem że napęd montuje się do listwy z zębatką.
Polecano mi napędy Nice lub Somfy.
Z tego co patrzyłem to za bramę trzeba ok. 4k. Zapłacić plus furtka ok. 1tys. Oczywiście to bez napędu i montazu.

P.S. może ktoś poleci producenta lub ślusarz z okolic Warszawy z ciekawymi bramami.

Lis 23.09.2018 13:32

Cytat:

Napisał ivenhoe (Post 601821)
a co maja nie nadążać, 100m przed naciskam pilota i jak podjade to można wjezdżać...

Czyli 100m przed bramą (19s) toczysz się ok. 18 km/h?

MarekM 23.09.2018 13:47

Cytat:

Napisał Widmo80 (Post 601785)
Przymierzam się do budowy bramy wjazdowej na posesje. Będzie to brama dwuskrzydłowa na zawiasach, szerokość 4 metry i furtka. ....

Jak spadnie dużo śniegu (mokrego) słabo będzie :mur:

Zdecydowanie przesuwna. No chyba, że nie ma (absolutnie) miejsca :(

ivenhoe 23.09.2018 14:09

Cytat:

Napisał MarekM (Post 601832)
Jak spadnie dużo śniegu (mokrego) słabo będzie :mur:

Zdecydowanie przesuwna. No chyba, że nie ma (absolutnie) miejsca :(

nie ma problemu ze śniegiem najmniejszego, a taką mam 4m dwu skrzydłową.
Śnieg nie za bardzo ma gdzie siadać na bramie, problem sie zdarza natomiast z mrozem poniżej -10 stopni. Lubia wtedy zamarzać wysięgniki z mechanizmem, musiałem kilka razy gorącą woda polewac żeby wyjechać.

Widmo80 23.09.2018 14:36

W gruncie rzeczy, rozchodzi mi się o to, żeby to zrobić raz i zapomnieć o sprawie.
Pełno jest firm i firmek(Cebulka , Januszek) które poza korzystną dla siebie wyceną, niewiele potrafią .
Ja skłaniał bym się raczej ku suwanej bramie , mam na to miejsce , tylko martwi mnie trochę, jak te rolki na których się porusza, zachowują się po jakimś czasie ( piski , zgrzyty itp) i nie chciał bym poświęcać czasu na ich konserwację, regulację , wymianę itp. Ponoć są jakieś rolki pływające nieproblemowe. Nie mam też braku miejsca na bramę na zawiasach. Z tego co widzę u siebie około 70% ludzi ma suwane.

motif 23.09.2018 14:46

nie ma urządzeń bezobsługowych, więc zapomnij.

Widmo80 23.09.2018 15:16

To dlaczego mówi się o rozwiązaniach złych i dobrych?
Są super urządzenia jak moja rd03,trwałe i niezawodne,jak i są gorsze..

pajak65 23.09.2018 15:36

Właśnie rozliczyłem się w minionym tygodniu za ogrodzenie. Instalowałem u siebie bramę przesuwną w miejsce starej dwuskrzydłowej. Brama na szerokość około 3,5-4 metrów plus przeciwwaga, wyszła mi na 3500 zł. Napęd z rozprowadzeniem instalacji i podłączeniem kosztował mnie 2500 zł. Napęd to Nice ROBUS 600 (z dwoma pilotami FLO2RE w zestawie). Komplet sprawia wrażenie bardzo solidnego i zbiera same pochlebne opinie. Jak zamawiałem bramę to tak jak wyżej wspomniano - zaznaczyłem że będzie z napędem, więc przygotowano mocowania szyn zębatych (które są ocynkowane), a następnie brama pojechała do cynkowni. Wylanie ław pod bramę przesuwną nie jest zbyt skomplikowane - trzeba jedynie zachować liniowość "prowadnic". Raz podglądając jak to wszystko było wykonywane krok po kroku, za drugim razem sam bym się tego na pewno podjął (jakby tylko czas pozwalał). Montaż napędu bramy wyglądał już inaczej, bo został przygotowany specjalny suport pod napęd. Całość chodzi bardzo dobrze. Ze względu na to że brama zachodzi na furtkę, muszę jeszcze zamontować czujnik otwarcia furtki, aby brama wówczas nie startowała. Jak goście mi zakładali napęd bramy, to poprosiłem o poprowadzenie przewodu do sterowania bramą z domu (przyciskiem zwiernym - impulsowo). Programowanie bramy jest automatyczne, a wcześniejsze ustawianie ogranicza się do przykręcenia blaszek "krańcowych" w odpowiednich miejscach. Ograniczają one maksymalne otwarcie bramy i maksymalną pozycję zatrzymania.

Dodam jeszcze że napęd do drzwi garażowych zakładałem już sam. Zamówiłem Hormann'a Supramatic ze względu na wyższą wartość prędkości otwierania i zamykania. Montaż według dołączonej instrukcji jest bardzo prosty, a po podłączeniu wszystkiego, programowanie przebiega automatycznie. Jedynie na koniec trzeba było wczytać pilota.

Moto-Bandit 23.09.2018 16:06

Cytat:

Napisał pajak65 (Post 601849)
Ze względu na to że brama zachodzi na furtkę, muszę jeszcze zamontować czujnik otwarcia furtki, aby brama wówczas nie startowała.

Jak ci się sprawdza te rozwiązanie? Mógłbyś załączyć jakieś zdjęcie poglądowe.
Mnie też czeka budowa ogrodzenia. Marzyła mi się brama przesuwna, ale mam ograniczone miejsce w wjeździe - 9,5metra długości, co wymusza instalację furtki w obszarze najazdu bramy. Do tego światło bramy 4m + brama z przeciwwagą przekracza dostępne miejsce. :mur:

misiak 23.09.2018 17:30

Najlepiej zamontować kontaktron na furtce (tylko jakiś hermetyczny) a kabelki podciągnąć do napędu bramy.

MarekM 23.09.2018 22:46

Cytat:

Napisał ivenhoe (Post 601834)
nie ma problemu ze śniegiem najmniejszego, a taką mam 4m dwu skrzydłową.
Śnieg nie za bardzo ma gdzie siadać na bramie...

Nie miałem na myśli śniegu siadającego "na bramie", ale śnieg leżący na ziemi, który otwierająca się brama musi "zgarnąć".

heniekstar 23.09.2018 23:28

Cytat:

Napisał Lis+ (Post 601818)
A jak z czasami zamykania? Są 15, 19s i więcej. Nadążają?
Co potrzeba, żeby brama otwierała się samoczynnie? Nie z pilota, tylko przy dojeździe w pobliże, np. na motocyklu ;)

Mam podłączony nadajnik pod długie światła. Mrugam raz, otwiera się cała brama (7m) dwa razy-tryb furtkowy uchyla się na jakieś 2 m, co zupełnie wystarcza na moto. Łapie ze 100m. By zamknąć migam raz . Nadajnik wielkości pudełka zapałek, tylko ciut grubszy, z antenką w postaci przewodu.
Moduł ukryty pod owiewką.
Bez zabawy z szukaniem pilota czy odrywania rąk od kiery. Koszt jakieś 150pln.
O takie coś:
https://www.jusyrsklep.pl/pl/sterowa...aac-pilot.html

ivenhoe 23.09.2018 23:44

a to do rzeczywiście fajny pomysł, chyba sobie założę do motocykla.
Rozumiem że można zaprogramować każdy typowy napęd.

heniekstar 23.09.2018 23:58

Mi programował gość co zakładał bramę. Kumaty, bo widząc różne zabawki, sam zaproponował takie ustrojstwo.:)
Nie wiem co znaczy "każdy typowy napęd". W linku jest podane z czym współpracuje. Monterów by trzeba pytać.

lukasz_vip 24.09.2018 08:00

Ja sobie założyłem do bramy dwuskrzydłowej 2x2m NICE Wingo 2024. Brama panelowa, więc stawia mocny opór wiatru a do tego jest w wąskim przesmyku między domem a sąsiadem i dość mocno tam wieje. Na 1 rok użytkowania to raz siłowniki nie dały rady jej otworzyć ale wtedy naprawdę mocno wiało. Tuje 1,5m wręcz krzywiły się do poziomu. Całość montowałem sam. Jak jesteś zainteresowany to mogę porobić fotki.

pajak65 24.09.2018 20:03

Cytat:

Napisał Moto-Bandit (Post 601857)
Jak ci się sprawdza te rozwiązanie? Mógłbyś załączyć jakieś zdjęcie poglądowe.
Mnie też czeka budowa ogrodzenia. Marzyła mi się brama przesuwna, ale mam ograniczone miejsce w wjeździe - 9,5metra długości, co wymusza instalację furtki w obszarze najazdu bramy. Do tego światło bramy 4m + brama z przeciwwagą przekracza dostępne miejsce. :mur:

Niestety nie ma mnie w domu więc zdjęcia nie zrobię. Ja mam bardzo ciasno i mało miejsca więc przeciwwaga bramy była liczona dokładnie do furtki i stamtąd rusza w stronę pergoli śmietnikowej do której przy pełnym otwarciu bramy (około 3,5=4 metrów) pozostaje jedynie 20 cm miejsca. Brama zachodzi w "światło" furtki od początku ruchu otwarcia, z tąd też pomysł żeby zainstalować jakiś czujnik otwarcia furtki unieruchamiający bramę. Co prawda poprzez konstrukcję przeciwwagi mam jakieś "zabezpieczenie" że przeciwwaga popchnie furtkę i ją zamknie - ale porysuje napewno "lakier" :)
Według przepisó budowlanych, brama może zachodzić na furtkę jedynie w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku posesji wspólnych (powyżej jednego gospodarstwa), brama nie może już zachodzić na furtkę.

Qter 24.09.2018 21:30

A może ktoś ma kogoś w mazowieckim co zrobi kompleksowo i bezproblemowo? Mam plan jakoś w wakacje w przyszłym roku zrobić taką przeuwaną bramę. ..

Pzdr

Qter

piję bro i palę szisze....

ArtiZet 24.09.2018 21:55

Cytat:

Napisał Qter (Post 602149)
A może ktoś ma kogoś w mazowieckim co zrobi kompleksowo i bezproblemowo? Mam plan jakoś w wakacje w przyszłym roku zrobić taką przeuwaną bramę. ..
.

Szukam to może znajdę do wakacji :)
Jest ślusarz w Otrebusach który mi pokazywał fajna bramę tzw. Sam spawal więc solidna ale jak pytałem o termin miesiąc temu to listopad był dużym znakiem zapytania...

Qter 24.09.2018 22:11

Otrębusy to mój rejon wiec jak możesz podeślij namiary. Może być na priv.

Pzdr

Qter

piję bro i palę szisze....

Widmo80 25.09.2018 14:57

A ja mam teraz dylemat, czy robić bramę dwuskrzydłową na zawiasach, czy suwaną.]
Miejsce jest na oba rozwiązania.
Wolałbym suwaną ale..Taka wymaga już porządnego fundamentu( minimum na metr wgłąb)co wiąże się z koparką , rozbiciem starego murku, grucha z betonem no i fachowców( już na samą myśl mi szczyka) bo sam dźwigać nie mogę.
Dwuskrzydłową na zawiasach,byłoby łatwiej zapewne. Jakie macie doświadczenia?

matjas 25.09.2018 15:17

z moich skromnych doświadczeń wynika, że tak czy owak potrzebujesz to konkretnie osadzić. tu jeden fundament a tam dwa bo nie myśl, że taki słupek zalejesz taczką cementu i bydzie....

ja bym robił suwaną jeśli miałbym wybór.

robiłem trochę ogrodzeń ale odpuścilem bo zabijał mnie kontakt z budowlańcami, teraz nawet nie chcę słyszeć o betonie, kopaniu, montażu itd... spawać cokolwiek proszę bardzo ale montować już nigdy w życiu.

m

pajak65 25.09.2018 15:29

Cytat:

Napisał Widmo80 (Post 602282)
A ja mam teraz dylemat, czy robić bramę dwuskrzydłową na zawiasach, czy suwaną.]
Miejsce jest na oba rozwiązania.
Wolałbym suwaną ale..Taka wymaga już porządnego fundamentu( minimum na metr wgłąb)co wiąże się z koparką , rozbiciem starego murku, grucha z betonem no i fachowców( już na samą myśl mi szczyka) bo sam dźwigać nie mogę.
Dwuskrzydłową na zawiasach,byłoby łatwiej zapewne. Jakie macie doświadczenia?

Suwana u mnie (około 4 metrów skrzydło plus przeciwwaga) potrzebowała fundamentów pod wózki na 1,5 metra głębokości. Gość z łopatą wykopał dziurę pod oba wózki (jedna dziura ale z szalunkiem po środku) w godzinkę czasu (u mnie piaskowiec głównie więc dało radę). Fundament na zbrojeniu wylany z betoniarki (stacjonarnej na 230V). Druga godzina roboty. Wszystko sprawnie poszło - najdłużej czeka się ze schnięciem. Szalunki rozłożone zostały następnego dnia ale dziura nie była zasypywana jeszcze przez parę dni. Kombinowałem jeszcze z kotwą do motocykla jak już wylewali fundament, ale "PAn Majster" przekonał mnie że zawsze motocykl łańcuchem do słupka bramy mogę przypiąć :)

Macao 25.09.2018 16:32

pod dwuskrzydłową też dobrze mieć ławę wylaną. u nas jak kupiliśmy działkę tymczasowo założyliśmy dwuskrzydłową z furtką (bez ławy) - typowa brama z PRL. buły na słupki lane z betonu o średnicy +- 70 cm i głębokie na 60-70cm. efekt zimą był taki, że słupki tak pracowały nie pozwalając otworzyć furtki, a jednocześnie skrzydła się rozchodziły, że albo nie można było otworzyć kłódki albo jej zamknąć. odchylenie około 2 cm i po temacie. oczywiście na wiosnę było ok :)

lukasz_vip 25.09.2018 19:45

Ja mam słupki od bramy zalane na głębokość 1,2m i nic nie pracuje zima.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

matjas 25.09.2018 20:33

Jaka była średnica wykopu????

next22 25.09.2018 20:52

wszelkie fundamenty muszą być posadowione poniżej strefy przemarzania aby mróz nie wysadzał.
Dla polski centralnej to 100cm więc fundament na 110-120cm to mus.

Widmo80 25.09.2018 21:15

http://4.bp.blogspot.com/_iuY2Zv0Hiz...ogrodzenie.jpg
Po połówce wiśniówki, tak tez mi pasuje ; byle facHowców nie musieć oglądać

lukasz_vip 25.09.2018 21:20

Cytat:

Napisał matjas (Post 602334)
Jaka była średnica wykopu????

Środkowy miał 100cm średnicy. Pozostałe boczne po jakieś 50-70cm.

matjas 25.09.2018 21:32

no... czyli masz 120 wgłąb na 220cm - piszę w odniesieniu do fundamentu pod niezadużą przesuwaną bramę. jeden ciul w zasadzie...

m

Widmo80 08.10.2018 21:11

Nie wiem jak u Was z cenami ogrodzeń.. Popytałem w kilku miejscach gdzie to robią i ceny są tak z 3 razy takie, jak za marketowy szajs. Czyli za metr bieżący ogrodzenia w tym stylu 350 zł
https://static02.leroymerlin.pl/file...rgos,large.jpg
w ocynku i malowaniu proszkowym, na wysokość 150 cm , szczebelki co 10 cm.
Metrów mam około 30 , do tego bramy dwie i furtki i cena się robi trochę chooj&#@
I mam takie wrażenie, że w tych pieniądzach można by to zrobić ciekawiej i ładniej. Ktoś przerabiał temat ostatnio i jak to cenowo wyglądało?

lukasz_vip 08.10.2018 21:17

U mnie prawie 1000zł za metr przy ogrodzeniu tzw. panelowym czyli poprzeczne profile 80x20mm w ocynku i proszku w tym roku mi powiedzieli.
Rok temu dałem 500zł za metr przy furtce i bramie.
Ja w końcu poszedłem w ogrodzenie z deski kompozytowej 80x20mm. Słupki 2000x100x100 malowane proszkowo i w ocynku po 200-250zł za szt biorą.

ArtiZet 08.10.2018 21:26

Ok. Warszawy tak jak pisze Luk VIP 1tys. 1m.b. ocynk+proszek że słupkami z jakiegoś łupka czy klinkieru...I nie ma komu zrobić w tym roku...

Widmo80 13.12.2018 14:41

A więc powstało ostatecznie , coś takiego - ocynk+ proszek
https://photos.app.goo.gl/JqiW5SqHxVp6deBg9

Teraz jeszcze sprawa napędu - nie mam pojęcia jaki zamontować . Są jakieś sprawdzone , które będa chodzić latami i wytrzymają w tym czasie około 10 otworzeń/zamknięć dziennie ?

Emek 13.12.2018 14:47

Ja mam napęd Beninca od 2005 roku. Nie do zayebania. Zero problemów.

ArtiZet 13.12.2018 14:52

Beninca, Nice

Widmo80 13.12.2018 16:50

Był dzisiaj chłop od napędów, drogim samochodem i ostatecznie z montażem, 2 fotokomórkami, kogutem, 2 piloty chce coś 2,5K - napęd jakiś na równi z hormanem , nazwy nie pamiętam. Nie chce mi się wierzyć, że ta plastikowa listwa zębata, wytrzymać ma naście lat, intensywnego używania

kudlacz 13.12.2018 17:06

ta listwa jest metalowa zatopiona w masie, dla cichej pracy.

aadamuss 13.12.2018 17:53

Mam Nice i Came. Nice działa a w Came muszę wychodzić i popychać bramę :-) był naprawiany ale problem wraca.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

kudlacz 13.12.2018 18:03

Ja mam king gates= nice taki (https://sprzedajemy.pl/naped-do-bram...299-nr50610247) do cięższej bramy, działa już 3 rok. Sam instalowałem dałem wtedy 1800 zł.

voxan69 13.12.2018 18:24

Mam Nice w bramie i garażu - do samego siłownika nie ma żadnych zastrzeżeń. Bardzo ważny jest staranny i dokładny montaż

aadamuss 13.12.2018 18:43

Jaką długą dają gwarancje na napędy?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

next22 14.12.2018 07:04

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 615540)
Jaką długą dają gwarancje na napędy?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Do bramy........
A takie mam jeszcze pytanie jest jakiś sterownik żeby jeden obsługiwał bramę+domofon+magnes?

misiak 14.12.2018 20:54

N.p. videodomofon IP BCS z modułem sterowania bramą .
Po wpięciu do sieci domowej masz dostęp z poziomu aplikacji do sterowania furtką, bramą , podgląd kamer z budynku ,a i jeszcze jak Cię w domu nie będzie to na komórkę zadzwoni


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.