Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ chlodzenia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   pół kielonka płynu chłodzącego wlało się do silnika - co teraz? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4945)

tropas 30.12.2009 08:55

pół kielonka płynu chłodzącego wlało się do silnika - co teraz?
 
Wczoraj odkręciłem okienko od regulacji zaworów w celu sprawdzenia luzu, a wcześniej ściągnąłem idący w pobliżu wąż od chłodnicy. No i k***a głupi taki jestem, że aż wstyd mi to pisać. Wyprostowałem moto i płyn wyleciał z tego węża i trochę wlało się przez te okienko do silnika. Ile to dokładnie nie wiem, ale na oko to tak z pół kieliszka od wódki ;) Co teraz robić? Olej i tak miałem zmieniać i tak sobie myślę, żeby odpalić na trochę moto aż ten płyn wymiesza się z olejem, spuścić olej zmienić filtr i zalać nowy olej. Ale że mechanik ze mnie żaden to pytam Was czy dobrze myślę, czy inaczej to teraz zrobić?

randal 76 30.12.2009 09:03

Lepiej tylko spuścić bez odpalania .

Poza tym od kielonka jeszcze nikt nie umarł :D

Lepi 30.12.2009 09:59

To ja trochę inaczej.
Pamiętajmy, że płyn chłodniczy nie jest agresywny. Glikol plus uszlachetniacze. A do tego większość to woda.
Przy takiej ilości nie zrobi się żadne masło. Nawet tego nie stwierdzisz w oleju. Szkoda żeby to zostało w głowicy a tak się stanie jak tylko spuścisz olej. Odpal moto, porządnie zagrzej to przez odmę odparuje większość tego płynu. Potem zmień olej i koniecznie filtr oleju.
I w ogóle się nie przejmuj taką ilością. Ludzie moto w rzekach topią i dalej jeżdżą :)

tropas 30.12.2009 10:44

:bow:Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi.

Łysy82 30.12.2009 10:53

Olej sprawę by zrobić masło trzeba by było wlać ok 0,5-1L wody. Kiedyś się zastanawiałem ile trzeba wlać, wlałem do samochodu (Poloneza) szklankę i nic. Zwiększyłem dawkę wody do 0,5l i to samo:mur:. Dopiero litr wody zmienił olej w białe mazidło:):):). Polonez powędrował na złom tam gdzie wcześniej zaklepałem mu miejsce.:)

tropas 04.01.2010 22:34

Odpaliłem moto i poczekałem aż się zagrzeje, wymieniłem olej + filtr, zużyty olej wyglądał normalnie. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.

wasilczuk 17.02.2010 14:29

taką ilość płynu możesz spokojnie olać. odparuje sama. silnik szczegolnie zimą gdy się nagrzewa, następnie stygnie i marznie to w jego wnętrzu na ściankach skrapla się woda i miesza z olejem. szczególnie widać to w samochodach z silnikiem benzynowym np na korku wlewu oleju i pokrywie rozrządu- żółta mazia. jeżeli już wymieniłeś ten olej to trzymaj go np na dolewki albo oddaj koledze co lubi zadymić. pójdzie na nim bez problemu.

maciej113 02.04.2011 19:03

Panowie a ja mam problem z drugiej strony.
Kuzyn chciał się przejechać moto i zauważył że w scotoilerze nie ma oleju no i chciał dolać, a że najbliższy wlew obok to był od płynu chłodzącego to niezważając na nic wlał tam około 100ml oleju, może troche mniej. Na szczęście się zorientował i moto stoi w garażu nie odpalane od tego czasu. Zlewać cały płyn chłodzący?? Czy olać sprawę?

Jaro-Ino 03.04.2011 00:02

Zlej i zalej nowy, bo olej ma inną pojemność cieplną i za każdym razem przy postoju będzie się rozwarstwiać z płynem. Płyn nie kosztuje aż tak dużo :)

maciej113 03.04.2011 18:24

Pojemność cieplna jest mniejsza to logiczne bo jest go mniej niż 100ml a płynu chłodniczego jest duuuuużo więcej czyli więcej ciepła może przyjąć. Gdyby tyle płynu mi ubyło co oleju dolano to myślę że wpływ byłby niewielki. Bardziej chodzi mi o to czy nic się nie uszkodzi, lub nie wybuchnie :) płyn niby niedrogi ale jeszcze się nigdy nie brałem za wymianę i nie chciałbym bardziej zaszkodzić niż to warte.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.