Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Kwestie różne, ale podróżne. (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=80)
-   -   Rosja oczami Rosjanki (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=36375)

Metel 17.12.2019 19:50

Rosja oczami Rosjanki
 
7 Załącznik(ów)
Witajcie :)
Czytam Wasze posty.
Po pierwsze, chcę gorąco Wam podziękować za ciepło z którym mnie przywitaliście. Bardzo mi miło, że niektórzy z Was mnie nawet poznali i nadal pamiętają nasze spotkania w Rosji. Mam nadzieję, że będą następne :)
Po drugie, jestem Wam wdzięczna za wsparcie moich postępów w nauce języka polskiego. Naprawdę. Codziennie się uczę i to ważne dla mnie.
Myślałam od czego można by było zacząć i miałam nawet kilka propozycji, lecz jestem osobą pedantyczną, więc, wole od początku.
„Szpicerlok” trafnie napisał: „ To piękny kraj i dobrzy ludzie, niestety oceniany poprzez stereotypy...”
Dziękuję Szpicerlokowi za te ciepłe słowa, ale niestety nie mogę zacząć od najciekawszego, czyli stereotypów, mitów i złudzeń, lecz będę wracać do nich od czasu do czasu. O czym tylko nie słyszę od Polaków. Pokolenie starsze, prawie zawsze śpieszą się podzielić swoją wiedzą z języka rosyjskiego, młodsze – zależy kim są. Lecz do najczęściej przeze mnie spotykanych stereotypów należą: zimno przez cały rok i w całym kraju, niedźwiedzi (czasami nawet białe:) chodzące po placu Czerwonym , który często się kojarzy wyłącznie z komunizmem, powszechny alkoholizm i nędza, różne legendy o tajdze i Syberii, etc.
Proponuję najpierw zapoznać się z wiedzą podstawową, dotyczącej tego kraju wyjaśnić chociaż czym Syberia różni się od „tajgi”. No i poszukać Rosji w Rosji. Nie, nie pomyliłam się.
Teraz od początku. Rosja jest olbrzymem, to prawda. Z Zachodu na Wschód ma blisko 10000 km, z Północy do Południa około 4000 km., a cała powierzchnia kraju wynosi 17 125 191km2. Czyli prawie 55 razy powierzchni Polski. Jest dokąd pojechać, jednak nie wszystko takie proste:)


Tutaj dobrze widać jakie to tereny:


Zielonym i zielono-niebieskim (na Zachodzie) są zaznaczone lasy.
Tajgą nazywa się tylko tamten większy zielony teren, który zajmuje 2/3 kraju.

A oto Syberia:


Proszę zwrócić uwagę, że Syberia i „taiga” to nie to samo.

Obecnie Rosja jest podzielona na 85 różnych regionów, każdy z których ma swoją Stolicę.

Teraz trochę o ludziach. W 85 regionach mieszkają ponad 200! różnych narodowości, często mówiące w swoim narodowym języku, nie mającym NIC wspólnego z rosyjskim. Oczywiście, głównym językiem państwowym jest rosyjski i nie sądzę, że w naszych czasach są ludzi, którzy go nie znają. Choć nawet ja w swoim życiu, wiele lat temu, spotkałam jedną taką staruszkę :)
Jak pisze welcomedagestan.ru, ich region jest zamieszkany przez….102 narodowości. Czy jest ten teren duży? Nie, na powyższej mapce jest na południowym zachodzie. Tuż nad słowem «-области». Numer 13.

Ludzi z różnych regionów mogą tak różnić się od siebie:



Tutaj muszę wyjaśnić ciekawą rzecz, że polskie słowo „Rosjanin” jak najbardziej może pasować do określenia dowolnego mieszkańca tej ziemi, czyli Rosji. Lecz śpieszę się zwrócić Waszą uwagę, że w żaden sposób to polskie słowo nic nie powie o narodowości, co w przypadku Rosji jest aktualnie. Poniżej jest mapa składu etnicznego. Popatrzcie na czerwony kolor - tak są zaznaczone tereny, na których mieszkają Russkie.



Podejrzewam, że właśnie z tego powodu w całym kraju, w każdej szkole, od lat są obowiązkowe zajęcia z….tolerancji

Ostatnia mapa na dzisiaj. Proponuję popatrzeć na gęstość zaludnienia (ilość osób na 1 km2) :


Do geografii jeszcze kiedyś wrócimy:) A teraz….
Dlaczego o tym opowiadam? Chcę żebyście mogli sobie wyobrazić jak gęstą jest mieszanka kultur w Rosji i jak nieprosto rozpoznać co należy do (użyję tego słowa: ) ruskiej kultury. Napisałam to dla ludzi, od których można usłyszeć: „Byłem na Syberii, - poznałem Rosję”.
Syberia naprawdę jest przepiękna i warto tam pojechać. Lecz trzeba pamiętać, że każdy region jej będzie inny: historia, kultura narodu, ich język, kuchnia, zwyczaje i każdy z tych narodów jest wyjątkowy. Ruskie oczywiście też tam są, tyle tylko, że jest na Syberii tak dużo różnych kultur, że ruskiej nie tak wcale łatwo znaleźć.
Dla przeciętnego Polaka prawie tak samo. Często Polacy nie zdają sobie sprawy, że język i kultura Ruskich, Ukraińców i Białorusinów tak samo mocno się różni, jak ci ludzi na umieszczonym powyżej zdjęciu.
Czasami, Polacy kto nie wie, że jestem z Rosji, starają się mnie pocieszyć wiedzą o zabytkach Rusi kijowskiej. I nie wierzą, że ani słowa nie jestem w stanie zrozumieć po ukraińsku. Ani słowa! Sprawdzone wiele razy:)

Katerina.

Ciąg dalszy nastąpi…..

MUTT 17.12.2019 20:26

:lukacz:

Sławekk 17.12.2019 20:57

Ciekawie się zapowiada :Thumbs_Up: :)

PietiaBBI 17.12.2019 21:07

Fajnie się czyta. Dobra lekcja.

Pirania 17.12.2019 21:18

Pięknie opisujesz.. Czyta się z ciekawością i chce się więcej, i więcej..:Thumbs_Up:
Fajnie że mieszkasz blisko to tak ogarnę się w pracy to zapraszam na obiad/kolacje..;)

Czytam dalej.. :chleje::smoking:

Novy 17.12.2019 21:18

Ciekawie, ciekawie. Dawaj dalej! :Thumbs_Up: :)

Najciekawsza sprawa wydaje się być dotycząca znajomości (a raczej braku) pochodnego w sumie, ukraińskiego języka.

torak 17.12.2019 21:56

Pierwsza w moim życiu ciekawa lekcja historii Rosji, yyy regionu Rosyjskiego:D. Za wcześnie ten dzwonek:Thumbs_Up:

Galar 17.12.2019 22:15

Cytat:

Napisał Novy (Post 661962)
Ciekawie, ciekawie. Dawaj dalej! :Thumbs_Up: :)

Najciekawsza sprawa wydaje się być dotycząca znajomości (a raczej braku) pochodnego w sumie, ukraińskiego języka.

Nic dziwnego jak w samej Ukrainie mieszkaniec wschodniej Ukrainy nie rozumie co mówi do niego rodak z zachodniej części kraju. A językiem urzędowym i obowiązującym szkole jest język ukraiński. Wot prablema.

Ivi 17.12.2019 22:42

O i znalazłam w końcu wątek do czytania. Uwielbiam jęz.rosyjski, piosenki, cerkwie! Miło będzie poznać nowe rzeczy! Czekam na ciąg dalszy:D

smigacz 17.12.2019 22:51

Bravo . przygotowanie na 5. Ciekawie się czyta, a mapy wiele dają. Nie masz przypadkiem przygotowania pedagogicznego?. Była byś świetnym nauczycielem:).


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.