Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Hamulce, kola, opony (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Opony Bridgestone (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=983)

cwajdek 26.06.2008 14:17

Opony Bridgestone
 
Pomóżcie koledze z gumą :)
Kupiłem Afri z oponami:
Bridgestone Trailwing 101 90/90-21 54 H
Bridgestone Trailwing 152 Radial 140/80 R17 69 H.
Opony maja mały przebieg, wyglądają jak nówki, ale stały z motocyklem 2 lata w garażu.
Po jakim czasie, nie przebiegu, należy wymienić gumy?
W necie nie znalazłem żadnej informacji ( poza handlowymi ) na temat tych opon. Czy ktoś wie jak sprawują się na asfalcie? Nie marzy mi się gleba uliczna a jutro jadę na mazury i nie wiem czy im w 100% ufać.
Z góry dzięki za info.

wieczny 26.06.2008 14:24

Opona używana po 5 latach kwalifikuje się do wymiany. Ja kupiłem również Afryke co to stała ponad rok i mimo, ze opony były niby rocznikowo jeszcze do przyjęcia, to fakt, że stały odcisnął na nich piętno. Były bardzo, ale to bardzo śliskie na mokrym asfalcie (i nie mówię o pierwszej fazie deszczu, ale w ogóle, zawsze, w dużej i małej ulewie). Na trójce ,po dodaniu gazu energicznie, zrywały przyczepność.

Pomijając kwestię ewentualnego odkształcenia opony przez dwuletni postój, poczekaj na deszczy i zobacz jak się trzyma. Nie znam tej opony i nie wiem jak się ona zachowuje na mokrym jako nówka, ale jeśli ma problemy z trakcją przy energicznym przyspieszaniu na trójce, to szukałbym nowych opon. TKC nówki oraz T63 nówka nie ma większych problemów z trakcją przy pełnym gazie na dwójce aż do odcięcia. Czuć jak opona walczy o przyczepność, ale jej nie traci i nie wpada w poślizg. Porządna opona szosowa powinna zachowywać się jeszcze lepiej (choć tutaj musze podkeślić, że szosówki nówki jeszcze nigdy nie kupiłem).


Aha, oponom nigdy nie ufaj na 100%. To tak na przyszłość ;). Guma gumą, ale są też plamy oleju, piasek z pobocza i potrącone zwierzęta... Śliska sprawa panie :).

cwajdek 26.06.2008 14:32

Taaaa,

jest problem bo dopiero zrobiłem 300 km i nie wiem jak sie ma teoria do praktyki z kładzeniem sie w zakręcie. Stąd pytanko o te opony.
Po prostu trzeba jechać ostrożnie zakładając , że jest to opona enduro a nie szosowa. Modlić się żeby jutro nie pokropiło z niebios.
A do samochodu i tak nie wsiądę.

wieczny 26.06.2008 14:39

Składanie się w zakręty wysokim endurakiem to jest całkiem ciekawa sprawa :). Najpierw trochę strach, ale na dobrych oponach buta się przyciera :D. Trza ćwiczyć i robić progres małymi kroczkami.

cwajdek 26.06.2008 14:45

Tak właśnie będzie. Małe kroczki Wielki postęp.
Wczoraj rozdziewiczyłem kochankę - pierwsza gleba w piachu.
Dobrze , że stelaże boczne są to dało radę dźwignąć.

wieczny 26.06.2008 14:47

Witaj po drugiej, offroadowej stronie Księżyca :D.

hubert 26.06.2008 14:57

Cwajdek a ile lat mają te gumy ?

Musisz po prostu sprawdzić przyczepność tych gum np hamując tyłem przy małej prędkości. Jeśli bardzo łatwo uda Ci się zblokować tył to jest trochę do dupy ...

cwajdek 26.06.2008 15:06

Wczoraj na wiochach ćwiczyłem zakręty i hamowanie.
Przy awaryjnym hamowaniu ani razu nie zablokowałem opony.
Wszytko ładnie i płynnie.
Ale to było przy 80km.
Może za bardzo panikuję przed pierwszą 200km trasą i ta kostka na oponie mnie zaniepokoiła i dała do myślenia, że nie będzie przyczepności na asfalcie.
Jestem świeżak i brak mi doświadczenia. A wolę więcej wiedzieć niż nie wiedzieć.

Cytat:

Napisał hubert (Post 13083)
Cwajdek a ile lat mają te gumy ?

Musisz po prostu sprawdzić przyczepność tych gum np hamując tyłem przy małej prędkości. Jeśli bardzo łatwo uda Ci się zblokować tył to jest trochę do dupy ...


Gumy były założone w 2004 albo 2005. Coś mi się wydaje, że mimo dobrego bieżnika czeka mnie wydatek na wiosnę.

JareG 26.06.2008 16:25

Cytat:

Napisał hubert (Post 13083)
Musisz po prostu sprawdzić przyczepność tych gum np hamując tyłem przy małej prędkości. Jeśli bardzo łatwo uda Ci się zblokować tył to jest trochę do dupy ...

Kurde, a u mnie jak mocniej przyhamuje tylem na nowych Tourancach to mi sie dupa majta.. :haha2::mad:
Ino ze nie jest to mala predkosc, tak z 80/h.. musze sprawdzic dokladniej. Ale sie kilka razy majtnela :D
Tak moze/ma byc..?

Zazigi 26.06.2008 16:43

mój Touranc też stawia bokiem skubany :/


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.