Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Uklad paliwowy i wydechowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Jak powinna pracować pompa paliwa w RD04 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=37141)

Bass Astral 22.04.2020 19:34

Jak powinna pracować pompa paliwa w RD04
 
Witam.
Podczas składania po lakierowaniu mojej RD04 postanowiłem ją odpalić bez zbiornika. Afryka kręciła, ale nie mogła odpalić bo zeszło paliwo a pompy podczas prób nie usłyszałem. Postanowiłem sprawdzić zasilanie i masę pompy paliwa próbnikiem napięcia takim, którym można się wkuwać w przewody a masę podpina się żabką.
Masę próbnika podpiąłem pod akumulator i wkułem się w plusowy przewód zasilający pompę, włączyłem zapłon i zacząłem kręcić. Na próbniku zaświeciła się kontrolka i UWAGA jak przestałem kręcić to odezwała się pompa i chodziła tak długo, aż się nie wykułem próbnikiem z przewodu plusowego. Jak się wkułem ponownie to nic aż do momentu kiedy znowu wcisnąłem start i go puściłem. Masa na pompę jest i styki w pompie wyglądają jak nowe.
Motocykl kupiłem niedawno i mało co jeździłem przed odnowieniem. Boję się zakładać zbiornik i ruszać się w drogę bo widzę, że pompa wzbudza się jedynie z moją pomocą. Baardzo proszę o informację jak powinien wyglądać prawidłowy cykl pracy pompy w moim motocyklu.

CzarnyCzarownik 22.04.2020 19:50

Zamiast próbnikiem to dotknij jej palcem. Jak jest pusta to czujesz wibracje (pracujacy tłok pod wplytem elektromagnesu). Wibracji przy pustym baku jest dość sporo, spokojnie z 5-10 na sekundę.

Jak pompa jest zalana i moto ma ssanie to masz cykniecie pompy raz na jakieś 1-2 sekundy. Wyczujesz spokojnie przy pracującym silniku.

Pompa działa tylko jak silnik sie kręci, dlatego po długim staniu musisz długo kręcić rozrusznikiem nim pompa napompuje i silnik odpali. Były modyfikacje aby robić ekstra zasilanie pompy pod przycisk, i po długim postoju zalewasz gaźniki osobnym guzikiem i potem dopiero dajesz rozrusznik.

Może Twoj miernik podaje lewy prąd do pompy? Jak to nie jest normalny voltomierz z "dużą" rezystancją, to ja bym temu próbnikowi nie ufał.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

Kazmir 22.04.2020 19:56

Cytat:

Napisał Bass Astral (Post 678626)
Baardzo proszę o informację jak powinien wyglądać prawidłowy cykl pracy pompy w moim motocyklu.

Na początek jeśli możesz to zerknij:
http://150.254.222.97/wikiafri/index...lik:1maleb.jpg
Może coś z tej wiedzy ci się przyda:)

Pompa w fabrycznym rozwiązaniu sterowana jest przekaźnikiem elektronicznym wyzwalanym impulsami z cewki zapłonowej. O ile się nie mylę tymi samymi co obrotomierz. Co to oznacza w praktyce? Po włączeniu zapłonu nie ma napięcia na przewodzie idącym do pompy. Każdy obrót wału korbowego to jeden impuls i jeden ruch membrany pompy. To mało, żeby napompować dwie puste komory pływakowe do normalnego poziomu paliwa.
Efekt? Czasami padnie słaby aku, zanim nasycą się gaźniki:)

Bass Astral 22.04.2020 21:06

Panowie. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. W sobotę zamontuje zbiornik, zatankuje paliwo i sprawdzę tę pompe na kompletnym motocyklu.

CzarnyCzarownik 22.04.2020 21:15

Chyba nie ma opcji z tym 1 impulsem na 1 obrót wału.

Przy 1400 obrotów wychodziłyby 23 impulsy, a mój palec zliczał jeden ruch tłoczka pompy na jakieś 1.5 sekundy.

Jakby ilość paliwa była idealnie proporcjonalna do obrotów to hamując silnikiem przez dlugi czas byś przelewał paliwo z gaźnika i zostawiał za sobą ślad :D

Pompa sama się steruje w jakiś magiczny sposób (nie wiem na 100% jak).

Wydaje mi się, że elektromagnes tylko naciąga tłok, a powrót tłoka jest realizowany jakąś bardzo słabą sprężynką. Gdy oba gaźniki są pełne to tłok pompy sie zatrzymuje. Dopiero po ubytku benzyny i otwarciu zaworka igiełkowego jest dalej wtłaczana benzyna do środka gaźnika.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

redrobo 22.04.2020 21:17

Masz tutaj w na 13'45'' rozkminione dokladnie. :)

Kazmir 22.04.2020 22:00

Cytat:

Przy 1400 obrotów wychodziłyby 23 impulsy, a mój palec zliczał jeden ruch tłoczka pompy na jakieś 1.5 sekundy.

Jakby ilość paliwa była idealnie proporcjonalna do obrotów to hamując silnikiem przez dlugi czas byś przelewał paliwo z gaźnika i zostawiał za sobą ślad

Pompa sama się steruje w jakiś magiczny sposób (nie wiem na 100% jak).
Pompa, jak nabije paliwa to przepona staje. Przepona jest połączona trzpieniem ze stykami i dopóki nie zmaleje ciśnienie między pompą, a zaworkami iglicowymi pompa nie pracuje mimo podawania impulsów z przekaźnika.
To samo zresztą dotyczy pomp paliowych napędzanych mechanicznie przez krzywkę wałka rozrządu. Jak jest ciśnienie dźwignia lekko "muska" krzywkę.

Cytat:

Masz tutaj w na 13'45'' rozkminione dokladnie.
Wspaniały przykład dlaczego są potem kłopoty z instalacją w AT:haha2:

CzarnyCzarownik 22.04.2020 23:18

Dzięki za wyjaśnienie. Jednak co do pracy pompy to Kazmir mnie bardziej przekonał niz Redrobo :D

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

sluza 22.04.2020 23:49

Cytat:

Napisał CzarnyCzarownik (Post 678677)
Dzięki za wyjaśnienie. Jednak co do pracy pompy to Kazmir mnie bardziej przekonał niz Redrobo :D

Może dlatego, że zabrakło informacji, że mam pompę FACET :)

klanol 24.04.2020 22:39

Pompa wyłącza się automatycznie po napompowaniu paliwa. Zasilanie podaję przekaźnik uruchamiany impulsem podczas kręcenia silnikiem. Ja zrobiłem wlacznik manualny i pompa pompuje po przekreceniu kluczyka. Super patent. Po zimie odpalila od razu. Przy ok. 3 tys obrotów silnika pompa pyka co okolo sekundę. Ważne! Praca pompy bez paliwa powoduje słynne wypalenie styków.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.