Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Hamulce, kola, opony (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   RD07 a 130/80 17 65Q z tylu (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=36577)

konrade 27.01.2020 07:21

RD07 a 130/80 17 65Q z tylu
 
Rzucam temat pod rozkmine tutaj, bo na fb byl niewielki odzew.
Zajaralem sie jak szczerbaty na suchary na Motoza Tractionator Adventure, ale niestety nie robia i nie beda robic (pytalem) w rozmiarze RD07. Albo 130/80 albo 150/70.

Teoretycznie wedlug producenta 130/80/17 jest idealnie skrojone na felge 3.00 z tylu, natomiast obawiam sie troche indeksu nosnosci obnizonego, bo 65 daje 290kg obciazenia w stosunku do 325kg w seryjnej 69ce.

Co myslicie? Ktos przerabial taki temat? W ostatecznosci wrzuce na przod Motoza a na tyl pojdzie jakis Wild albo AX41, ale kurde no korci mnie komplet Motozow ;)

CzarnyCzarownik 27.01.2020 07:55

To jest dopuszczalne obciążenie na oś. Niech afryka ma to 240kg + kierownik ubrany z zapasem ze 100kg + 40kg (3 kufry alu spokojnie mogą mieć z 15-20, drugie 20 wkład) to w sumie masz 380kg. Na oś wychodzi 190kg. Na oponie masz 290kg lub 325kg.
Wydaje mi się, że przednia opona ma mniejszy indeks niż tylna, a masa motocykla powinna być mniej więcej rozłożona na przód i tył w stanie spoczenku na 50/50?
Problem pojawia się jak nagle przyspieszasz lub nagle hamujesz, wtedy przemieszcza się środek ciężkości. Podczas przyśpieszania tylna opona dostaje w dupę, jak hamujesz to przednia. Jak nagle zawieszenie dostanie strzała, to pewnie chwilowe obciążenie na oś robi się o wiele większe niż dopuszczalne.

Opony i tak powinny być robione z zapasem, a nie tak że po przekroczeniu indeksu prędkości lub nośności o 5% na 10 sekund opona nagle ulega zniszczeniu w czaise jazdy. Ja bym ubrał taką oponę jakbym jeździł solo i miał miękki bagaż. Na pewno przy okazji warto by było zaopatrzyć się w pompkę i dbać o odpowiednie ciśnienie, aby nie pogarszać warunków życiowych opony podczas zwiększonego stresu.

Generalnie na takie pytania wypływające na bezpieczeństwo Twoje i możliwe, że Twojego pasażera powinieneś odpowiedzieć sobie sam. Nikt nie chce mieć nikogo na sumieniu przez swoje posty na forum :)

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

konrade 27.01.2020 08:04

jasne, to jest wiadome. nie chodzi mi tu o to, zeby mi ktos powiedzial zrob tak czy tak i bedzie dobrze, bardziej czy ktos testowal taka opcje i moze sie o niej wypowiedziec.

Staram sie bardzo znalezc punkt zaczepienia, ze taki set ma sens w ogole ;) Bo biorac pod uwage jeszcze, ze moto mam zarejestrowane w niemczech to na takiej konfiguracji nie przejdzie mi przegladu i przy pierwszej kontroli drogowej strace dowod :)

A pewnie skonczy sie na klasycznym TKC/E09 ;)

CzarnyCzarownik 27.01.2020 08:46

Ja na afryce przejeździłem kilka sezonów na Karoo 3 i w sumie polecam, ale super doświadczenia z gumami nie mam.
Jeździłem z plecakiem, z kuframi alu a potem na miękko i dla mnie było ok. Zero przygód w deszczu, przy niskich temperaturach... . Karoo zakładali chyba na GS1200, więc indeksy powinny być ok.
Kapeć z tyłu zmieniałem co roku, wytrzymywał z 6kkm. Plus taki, że kupowałem zawsze oponę 3 letnią za około 250zł i zużywałem ją w rok.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

konrade 27.01.2020 08:55

bylem na wyjezdzie z chlopem, ktory mial w 790R Adv od nowosci Karoo 3 i co prawda mial je juz grubo zjechane, ale ja na k60 w afrze duzo lepiej sobie w terenie radzilem niz on :)
ja generalnei z k60 jestem zadowolony jako z opony na codzien, natomiast chcialbym cos co bedzie jednak lepiej robilo w terenie.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.