Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ chlodzenia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Dołożenie małego obiegu w XRV650 XRV750 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45549)

Tezla 13.02.2024 20:20

Dołożenie małego obiegu w XRV650 XRV750
 
4 Załącznik(ów)
Przy okazji okresowej wymiany wody połączonej z czyszczeniem utlenionego aluminium w mojej Africe wdrożyłem modyfikację którą bardzo dawno nosiłem za uszami.
Woda okazała się czyściutka usunąłem za to śniedź z dolnych króćców termostatu i troszkę z obudowy pompy

Jak wiadomo układy chłodzenia w Afrykach są zaprojektowane do używania ich w Afryce i kompletnie nie radzą sobie jak jest zimno, Honda wiedząc że silnik będzie wtedy niedogrzany polecała zmieniać świece na gorętsze.

Jeżdżąc w temperaturach bliskich 0C zasłaniałem lewą chłodnicę kartonem i to się sprawdzało dopóki trasa szła płynnie i nie trzeba go było wyciągać to sposób zamiast zmiany świec.

Przyczyną tych osobliwości jest specyficzny układ chłodzenia w którym termostat jedynie zmniejsza prędkość krążenia wody a ona dalej przepływa przez chłodnicę, na zimnym silniku jedynie wolniej czego efektem jest że gdy jedzie się autostradą setki kilometrów w deszczu czy śniegu to silnik ma ledwie 50 stopni...

Po modyfikacji woda ma minimum 80stopni w każdych warunkach, 60stopni osiąga po przejechaniu 2km a termostat otwiera się po 5km co oznajmia szybkim wahnięciem wskazówki w dół gdy wlewa się zimna woda z wyłączonych chłodnic.

Do modyfikacji użyłem dwóch króćców M5-5mm, osadzonych na kleju do uszczelniania gwintów o wytrzymałości 150C, węża 5mm (2Barowego miałem za mało więc wpadł 12Barowy), dwóch obejm skręcanych i termostatu samochodowego 82C który różni się od Hondowskiego zaworkiem odpowietrzającym zamiast otworka 3mm.
Trzeba przygotować na wymianę o-ringi obudowy termostatu, pokrywki pompy i króćca zasysającego.
Szalenie ważne jest dopilnować żeby nowy termostat siadł szczelnie w obudowie żeby woda nie znalazła sobie drogi na jego obwodzie.

Zaletą tej przeróbki oprócz wyżej wymienionych będzie na pewno zwiększenie ogólnej sprawności silnika bo każda ilość ciepła odbierana przez układ chłodzenia zalicza się do jego strat i gdyby nie wytrzymałość termiczna części utopijnie byłoby budować silniki w ogóle bez tego układu.

Mod dotyczy również wielu innych modeli Hondy z lat 80-90 Transalpa, NTV, VT, itd

Ropuch 13.02.2024 21:59

Geniusz !!!!!

pałeł 13.02.2024 23:01

chapeau bas

NaczelnyFilozof 13.02.2024 23:03

Cytat:

Napisał Ropuch (Post 845488)
Geniusz !!!!!

Ja se teraz robie serwis Kymco 300.

I tam jest tak samo. Znaczy z obudowy termostatu idzie mała rureczka do chłodnicy.

ramires 13.02.2024 23:16

Bajka!

szynszyll 14.02.2024 06:41

tym samym zwiekszyles liczbe przewodow gumowych w ukladzie chlodzenia AT do 12-tu :D jest to chyba jakis rekord w swiecie motocykli.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:22.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.