Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Hamulce, kola, opony (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Michelin Adventure (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45621)

Dzieju 26.02.2024 06:18

Michelin Adventure
 
Po 30 tyskm przyszedł czas na zmianę opon. Zostało na nich 2.2 mm bieżnika.
Dotychczasowe Anakee 2 spisywały się bardzo dobrze , nawet ostatnie swoje km przy 5* i padającej mżawce były przyczepne, całkowicie przewidywalne .
Wybór padł na Adventury , pierwsze sto kilkadziesiąt km zrobione na razie tylko asfalt w tym dziurawy.
Pierwsze wrażenie bardzo dobre, lekko się toczą ,miękko wybierają dziury , wbrew internetowym opiniom wcale nie reagują źle na nierówności wzdłużne ani nie są głośne na pochyleniach.
Bardzo precyzyjnie utrzymują tor jazdy na wprost przy każdej prędkości w tym maksymalnej a do tego są stabilne.
Co do przedniej nie mam uwag.
Z racji że to od kształtu opony zależy jak się będzie zachowywać na dużych pochyleniach to w tej kwestii Anakee 2 była lepsza, blisko zamknięcia powierzchnia styku się zwiększała w Adventurach tego nie ma i stąd gorsze klejenie do drogi.
Daje się wyczuć przy odkręceniu gazu w złożeniu że tył ma tendencję do lekkiego uślizgu , pozostaje lżej się obchodzić z gazem.
Generalnie opony przyjemne i przewidywalne, michelin stanął na wysokości zadania choć złapał minusa z tylną za przyczepność blisko zamknięcia opony na zakrętach.
Szkoda że Michelin strzelił sobie/nam w kolano nie produkując nadal Afrykańskich rozmiarów bo Anakee 2 były jak dla mnie najlepszą uniwersalną oponą.
Adventury są dobre ale mają ten minus.
Terenu jeszcze nie próbowałem , zobaczymy co zaoferują choć to raczej opona asfaltowa ewentualnie jakiś szuter w każdym razie sprawności terenowej nie oczekuję.

Teraz słówko o ogólnej żywotności wiekowej Michelinów , 12 czy 16 lat nie robią na nich wrażenia nadal dobrze działają. Przykładowo innych producentów potrafią się zbetonować po 5 latach.
Jest to nieistotne dla kogoś kto zużywa opony szybko ale jeśli ktoś np mało jeździ to wtedy warto kupić takie które się nie starzeją.

Mam jeszcze jeden komplet używanych dwójek , zrobią 5-6 tyskm , jak by ktoś chciał tanio sprzedam , szkoda by leżały.
Miałem je sobie założyć na sezon ale skoro są nowe to pewnie już nie wykorzystam.

Gdyby nadal były do kupienia Anakee 2 i miałbym wybierać między nimi i Adventurami wybrał bym jednak dwójki choć Adventury są zaraz na drugiej pozycji.

muszel72 26.02.2024 08:01

Może i trzymają ale jeśli posiadasz AC i coś się ...tfu... przydarzy to litości nie będzie zze względu na wiek:)

Emek 26.02.2024 08:10

16 letnie opony dobrze działają. :eek:
Nie mam pytań.

zimny 26.02.2024 08:57

Anakee 2 wiadomo - nieodżałowana opona. W rozmiarze do DL650/1000 robili ją do około 2018 chyba.

Adventure miałem też w DL650 - bardzo dobry następca, co do zachowania w mocnych złożeniach nie wypowiem się bo aż tak ambitnie nie jeździłem żeby ją domykać ale może tak być jak Dzieju pisze. Jeździłem na nich po kamieniach i szutrach - wydaje mi się że podobnie jak na anakach 2 tzn. 90% zależy od kierownika.

Dla mnie - Anakee ADV to byłby jeden z pierwszych wyborów gdybym teraz zmieniał kapcie. Aha, głośne są tak w zakresie 80-100km/h jak pamiętam - mi to nie wadzi ale co bardziej wrażliwym może przeszkadzać.

Co do wieku opon to nie wypowiadam się - sam zwykle zmieniam je zanim mają więcej niż 6-8 lat, a kupuję jak najświeższe. Ale to już każdy po swojemu ocenia i kalkuluje

Dzieju 26.02.2024 11:49

Cytat:

Napisał Emek (Post 846701)
16 letnie opony dobrze działają. :eek:
Nie mam pytań.

Nie opieram się na teorii tylko praktyce.
Każdy może mieć swoje zdanie , sprawdziłem i piszę jak działały. Dyskutować nie będę.

Głośności żadnej szczególnej nie zarejestowałem czyli mając jakieś porównania stwierdzam że ADV są normalnie ciche.
Może po prostu dobrze sobie zakożyłem i sam sobie wyważałem , grawitacyjnie/ ręcznie.
To nie ważne. Ważne że z wyjątkiem minusa przyczepnościowego blisko zamknięcia reszta jest dobra.
Ktoś kto jeździ prosto nigdy się o tym może nie dowiedzieć.

Opisałem wrażenia nie by dyskutować o roczniku czy innych aspektach ale by mogł ktoś podjąć decyzję.
Testy obaliły mity o hałasie , o złym prowadzeniu we wzdłużnych szczelinach czy na nierównościach.
Teraz niech każdy robi co chce z tymi informacjami.

zimny 26.02.2024 11:54

Wracając do tego co pisałeś o zakrętach to przypominam sobie że czułem w złożeniach pewną różnicę po przesiadce z pirelli scorpion. I myślę że to nie kwestia mieszanki a właśnie profilu opony z boku.

Niemniej, Anakee adv wspominam bardzo dobrze i z chęcią je założę ponownie w przyszłości.

Ale gdyby na rynku były anaki 2 to bym się nie zastanawiał ;)

consigliero 26.02.2024 11:59

Pewnie guma była ze starych lepszych czasów, jak wszystko co sprzed lat w stosunku do tego co teraz dostępne. Tylko że mieliśmy kiedyś te anaki 2 i po pierwszym sezonie trzeba je było zmienić. To było jakieś 16 lat wstecz w moim odczuciu po przebiegu 10 km były do wyrzucenia

mdxmd 26.02.2024 12:52

Anakee adventure są b.głośne jak na opony szosowe bo do terenu też się nie nadają.

Anakee 2 to była najlepsza opona w historii tego modelu Michelin próbował ją zastąpić Anakee 3 ale się to nie udało więc wrócili do produkcji anakee 2 dalsze kombinacje marki to model Adventure, który wg. mnie po anakee 3 jest kolejnym nie do końca udanym modelem.... Pirelli scorpion a/t są bardziej terenowe i super trzymają na asfalcie i do tego cichsze i co też istotne tańsze.

Mallory 26.02.2024 15:32

Nie mogę się powstrzymać panowie sorry:)))

Ten rajd to na Anakach przejadę?

:)))

madafakinges 26.02.2024 18:47

Dobrze czytam że zrobiłeś 30tys na jednym komplecie opon?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.