Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=245)
-   -   Świecące kierunkowskazy - badanie techniczne (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=40976)

pyk 09.09.2021 17:21

Świecące kierunkowskazy - badanie techniczne
 
Witam,
dziś pierwszy raz byłem z moją Afryką z 2016 r na okresowym badaniu technicznym.
Przebieg badania i wykonane czynności pominę bo nic nie wnoszą do tematu oprócz uwagi diagnosty co do ciągle świecących przednich kierunkowskazów.

powiedział że mam motocykl w wersji amerykańskiej :confused: kupowałem motocykl "z drugiej ręki'" z polskiego salonu. (http://africatwin.com.pl/showthread....186#post738186)

z wypowiedzi forumowiczów w tym temacie wychodzi, że diagnosta się czepia bez powodu / nie zna się ? bo tak zrobiła fabryka i tego się nie dotyka :)
http://africatwin.com.pl/showthread....kowskaz&page=2

Co więcej inne Afryki, które widuje na mieście też mają stale świecące kierunkowskazy, ale tu nie ma pewności co do ich pochodzenia.

moje pytania:
1. Czy tak jak w przytoczonym temacie olać sprawę kierunkowskazów bo tak jest fabrycznie w polskim salonie?

2. Czy ktoś jest w stanie przytoczyć przepisy, które mówią, że tak może być czy może my się mylimy i diagnosta ma rację, że tak świecące kierunkowskazy są nie zgodne z przepisami?

3. Czy ktoś z was miał kiedyś jakieś problemy z badaniami, policją etc.?

Pozdrawiam

matjas 09.09.2021 18:36

Jest na to homologacja i niech się odp.
Ale samego mnie to dziwi ze nawet małe crf to ma. Kiedyś faktycznie to była tylko Ameryka.

jabolos 09.09.2021 19:20

Wszystko jest w porządku, niech diagnosta się doszkoli. W NAT świecące kierunki robią za światła pozycyjne o ile pamiętam i jest to zgodne z przepisami.

Dzieju 09.09.2021 19:52

To że w jakimś pojeździe fabryka coś homologowała nie oznacza że dany kraj to dopuszcza. Pojazdy są robione na różne rynki.

kristoch 09.09.2021 19:54

Haha
Akurat NAT 2016-2017 w wersji północnoamerykańskiej nie miała kierunkowskazów LED tylko tradycyjne żarówkowe. Jest sporo wątków na adv-rider i tu jak to ludzie chcą zmienić na LED.
Też mnie kiedyś zaczepił policjant, ale jak mu powiedziałem, że się nie znam i tak wyjechałem z salonu to machnął ręką. Ale to było w 2016 i wtedy było mało NAT.

A wracając do pytania - nie kojarzę takiego przepisu. Natomiast powinieneś mieć świadectwo homologacji (niezbędne przy rejestracji nowego pojazdu). Ja miałem do mojej NAT z 2016 takie „świadectwo zgodności WE” i tam jest jak byk napisane, że motocykl o takim VIN jest zgodny z typem z homologacji i nie wymaga dodatkowych badań itp/itd. W ew. dyskusji z diagnostą pozostaje udowodnić, że nie zmieniałeś fabrycznych kierunkowskazów. Jak nie masz ŚZWE to zapytaj o nie pierwszego właściciela.

Reakcje diagnostów biorą się chyba z tego, ze kiedyś stało w polskich przepisach, że światła pozycyjne muszą być białe (m.in.). Teraz CHYBA tak już nie jest.

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 747709)
To że w jakimś pojeździe fabryka coś homologowała nie oznacza że dany kraj to dopuszcza. Pojazdy są robione na różne rynki.


I dlatego kraje WE umówiły się, że będą wzajemnie honorować wzajemnie homologacje dokonane dla pozostałych krajów WE z uwzględnieniem lokalnych dodatkowych wymogów.
Dzięki temu m.in. od jakiegoś czasu rynek europejski dostaje nowe modele wcześniej niż np. USA/Australia. Producentowi łatwiej jest homologować moto np. w Hiszpanii i opisać, że jest też zgodne np. z polskim wymogiem posiadania odblasku na lewym półdupku dżinsów pasażera…
Ale tu się za bardzo zbliżamy do wątku o „gejropie” więc się powstrzymam od dalszych komentarzy 🙃

Kazmir 09.09.2021 20:21

Cytat:

Napisał kristoch (Post 747710)
Haha
Reakcje diagnostów biorą się chyba z tego, ze kiedyś stało w polskich przepisach, że światła pozycyjne muszą być białe (m.in.). Teraz CHYBA tak już nie jest.

Mam wątpliwości;) Składając pierwszego Poloneza w roku 1988 badania musiałem zrobić w ITS (Instytut Transportu Samochodowego), który o dziwo do dzisiaj działa? To dokładne badania! Nawet kierunek śrub jest sprawdzany - nakrętka od tyłu - przodu...
Założyłem sobie w przednie postojowe folię pomarańczową. Diagnosta nie miał nic do tego, że są pomarańczowe (dopuszczalne), ale do barwy. Ta jest opisana w procedurze jaka to ma być.

Bartek74 09.09.2021 20:54

Ja 2 miesiące temu wyjechałem z salonu i tez świecą ;)

pyk 10.09.2021 10:48

Cytat:

Napisał waw (Post 747722)
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów.

Załącznik 6 paragraf 2 punkt 6.

Dopuszczone są w motocyklu światła pozycyjne przednie barwy samochodowej żółtej.

o to to to :] super, znalazłem poczytałem.

Wychodzi na to, że diagnosta nie znał przepisów po nowelizacji (ja też, ich nie znałem) ale dzięki p. "waw" mogłem doczytać :Thumbs_Up:

dzięki

tadzik 10.09.2021 11:22

Może być dwa światła pozycyjne w motocyklu?

jabolos 10.09.2021 11:29

Mogą być dwa światła pozycyjne tylko musi być zachowana między nimi określona odległość (jest to podane w przepisach). NAT spełnia ten warunek.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.