Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Uklad paliwowy i wydechowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Strzelanie z tłumika przy "pół gazie" 3-5tys. obr (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=40692)

Klima 27.07.2021 14:34

Strzelanie z tłumika przy "pół gazie" 3-5tys. obr
 
Cześć. Wiem, że trochę wątków o strzelaniu z wydechu jest ale tu jest trochę inaczej jak w innych :dizzy:.

Opis: :at:

Po ostatnim zimowaniu w 19 stopniach - pierwsze odpalenie i od razu konieczność podwyższenia obrotów na jałowym bo nawet po rozgrzaniu były za niskie <1000 obr. i gasł - teraz na ciepłym ok. 1250 obr. Teraz mimo, że gorąco to bez ssania nie odpali/odpali i zgaśnie bez odkręcenia manetki (+zapalone światła zabierają/obciążają dodatkowo około 50 obr.)

Przez zimę wymieniłem tylko regulator napięcia (polutowane żółte przewody, akku nowy w tamtym roku bo przez zimowaniem na niskich obr. światła przygasały) - po wymianie regulatora światła nie przygasają, ładowanie ok. Do paliwa (przed pierwszym odpaleniem) dodałem jeszcze dodatek do czyszczenia układu paliwowego 4T Liquid Moly https://ibb.co/pW9xtgC.

Co się dzieje:

Na obojętnie jakim biegu przy obrotach między 3.5-4.5 tyś przy manetce odkręconej tak żeby były jednostajne obroty (taki półgaz jakby) strzela z wydechu, raz głośniej raz ciszej. Jak jadę przy 6 tyś jednostajnie to strzałów nie ma. Przed zimowaniem strzały z wydechu pojawiały nie za często i tylko przy odejmowaniu gazu/hamowanie silnikiem (podobno przy przelocie tak ma być) - teraz tego nie ma.

Przy jeździe a tym "pół gazie/jednostajnie" kiedy strzela wydechu miałem wrażenie, że moto przestaję jechać/ciągnąć - podobnie jak początkowe oznaki braku paliwa (przy przechodzeniu na rezerwę). Moto tak jak by trochę szarpię i 1 sekndę ciągnie i 1 sekundę przestaje tak pary na zmianę dopóki nie zacznę przyśpieszać albo puszczę gaz.
Na wonych obrotach chodzi równo, zbiera się też dobrze.

Opis moto:
RD07 94' - podobno tylko 52 tyś przelatane

-filtr powietrza K&N czysty-nasmarowany - dalej strzela;

-tłumik FUTURE (chyba przelotowy), wydech wydaję się szczelny - podokręcałem go ile mogłem (kolektor kluczem dynamometrycznym zgodnie z Hayens'em ) - dalej strzela;

-gaźnik rozbierany i przeczyszczony izopropanolem i sprężonym powietrzem wydaję się że jest w miarę ok (zdziwiło mnie, że obie dysze to 115-stki, gdzie Hayens mówi 118przód/120 tył), 2 lata temu dodana tulejka do króćca - dalej strzela, też wcześniej leciało paliwo po cylindrze - starałem się dokręcić ten krócieć https://ibb.co/d0G7R7D
-świece przód piękna kawa z mlekiem a tył elektroda kawa z mlekiem/minimalnie przykopcona a tam gdzie gwint się zaczyna trochę węglowego osadu https://youtu.be/5OwEQfSQ4TY
(świece irydowe)- wymieniłem w tylnym (tam gdzie przykopciło) cylindrze obie świece - dalej strzela.

-air box przemyty ale chyba na łączeniu króćców z boxem są małe dziurki w spoinie oraz odstaję/odkleiło się "to coś" gdzie wchodzi rurka od odpowietrzania skrzyni korbowej i wychodzi ta rurka do czyszczenia https://ibb.co/64dPGSZ,https://ibb.co/tpDCw1T bez zamontowanego airboxa dalej strzela.


Pytania:
1. Czy to ma tak strzelać (podobno przy przelocie tak może być)?
2. Co zrobić żeby nie strzelało/ czy się w ogóle da ?
3. Czy regulować skład mieszanki (lekko okopcona świeca tylnego cylindra)?
4. Czyszczenie gaźnika w myjce z ultradźwiękami ?
5. Czy sklejać/uszczelnić airboxa i czym polecacie ?

Piszę ponieważ już trochę nocy nie przespałem przez tą moją królową. Mam aktualnie urlop, który chciałem poświecić na przejażdżkę na moto nad morze ale utknąłem z tym problemem strzelania i nie wiem czy z tym można jeździć :/ ? Jeśli macie jakieś sensowne pomysły/odpowiedzi, może dobrze znacie ten przypadek to proszę pokażcie moc tego forum :D i pomóżcie proszę mi się cieszyć z dalszych kilometrów na moto (troche umiem w tą mechanikę więc wole sam no i no money :P; sorry ale nie umiem w zdjęcia ;/).
Z góry WIELKIE DZIĘKI :bow:

KORNIK 27.07.2021 15:26

Pierwsze wymień dysze wolnych obrotów na prawidłowe, trochę za małe dysze i przelotowy tłumik i już masz strzelanie w wydech.

lukasz_vip 27.07.2021 15:54

Nie ma tak być. Przy przelocie tylko po zamknięciu manetki ma sobie delikatnie bulgotać ale nie ma to być naiper*** jak z armaty. Przyczyny strzelania to zazwyczaj:
- brak synchro na gaźnikach
- zła regulacja gaźników
- lewe powietrze

U ciebie raczej synchro i regulacja gaźników wg. mnie.

Jak nie ma sycnhro to nawet na wolnych obrotach potrafi sobie popukiwać w wydechu.
Jak miałem uszkodzony krócieć w LC8 to strzelał jak z armaty po odpuszczeniu manetki.

Mallory 27.07.2021 15:55

Cytat:

Napisał Klima (Post 742172)
-gaźnik rozbierany i przeczyszczony izopropanolem i sprężonym powietrzem wydaję się że jest w miarę ok (zdziwiło mnie, że obie dysze to 115-stki, gdzie Hayens mówi 118przód/120 tył), 2 lata temu dodana tulejka do króćca - dalej strzela, też wcześniej leciało paliwo po cylindrze - starałem się dokręcić ten krócieć

:/ ? Jeśli macie jakieś sensowne pomysły/odpowiedzi, może dobrze znacie ten przypadek to proszę pokażcie moc tego forum :D i pomóżcie proszę mi się cieszyć z dalszych kilometrów na moto ...

Za dużo namotane przelot, K&N i inne niewiadome, żeby to łatwo zdiagnozować a jak pewnie czytałeś jest to bardzo uciążliwo problem i trudny do znalezienia. Wymaga czasu i testów bo może być wiele przyczyn.

Odniosę się do tego zdjęcia gdzie widać, że laciało palowo po cylindrze - to nie jest objaw krućców nieszczelnych, ale zaworka iglicowego - typowy zaciek brązowy gdy cieknie zaworek - i już masz jedną usterkę znalezioną.

TYMEKVMAX 27.07.2021 21:40

Masz fajna muzykę w garażu :D

Klima 28.07.2021 19:43

Cześć. Dziękuję wszystkim za odp. Jak tylko wrócę do Wro to zabieram się za synchronizacje gaźników (mam wakuometry). Teraz pokleję airboxa silikonem i postaram się trochę zubożyć mieszankę na tylnym cylindrze - tam gdzie świece była lekko przykopcona

???rozumiem, że aktualną świecę mogę przetrzeć szczotką drucianą i sprawdzić ją za jakieś 300 km ???

Cytat:

Pierwsze wymień dysze wolnych obrotów na prawidłowe, trochę za małe dysze i przelotowy tłumik i już masz strzelanie w wydech.
@KORNIK
Dysze wolnych obrotów są chyba ok - tzn. rozmiar ich jest ok, główne dysze mają mniejszy rozmiar niż księga dżungli mówi (czyt. Hayens)
Co do wymiany dysz głównych - czy wymieniać na te 118 i 120 ??
I po ich wymianie będę musiał wyregulować skład mieszkanki od nowa - czy ktoś we Wro ma "to urządzenie" do sprawdzania składu mieszkanki i by pomógł w tym ??

Cytat:

Za dużo namotane przelot, K&N i inne niewiadome, żeby to łatwo zdiagnozować a jak pewnie czytałeś jest to bardzo uciążliwo problem i trudny do znalezienia. Wymaga czasu i testów bo może być wiele przyczyn.

Odniosę się do tego zdjęcia gdzie widać, że laciało palowo po cylindrze - to nie jest objaw krućców nieszczelnych, ale zaworka iglicowego - typowy zaciek brązowy gdy cieknie zaworek - i już masz jedną usterkę znalezioną.
@Mallory - Dziękuję za cenna rade :) Co do zaworka to wystarczy tylko go wymienić czy razem z gniazdem ? (nowy zaworek na szczęście mam - gniazda nie mam). Gniazdo jest mocno wciśnięte czy spokojnie jakimiś szczypcami (owinięte izolacją aby nie uszkodzić gniazda) je wyciągnę ?

Bez muzyki ciężej idzie ;)

Mallory 29.07.2021 08:44

Cytat:

Napisał Klima (Post 742172)
... proszę pokażcie moc tego forum :D i pomóżcie proszę mi się cieszyć z dalszych kilometrów ...

Nie pytaj co FAT może zrobić dla ciebie ale co ty możesz zrobić dla FAT.
JFK i najsłynniejszy cytat z prac maturalnych::::)))

Cytat:

Napisał Klima (Post 742327)
Cześć. Dziękuję wszystkim za odp. Jak tylko wrócę do Wro to zabieram się za synchronizacje gaźników (mam wakuometry). Teraz pokleję airboxa silikonem i postaram się trochę zubożyć mieszankę na tylnym cylindrze - tam gdzie świece była lekko przykopcona

???rozumiem, że aktualną świecę mogę przetrzeć szczotką drucianą i sprawdzić ją za jakieś 300 km ???

Generalnie tak.

Cytat:

Napisał Klima (Post 742327)
@Mallory - Dziękuję za cenna rade :) Co do zaworka to wystarczy tylko go wymienić czy razem z gniazdem ? (nowy zaworek na szczęście mam - gniazda nie mam). Gniazdo jest mocno wciśnięte czy spokojnie jakimiś szczypcami (owinięte izolacją aby nie uszkodzić gniazda) je wyciągnę ?

Ja zawsze wymieniałem komplet - łatwo wychodzi gniazdo. Można zmienić sam zaworek i wyczyścić wszystko, ważne żeby było szczelnie. I poziom pływaka sprawdź czy czasem się nie zmienił - choć w 7 masz plastikowy cały pływak i nie ma możliwości łatwej regulacji (na blasze jak w 4) to warto sprawdzić czy jest OK - poziom jest podany w serwisówce na afripedii: http://150.254.222.97/wikiafri/

Klima 03.08.2021 11:34

Mallory, dziękuję :)

Sprawdzę pływak i zaworek przy najbliższej okazji. Szukałem trochę w necie i cięzko znaleść to ganiazdo pod zaworek iglicowy - masz jakieś "tanie źródło" (bo oryginalny kwałek metalu za $$ mnie troszkę odstrasza)? Sprawdzę też jego stan i może obejdzie się bez wymiany gniazda.


Wiesz/Wiecie możę również gdzie za normalne pieniądzę znajdę dysze główne 118 i 120 do tego gażnika. (Potrzebowł bym wiedzeić od czego pasują bądź ich wymiary )??

Czy jest ktoś we Wro kto miałby użyczyć "colortune" ??- po wymianie dysz chciałbym dobrze ustawić mieszanke

Tak przy okazji jesli ktoś we Wro chcę sprawdzić synchro to mogę pomóc (gorzej z regulacją - kręcenie tą srubką... xD)

Klima 06.08.2021 20:56

UpDate ;)

Strzelanie na pół gazie - ogarnięte - pilot jet był przetkany co przeoczyłem przy pierwszym rozbieraniu gaźnika - pierwsze odpalenie po przeczyszczeniu i moje uszy usłyszały piękną pracę silnika ;D. Zaworki iglicowe też wymienione - gniazda delikatnie przeczyściłem i mam nadzieję, że będzie ok :)

Pierwsza przejażdżka i znów strzelanko - tym razem przy hamowaniu silnikiem/kompletnym odpuszczeniem gazu (wrócił do stanu poprzedniego ale trochę więcej strzela) - czyli temat wielokrotnie wertowany na tym forum.

Teraz przede mną synchro gaźników (na jałowym obroty nie są równe) - - PYTANIE? - jakie macie patenty aby dostać się do tej śrubki od synchro ;/ ???


Kolejne pytanie dotyczące składu mieszkanki - Hayens mówi o 2.5 obrotu - tylko teraz pytanko czy na obu cylindrach musi być tak samo ??
Chodzi mi o to, że oba cylindry pracują w trochę innych warunkach (przedni ma więcej chłodzenia) - czyli pewnie ma to wpływ na ustalanie różnych wartości mieszkanki z tylu i z przodu ? (czy jest jakaś tendencja ze na tylnym zawsze trochę mniej lub więcej obr. ?)

Wcześniejsze ustawienia były takie, że na przedni cylek było 2.5 obr a na tylny ok. 2,7 obr. I świeca z tylnego cylindra miała ślady węglowego nagaru więc ustawiłem po 2.5 obr na obu - może pomoże - do weryfikacji :D

Jeszcze jedna sprawa - przymierzam się do wymiany wężów i filtra paliwa - na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego węża (zbrojony czy nie/ w otulinie)??
Czy korzystając z podwyższonej temperatury mogę te nowe węże pozaginać tak aby nie robiły się zagięcia (kiedyś tak podginałem te przezroczyste wężyki) ?

(Takie dodatkowa obserwacja - przy zatkanej dyszy jak włączałem światła (bieg jałowy) to obroty spadały a teraz po włączeniu nie widzę spadku obrotów :))

Działam dalej i fajnie wyrabiać sobie praktyczną wiedze :)
Mam również nadzieję, że to co tu piszę komuś się przyda :D

Dziękuję raz jeszcze i życzę miłych kilometrów :)

Mallory 06.08.2021 21:29

Cytat:

Napisał Klima (Post 743637)
Strzelanie na pół gazie - ogarnięte - pilot jet był przetkany co przeoczyłem przy pierwszym rozbieraniu gaźnika - pierwsze odpalenie po przeczyszczeniu i moje uszy usłyszały piękną pracę silnika ;D. Zaworki iglicowe też wymienione - gniazda delikatnie przeczyściłem i mam nadzieję, że będzie ok :)

jak nie cieknie będzie OK.

Cytat:

Napisał Klima (Post 743637)
Pierwsza przejażdżka i znów strzelanko - tym razem przy hamowaniu silnikiem/kompletnym odpuszczeniem gazu (wrócił do stanu poprzedniego ale trochę więcej strzela) - czyli temat wielokrotnie wertowany na tym forum.

Teraz przede mną synchro gaźników (na jałowym obroty nie są równe) - - PYTANIE? - jakie macie patenty aby dostać się do tej śrubki od synchro ;/ ???

w RD07 to jest masakra - w odróżnieniu do RD04.
http://150.254.222.97/wikiafri/index.php/Synchronizacja_ga%C5%BAnik%C3%B3w

Ulubiony cytat z Afripedi: W RD07 śruba jest dostępna od spodu (kolo kciuka) i wymaga krótkiego krzyżaka, wałka giętkiego albo odrobinę zdolności proktologiczno-laryngologicznych (coś jak operowanie migdałków przed odbyt).

Cytat:

Napisał Klima (Post 743637)
Kolejne pytanie dotyczące składu mieszkanki - Hayens mówi o 2.5 obrotu - tylko teraz pytanko czy na obu cylindrach musi być tak samo ??
Chodzi mi o to, że oba cylindry pracują w trochę innych warunkach (przedni ma więcej chłodzenia) - czyli pewnie ma to wpływ na ustalanie różnych wartości mieszkanki z tylu i z przodu ? (czy jest jakaś tendencja ze na tylnym zawsze trochę mniej lub więcej obr. ?)


2,5 obrotu na obu w RD07 (bez A). Jest jeszcze metoda na słuch i obserwację podnoszenia się obrotów, ale to trzeba mieć skilla - raz widziałem takiego co podobno ma w tym silla, ale i tak mu się nie udało.

Możesz zadzwonić - chętnie gadam o starych Afrykach::))) ...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.