Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Clutchless shifting (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33205)

tommi 21.12.2018 09:13

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 616586)
Fabryczny quickshifter obniża w ułamku sekundy obroty (lub robi przegazówkę) i rozłącza napęd (rozłączając sprzęgło) ....czyli robi to co powinno się zrobić przy przełączaniu biegów (lepiej od kierowcy) . Więc , w żadnym razie inżynierowie nie zakładają zepsucia skrzyni biegów.
Ps. Jak zakładasz wszelkie nowe ustrojstwa do swojej NAT to teraz są modne świece strumieniowe ......podobno dodają mocy :) .
Wesołych Świąt ;)

Nie znam się, więc poproszę o doprecyzowanie - quickshifter ma fizyczny wpływ na pracę sprzęgła czy tylko lepiej (szybciej, precyzyjniej ode mnie) wpływa na zmianę obrotów silnika?

chemik 21.12.2018 09:24

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 616586)
Fabryczny quickshifter obniża w ułamku sekundy obroty (lub robi przegazówkę) i rozłącza napęd (rozłączając sprzęgło)

Oj, nie, nie! Quickshifter odcina dopływ paliwa albo wyłącza zapłon. Absolutnie ni reguluje obrotów ani nie rozłącza sprzęgła.

yeuop 21.12.2018 09:29

Cytat:

Napisał matjas (Post 616541)
Wyjebiecie wodziki od takich zabaw to się Wam odechce wygłupów.

Jak ktoś chce podyskutować o skrzyni to chętnie podejmę rozmowę oparta o fakty a nie o domniemanologię.

Do zmiany biegów napęd musi być odłączony. Nawet głupia metoda na tzw preload prowadzi do szybszego zużycia powierzchni trącej wodzika.
Każdy zreszta niech zmienia jak chce.

Możecie nawet jak w Krakowie ruszać z rozrusznika i zmieniać biegi bez sprzęgła. Ponoć dasie i nahooy komukolwiek sprzęgło. Inżynierowie to debile.

M

Popieram kolege. :Thumbs_Up:
Ale oni i tak wiedza lepiej, bo się naczytali w internetach.

matjas 21.12.2018 10:38

Cytat:

Napisał radiolog (Post 616565)
Czyli oferując quichshiftery fabryczne producenci specjalnie zakładają zepsucie skrzyni?

Sprawdź na czym polega działanie quicksiftera i blippera ;)

M

radiolog 21.12.2018 11:11

Cytat:

Napisał Cezarus (Post 616586)
Fabryczny quickshifter i rozłącza napęd (rozłączając sprzęgło) ....czyli robi to co powinno się zrobić przy przełączaniu biegów (lepiej od kierowcy) . Więc , w żadnym razie inżynierowie nie zakładają zepsucia skrzyni biegów.

;)

Rozłącza napęd? To może i ciekawa teoria ale chyba nieprawdziwa? Może o dct albo dsg piszesz?


Cytat:

Napisał matjas (Post 616614)
Sprawdź na czym polega działanie quicksiftera i blippera ;)



M

Wiem na czym polega, z reguły blipper jest wbudowanym modułem quickshiftera przy ride by wire. Jeżeli system elektroniczny zmienia w sposób identyczny jak reczny, to czemu to ma uszkadza skrzynię, mówimy oczywiście o umiketnej zmianie ręcznej

matjas 21.12.2018 11:41

zostawmy systemy elektroniczne i albo skupmy się na zmianie BEZ sprzęgła w zwykłym motocyklu bez QS albo mówmy o wspomagaczach.

napiszę wieczorem może więcej dlaczego bezsprzęgłowa zmiana biegów w dłuższej perspektywie jest niekorzystna dla skrzyni.

systemy QS i zawarty w nim opcjonalnie blipper robią swoje gdy NIE ROBI silnik - jest w wtedy w stanie 'neutralnym'. To czy dzieje się to przez odcięcie zapłonu czy odcięcie wtrysku jest sprawą drugorzędną.

m

rrolek 21.12.2018 16:34

Wieczór

Latami głównie off i to co napisze dotyczy tylko tych zastosowań w jeździe amatorskiej a nie na zawodach i motocykli terenowych.
W górę bez sprzęgła - dla mnie w ogóle bez jsensu.
W dół bez sprzezgla - IMO ma uzasadnienie tylko jak musisz blyskakwicznie zredukowac na jakimś konkretnym podjeździe gdy użycie sprzęgła mogło by doprowadzic do utraty prędkości lub/i przyczepnosci.
Ja wiem różni przekonują ze w offie sprzęgło służy tylko do ruszania dozowania mocy na kole. Być może. Zmiana biegów bez sprzęgła jednak na pewno wpływa na znaczne obciążenia i w rezultacie szybsze zużycie sprzęgieł kołowych w skrzyni. Twierdzić inaczej mogą tylko ludzie nie mający pojęcia jak skrzynia jest zbudowana i jak działa.

Pozdr
rr

konrade 23.12.2018 20:00

Cześć, witam. Jestem tu nowy, ale pozwólcie, że dorzucę swoje 3 grosze.
Skrzyni motocyklowych nigdy nie rozbierałem, znam je tylko z teorii, natomiast w swojej karierze złożyłem trochę skrzyń kłowych do sportu samochodowego, zarówno sekwencyjnych jak i zwykłych w układzie H. Jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że się nie mylę, skrzynia motocyklowa jest własnie skrzynią kłową, niezsynchronizowaną. W takim wypadku zmiana biegów bez rozłączania napędu (użycia sprzęgła) jest jak najbardziej możliwa i w momencie gdy umie się odpowiednio zmieniać biegi jest to dość naturalne. QS znacząco ułatwia to zadanie, natomiast to co wykonuje QS da się w teorii wykonać pracą manetki. Natomiast w żadnym wypadku prawdą nie jest, że QS odcina napęd za pośrednictwem sprzęgła. Tak samo w sekwencyjnej skrzyni wyczynowej jak i w motocyklowym Shifterze sprzęgło jest niedotykane poza ruszeniem z miejsca.
Wiadomo, stosowanie tzw. Preload'a wpływa na zużycie wodzików (logiczne, bo dociskamy je do pierscieni przesuwek) natomiast jeśli robi sięto sprawnie, szybko i zdecydowanie myślę, że nie wpłynie to aż tak bardzo na żywotność całej konstrukcji. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego ridera i umiejętności zmiany biegów.
Spędziłem sezon na 1200 GS Adv z QSem fabrycznym i nie wyobrażam sobie jazdy na tym moto bez tego dodatku. Sprzęgła używalem tylko do ruszania a potem w pełnym zakresie skrzyni w góre i w dół zmieniałem bez. Natomiast słyszałem dużo opinii, że QS w 1200 działa źle, niedokładnie itp itd, natomiast w 90% były to opinie osób, które po prostu nie doczytały podstaw działania w instrukcji i nie były w stanie przestawić się z pracy na manetce, która w przypadku QSa wygląda inaczej niż w przypadku zmiany ze sprzęgłem czy nawet bez sprzęgła ale bez QSa. O problemach ze skrzynią w związku z działaniem QSa nigdy nie słyszałem.

Reasumując, każda technika jest dla ludzi i nie ma tu co demonizować i generalizować, że to jest złe a to dobre.W motorsporcie skrzynie wytrzymują tysiące zmian biegów bez sprzęgła i prędzej rozsypują się mechanicznie od zbyt dużych obciązeń na kołach niż od strony mechanizmu zmiany. No chyba, że ktoś lata na kłowej skrzyni w układzie H i zmienia biegi niezdecydowanie, wtedy faktycznie dochodzi do przedwczesnego zużycia kłów.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.