Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Afripedia - Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=425)

ramires 17.04.2008 18:10

Afripedia - Regularne czynności serwisowe
 
http://faq.africatwin.com.pl/Przeglą...esowe_-_tabela

Żadnych komentarzy? Czyżby było idealne? :D

podos 21.04.2008 10:05

no rewelacja - o to chodziło.
Zabieramy sie za zabieranie fotorelacji i opisów tych czynnosci po kolei... Super.

Marcin SF 07.05.2008 16:28

odnośnie wymiany oleju, jest wpisane co 12:000 km, z teorii (bo dogłębnie nie badałem tematu w labolatorium) podobno po około 6.000 oleje tracą swoje właściwości, niektóre (o dziwo chyba jakiś castrol, teraz nie pamiętam) tracą właściwości nawet już po 5.000 km.

Gdzieś były testy w necie na ten temat, nie mogę niestety tego odnaleść

Ja osobiście zalecał bym wymieniać częsciej, to nie jest duży koszt :)

podos 07.05.2008 17:16

Tak do konca to 12 tys lub 1 rok. Malo ludzi robi tyle w sezonie wiec prawda jest taka ze wymieniamy co roku, pewnie na srednio 5-8 kkm

motormaniak 08.05.2008 12:55

Cytat:

Napisał Marcin SF (Post 6521)
podobno po około 6.000 oleje tracą swoje właściwości, niektóre (o dziwo chyba jakiś castrol, teraz nie pamiętam) tracą właściwości nawet już po 5.000 km.
:)

Zależy kto i po co zlecił te badanie.
Jak chlopaki kiedyś na PW robili takie badanie do pracy magisterskiej to wyszło że zmiania sie sklad oleju do pierwszych 300 kilometrów przebiegu a potem do 40 000 pozostawał bez zmian. Na dalsze badania po większym przebiegu brakło im czasu... wg mnie termin 12 tys nie jest za bardzo wyśrubowany przez fabrykę (są większe nawet w motocyklach) a wymiana raz do roku / lub 12 tys jest wystarczająco rygorystyczna.

chomik 08.05.2008 13:11

W Tirach zmiany następują co 100.000 km.

Dzieju 14.05.2008 02:35

Ale w tych nowszych, w DAFie którym latałem w 92/94 roku było jeszcze co 40tyskm a i tak zlecałem wym po ok 30tys.
Tylko trzeba wziąć jeszcze pewną rzecz pod uwagę....chwyty reklamowe producentów pojazdów, bo to oni wymyślają częstotliwości zmian czarując klienta że tak rzadko będzie wpadał na serwis.
A czy technologia produkcyjna poszła aż tak do przodu że oleje się przestały zużywać ( wymiany z 10tyskm nawet na 40tyskm w osobówkach) a może stosowane są jakieś cudowne materiały w silnikach że się nie ścierają a może spaliny znad tłoka już nie przedostają się pod tłok i nie wypalają oleju .....taaaa wszystko takie rewelacyjne jest....
Tylko co obchodzi producenta pojazdów czy będzie on jeszcze jeździł po 300tyskm czy więcej..... ano nic bo na tym nie zarobi, a musi sprzedać następne autka.
Jak tak dalej pójdzie to za parę lat silnik zostanie zalany olejem w fabryce i będzie latał dożywotnio.....a jak padnie to serwisy będą wymieniać całe silniki jak część zamienną i biznes się będzie kręcił.

chomik 14.05.2008 08:10

Cytat:

Napisał Dzieju (Post 7319)
Ale w tych nowszych, w DAFie którym latałem w 92/94 roku było jeszcze co 40tyskm a i tak zlecałem wym po ok 30tys.

Mówię o nowym Dafim, kumpel jeździ i pierwszą zmianę miał na 100.000.

Marcin SF 15.05.2008 11:45

tylko dochodzi do tego kwestia jak dużo tego oleju tam jest :) gdyż im więcej tym wolniej podlega zanieczyszczeniu, podobnie też im nowszy silnik tym wolniej podlega zanieczyszczeniu. Oczywiście są to dysputy teoretyczne przynajmniej dla większości z nas. Możemy jedynie polegać na zaleceniach producentów, czy to motocykli, czy olejów, a czasem na własnym osądzie modląc się, by nic nie padło ;)

Dzieju 18.05.2008 19:38

Ciężko porównywać 11litrowe silniki w ciężarówkach mające po np 40 litrów oleju z filtrami wielkości silnika malucha do tego kręcące sie po 1500-2000obr ....z silnikami motocyklowymi.
Silniki motocyklowe kręcą sie 2-3x szybciej niż samochodowe i średnio 5-6 x szybciej niż ciężarowe.
Tak czy inaczej jeszcze nie zrobiłem AT więcej niż 8tyskm do wym, najczęściej zmieniam przy 6-7.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.