Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Sprzęgło i wrzucanie luzu (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=18284)

adalbert 10.06.2013 09:06

Sprzęgło i wrzucanie luzu
 
Witam,

W poprzednim sezonie nabylem Africe :) i generalnie wszystko jest ok z motocyklem poza sprzęgłem.

Otóż sprzegło działa poprawnie gdy jest zimne (lub gdy silnik nie nabrał jeszcze temeratury). Biegi wskakują ładnie. Natomiast gdy silnik się nagrzeje sprzęgło nie wysprzęgla do końca, czuję że lekko ciągnie gdy się zatrzymam na sprzęgle i wrzuconym biegu.

To co utrudnia mi życie to jest to że w takiej sytuacji trudno wrzuca się luz, czasem jest to wręcz nie możliwe.

Zastanawiałem się co może byc przyczyną:
- myśle że to nie olej gdyż ten ma tendencje do zmniejszania oporu wraz ze wzrostem temperatury
- sądze że też nie są to powierzchnie cierne albowiem częste używanie sprzęgła nie zmienia sytuacji, wpływ ma ogólna temereatura silnika
- regulacja linki nie pomaga
- podejrzewam natomiast metalowe pierscienie tarczy sprzęgła które pod wpływem temperatury mogą sie odkształcić

Generalnie szukam podpowiedzi zanim zacznę grzebać i wchodzić w niepotrzebne koszty.
Ma ktoś moze doświadczenie z problemem?


- Adalbert

kulka 10.06.2013 09:24

sprubuj nie wciskac sprzegla do konca a tylko delikatnie zaznaczac zmiane , czyli leciutko wciskasz i zmieniasz bieg z zsynchronizowanym ujeciem gazu .calkowicie wcisniete sprzeglo generalnie uzywamy do wlaczania 1go biegu .
skrzynia w motocvyklach jest klowa wiec sprzeglo nie jest konieczne przy sprawnym przelaczaniu biegu, szczegolnie podczas dynamicznej jazdy . podobnie jest zz redukowaniem . wystarczy delikatne "zaznaczenie " i bieg wchodzi jak w maslo :)

adalbert 10.06.2013 11:35

Cytat:

Napisał kulka (Post 321644)
sprubuj nie wciskac sprzegla do konca a tylko delikatnie zaznaczac zmiane , czyli leciutko wciskasz i zmieniasz bieg z zsynchronizowanym ujeciem gazu .calkowicie wcisniete sprzeglo generalnie uzywamy do wlaczania 1go biegu .
skrzynia w motocvyklach jest klowa wiec sprzeglo nie jest konieczne przy sprawnym przelaczaniu biegu, szczegolnie podczas dynamicznej jazdy . podobnie jest zz redukowaniem . wystarczy delikatne "zaznaczenie " i bieg wchodzi jak w maslo :)

Spróbuję tej techniki, niemnjej jednak mam kilku znajomych co posiadaja wlasne Africi, u nich zadnego takiego efektu nie bylo. Chcialbym jakos rozwiazac ten problem od strony mechanicznej :)

kulka 10.06.2013 11:41

wymien sprzeglo , linke i zalej wlasciwym olejem . powinno dzialac. problem mechaniczny wiec cos z tarczami , dosciskiem , sprezynami, przekladkami linka etc. CZA prubowac :D

adalbert 11.06.2013 11:27

Cytat:

Napisał kulka (Post 321644)
sprubuj nie wciskac sprzegla do konca a tylko delikatnie zaznaczac zmiane , czyli leciutko wciskasz i zmieniasz bieg z zsynchronizowanym ujeciem gazu .calkowicie wcisniete sprzeglo generalnie uzywamy do wlaczania 1go biegu .
skrzynia w motocvyklach jest klowa wiec sprzeglo nie jest konieczne przy sprawnym przelaczaniu biegu, szczegolnie podczas dynamicznej jazdy . podobnie jest zz redukowaniem . wystarczy delikatne "zaznaczenie " i bieg wchodzi jak w maslo :)

Używając tej techniki luz wchodzi faktycznie lepiej, narazie bedę nabierał wprawy a miedzyczasie główkował co jest przyczyną.

Dam znać jak znajde rozwiązanie.

nicek27 11.06.2013 18:34

Kiedy olej wymieniałeś i jaki był zalany? Ja się podjarałem jakimś hajtech Castrolem GPX i po kilkuset km zaczęło mi się sprzęgło ślizgać na ciepłym silniku. Po zmianie na Motula wszystko w normie od długiego czasu.

motorola 11.06.2013 18:40

ja czesto wrzucam luz zeskakujac z dwojki kiedy toczy sie jeszcze kolo

banditos 11.06.2013 19:21

Cytat:

Napisał motorola (Post 322097)
ja czesto wrzucam luz zeskakujac z dwojki kiedy toczy sie jeszcze kolo

Tak powinno sie robic. W prawidlowo dzialajacym silniku Afryki nawet na postoju mozna bez problemu zejść z piatki do zera;)

Najlepiej zobaczyc jak najszybciej co tam sie dzieje. Zaoszczedzisz sobie nerwów i kosztów. Mozesz gibnac Afre na bok, podkladajac stara opone. Odkrecic dekiel sprzegla i sprawdzic, pomierzyc na otwartym sercu.

adalbert 12.06.2013 08:29

Cytat:

Napisał nicek27 (Post 322095)
Kiedy olej wymieniałeś i jaki był zalany? Ja się podjarałem jakimś hajtech Castrolem GPX i po kilkuset km zaczęło mi się sprzęgło ślizgać na ciepłym silniku. Po zmianie na Motula wszystko w normie od długiego czasu.

Motocykl kupilem po zrobionym serwisie (z wymienionym olejem) jaki to olej jest nie mam pojęcia, spróbuję może dopytać, albo poprostu wymienie.
Ale ten problem istniał od samego poczatku od kiedy go kupilem.

patck 13.07.2013 15:09

i jak wyjaśniło się coś? bo mam podobny problem...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.