Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Remonty małe i duże ;-) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43053)

ArtiZet 10.08.2022 13:18

Remonty małe i duże ;-)
 
2 Załącznik(ów)
Skoro temat na czasie to i ja pokaże, że coś tam remontuje :)
Przy okazji będę potrzebował parę porad.
Otóż mam taki stary domek co ma z 50 lat i i chciałem przerobić to ustrojstwo na garaż.
Plan był najpierw usunąć azbest z dachu a potem odbudować całą więźbę + zrobić nowe pokrycie a przy okazji wyburzyć szczyty, zrobić opaskę betonową po obwodzie pod murłatę (teraz murłata leży na murze z cegieł) i nadproże w ścianie żeby zamontować bramę garażową.
Niestety czekałem w kolejce w Gminie 2 lata aż znalazła się kasa na usuniecie azbestu i zanim to nastąpiło to cały misterny plan wziął w pi...u :mur:
Firma która mi wyceniła tę robotkę za akceptowalną 2 lata temu kasę się zwinęła (cześć pracowników wyjechała na UKR a cześć odeszła z roboty).
Obecne wyceny wyrwały mnie z butów więc nie będzie pełnej wymiany dachu tylko remont tego co jest samodzielny :)

qbaRD07 11.08.2022 10:12

Hej Arti, z ciekawości jak wycenili azbest i jak to teraz jest z tymi programami w gminach?

PS fajny garaż będzie

ArtiZet 11.08.2022 10:19

Za usuniecie 120m2 płyt azbestowych 30x30 zapłaciłem 4500zł z czego gmina mi zwróciła 4275 wiec kosztowało mnie to 225zł.
Moja Gmina zwraca 95% kosztów ale nie wiecej niż do kwoty 5tys.
Problemem jest to, że kasa na te zwroty w mojej gminie pochodzi z opłat za wycinkę drzew jakie wnosza firmy wiec nie ma tego dużo i długo się czeka w kolejce.

mygosia 12.08.2022 00:54

U mnie w gminie jest 100 procent.
Piszesz wniosek, zgłaszasz do starostwa wymianę poszycia, zmieniasz, kładziesz azbest na palety i czekasz na swoją kolejkę.
Mi odebrali w lipcu - a zdjęłam latem 2020 roku :)

ArtiZet 12.08.2022 08:27

U mnie pakowali w BIG-Bagi i zabrali od razu ale u teściów w lubelskim rzeczywiście czekali ponad 2 lata na odbiór.
Mój azbest podobno trafił do wyrobiska po kopalni siarki w Kraśniku a teściów do lubelskiej Bogdanki :-)

ArtiZet 12.08.2022 09:04

Pyt. nr 1 do budowlańców i nie tylko ;)
Czy da się wmontować nadproże (to czerwone na obrazku) pod otwór 2,5m dla bramy garażowej bez kompletnego rozwalania ściany do góry wraz ze szczytem ??.
Myślę, że mogłaby to być zazbrojona belka zalana betonem ew. inne propozycje. Czy to w ogóle jest wykonalne??
Ściana jest z czerwonej pełnej cegły i ma grubość 50cm.

lukasz_vip 12.08.2022 09:49

Ja montowałem już tak 3 nowe belki w swoim budynku gospodarczym. Najszersza miała 2m. Wszystko zależy czy to co powyżej nie spadnie ci na głowę jak wykujesz miejsce na nową belkę.

ArtiZet 12.08.2022 09:52

Heh, no własnie to wiem, że jak nie spadnie to będzie dobrze tylko jak zrobić żeby nie spadło ??
Brama 2,5 m. wiec belka musi mieć co najmniej 3-3,5m szerokości

fassi 12.08.2022 09:54

Wykuwasz 2 otwory wyżej od nadproza i wkładasz tam 2metrowe profile stalowe inje podpierasz na sztycach. Podpierasz strop. Wykuwasz połowę grubości ściany i wkładasz w nie profil HEB. Zamurowujesz go. Po drugiej stronie wykuwasz pozostała połowę i wkładasz drugiego HEBa. Wyciągasz pomocnicze profile stalowe. Robota dla kogoś kto się zna aby szczyt nie spadł.

Widząc wielkość Twojego szczytu, rozebralbym go i na nowo wmurował. Mniej pierdolingu i sam ogarniesz.

Otwór duży jak na tą ścianę ale jak najbardziej możliwy

ArtiZet 12.08.2022 09:58

Aha zapomniałem dodać, że nie ma stropu wewnątrz w tym miejscu :)
Jest tylko ściana.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.